Kdo je to?
Kdo byl Radko Pytlík? Životopis Radko Pytlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie historie

Radko Pytlík

Kdo byl Radko Pytlík? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, historie

Radko Pytlík byl český spisovatel, editor a literární historik. Pytlík se narodil v Praze do rodiny hydrobiologa. Po maturitě na reálném gymnáziu začal v roce 1947 studovat na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy filosofii, literární vědu a češtinu. Studium úspěšně zakončil doktorskou prací s názvem Počátky tvorby Jaroslava Haška (1952). Již během studií začal pracovat na Socialistické akademii, kde zastával funkci tajemníka odboru umění. V roce 1951 také začal přispívat svými články do Lidových novin, Rudého práva nebo Svobodného slova pod jménem Alois Vršťala. Přispíval také do periodik jako Květen, Kultura, Host do domu, Věda a život, Divadlo, Květy, Dikobraz, Nový život a další.
Po studiích absolvoval v letech 1952-1954 povinnou vojenskou službu. Následně v roce 1955 získal práci v Ústavu české a světové literatury Československé akademie věd v Praze. Zde pracoval až do konce své vědecké kariéry. Přednášel také na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na univerzitách v zahraničí. Nejvíce se zabýval životem spisovatele Jaroslava Haška nebo také Viléma Mrštíka, Franze Kafky, Bohumila Hrabala, aj. Během svého života vydal na tři desítky publikací, mezi které patří např. Bibliografie Jaroslava Haška (1960), Náš přítel Hašek (1979), Malá encyklopedie českého humoru (1982), Švejk dobývá svět (1983), Trn v zrcadle doby (1984), Vilém Mrštík (1989), Pražská mozaika Franze Kafky (1993). Díky své práci se zasloužil o popularizaci literárního humoru a hlavně české literatury.
Pytlík byl během života celkem dvakrát ženatý. Podruhé se oženil s archivářkou a vedoucí nakladatelství Emporius Věrou Dykovou. Společně měli syna Vojtěcha Dyka (zpěvák).
Radko Pytlík zemřel dne 31. ledna 2022. V den smrti mu bylo 93 let.Kdo byl Radko Pytlík? Životopis Radko Pytlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie historie

Hlavní data o osobě Radko Pytlík

Národnost: česká
Datum narození: 8.10. 1928
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 31. 1. 2022

Tento text (Radko Pytlík) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Mytologie? Víte co je Mungo fazole? Vzpomněli byste si na význam slova Sushi? Vzpomněli byste si co označuje výraz Off topic?

Klíčová slova: nežijící, wiki, osobnost, osobnosti, popis, datum úmrtí, národnost, kdo je Radko Pytlík?, život, kde se narodil Radko Pytlík?, datum narození, zajímavosti, biografie, vysvětlení, Radko Pytlík, Kdy zemřel Radko Pytlík

Pojem Radko Pytlík je v kategorii Historie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít pojem Radko Pytlík v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Radko Pytlík na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Radko Pytlík ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Radko Pytlík ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Radko Pytlík ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Radko Pytlík například v metavyhledávači Info.com, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Radko Pytlík? Stručná biografie

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Radko Pytlík? Kdy se narodil Radko Pytlík? Kde se narodil Radko Pytlík? Kdy zemřel Radko Pytlík? Radko Pytlík patří do kategorie Historie

Kategorie historie, historie postavy, radko Pytlík, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Radko Pytlík dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Radko Pytlík i v jiné kategorii než je historie.