Kdo je to?
Kdo byl Robert Louis Stevenson? Životopis Robert Louis Stevenson, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Robert Louis Stevenson

Kdo byl Robert Louis Stevenson? Životopis, informace, biografie, literatura

Robert Louis Stevenson byl skotský spisovatel.
R. L. Stevenson od dětství trpěl na velké zdravotní potíže, spojené především s onemocněním plic. Velkou část života musel strávit na lůžku, často mu hrozila smrt. Od mládí hledal na světě místo, které by podnebím a podmínkami vyhovovalo jeho zdravotnímu stavu. Hodně času strávil ve Francii či Americe, odkud pocházela jeho žena, zároveň se však vzhlédl v dobrodružných výpravách (které pak byly inspirací pro jeho dílo). Díky tomu se dostal například na Havaj, kde se stal přítelem krále Kalākauem, na Tahiti či Samou, kde také zemřel.
Nejprve studoval techniku, poté přešel na práva. V podstatě celý život však toužil hlavně psát.
K počátkům jeho literární kariéry patří spíše cestopisy (např. Putování s oslicí po Cévennách, 1879), až postupně začal přecházet na beletrii. Jedním z jeho prvních beletristických děl je povídková sbírka Klub sebevrahů (1878). Těžiště jeho tvorby však leží hlavně v 80. letech, kdy napsal celou řadu děl, včetně těch nejúspěšnějších.
Své nejznámější dílo Ostrov pokladů vydal Stevenson v roce 1883. Dobrodružný příběh vyprávějící osudy mužů, kteří se vydali na výpravu za pirátským pokladem, se stal velmi oblíbeným a nakonec se ukázal jako nadčasový.
Další velmi známé Stevensonovo dílo nese název Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda a pochází z roku 1886. Zpracovává příběh doktora Jekylla, který namíchal speciální lektvar, jenž proměňuje jeho osobnost v negativní postavu Edwarda Hyda. Jekyll tak žije dvojím životem - přes den je učeným lékařem, v noci řádí v kůži stvůry. Hyde však nad jeho tělem začíná přebírat moc a Jekyll se z posledních sil snaží zabránit tomu, aby se změnil v monstrum. Dílo má filozofický přesah k otázkám o dobru a zlu a lidské povaze, ale vyjadřuje se i k tématu pokroku a dopadů vědy na lidský život.
Kromě beletrie psal Stevenson také zmíněné cestopisy a poezii, ale zároveň i skvělé eseje a fejetony, ve své době patřil k velmi vzdělaným literárním teoretikům.
R.L. Stevenson zemřel v nízkém věku 44 let na ostrově Samoa, zřejmě na krvácení do mozku.
Po jeho smrti na něj svět literatury na pár desetiletí poněkud zapomněl, jeho tvorba se ztratila v záplavě modernistické a experimentální literatury 1. poloviny 20. století, později však byl znovu literárně objeven a dnes patří ke kánonu významných světových literátů.Kdo byl Robert Louis Stevenson? Životopis Robert Louis Stevenson, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Robert Louis Stevenson

Národnost: skotská
Datum narození: 13. listopad 1850
Místo narození: Edinburgh, Skotsko
Datum úmrtí: 3. prosinec 1894

Popis osobnosti Robert Louis Stevenson můžete sdílet s dalšími osobami na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Anorexie? Rozumíte pojmu Deontologie? Znáte definici termínu Disperzní? Znáte pojem Dekáda?

Klíčová slova: kdo je Robert Louis Stevenson?, wiki, národnost, vysvětlení, životopis, Kdy zemřel Robert Louis Stevenson, datum narození, zajímavosti, literatura, osobnosti, osobnost, život, Robert Louis Stevenson, nežijící, kdo to je, narození

Pojem Robert Louis Stevenson je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Robert Louis Stevenson

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Robert Louis Stevenson ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Robert Louis Stevenson ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Robert Louis Stevenson ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Robert Louis Stevenson ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Robert Louis Stevenson v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Robert Louis Stevenson například v Google obrázcích, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Robert Louis Stevenson?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Robert Louis Stevenson? Kdy se narodil Robert Louis Stevenson? Kde se narodil Robert Louis Stevenson? Kdy zemřel Robert Louis Stevenson? Robert Louis Stevenson se nachází v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Robert Louis Stevenson dejme tomu například ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Robert Louis Stevenson i v jiné kategorii než je literatura.