Kdo je to?
Kdo byl Ivan Olbracht? Životopis Ivan Olbracht, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ivan Olbracht

Kdo byl Ivan Olbracht? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ivan Olbracht, vlastním jménem Kamil Zeman, byl český prozaik a publicista zabývající se sociálními tématy a psychologickou analýzou postav.
Kamil Zeman byl synem semilského advokáta Antonína Zemana, který literárně vystupoval pod pseudonymem Antal Stašek. Ivan Olbracht je zase pseudonym vzniklý z biřmovacího jména Ivan a polské formy příjmení jeho kmotra Albrechta. Matka Ivana Olbrachta, Kamila Schönfeldová, byla ze židovské rodiny, ale před svatbou přijala katolický křest. Ivan vychodil obecnou školu v rodných Semilech, pak navštěvoval gymnázium ve Dvoře Králové. Po maturitě studoval práva v Berlíně a Praze, potom přestoupil na filozofickou fakultu na obor historie a zeměpis. Studia však nedokončil, mezitím absolvoval vojenskou službu a poté se rozhodl, že se stane novinářem. Nastoupil do sociálně demokratického deníku Dělnické listy ve Vídni, které do té doby měly nevalnou úroveň. Olbracht ji pozvedl tím, že zde uveřejňoval překlady i původní beletrii významných dobových spisovatelů, např. Marie Majerové, Karla Tomana a dalších. Pro české krajany také organizoval divadelní představení. Ve Vídni se roku 1913 seznámil s Helenou Malířovou, se kterou žil až do poloviny 30. let. Od roku 1916 do roku 1920 pracoval v pražské redakci Práva lidu. Po vzniku Československa a pod vlivem ruské revoluce se radikalizovala jeho politická činnost a věnoval se více politice než literatuře. Vypravil se také na cestu do sovětského Ruka. Mimoto se setkal s B. Šmeralem, spolupracoval s Československou komunistickou stranou, účastnil se 3. internacionály. Po návratu do Československa se věnoval práci pro levici, byl prvním redaktorem Rudého práva. Za svou politickou činnost byl 2x vězněn, po vystoupení spisovatelů proti gottwaldovskému vedení byl ze strany v roce 1929 vyloučen. Od té doby se věnoval výlučně literatuře. Roku 1936 se po dlouhodobé známosti oženil s J. Kellerovou, se kterou měl dceru Ivanu. Za druhé světové války byl vyšetřován gestapem, skrýval se na venkově a věnoval se ilegálnímu odboji. Po roce 1945 přijal svůj pseudonym za občanské jméno. Roku 1946 byl zvolen poslancem KSČ za Liberecký kraj. Roku 1947 obdržel titul národní umělec.
První Olbrachtovy prózy byly ovlivněny prózami jeho otce Antala Staška - sem patří i časopisecký debut Dvě kapitoly románu. Od začátku můžeme pozorovat sociální zaměření, objektivnost, autenticitu obrazů ze života na venkově. V povídkách naopak často pozorujeme nadsázku, grotesku a parodii - O lásce k vlasti, Historie Emanuela Umáčeného. Knižní prvotina O zlých samotářích pojednává o venkovských postavách, které se staly tuláky a vyděděnci společnosti. V románu Žalář nejtemnější se poprvé setkáváme s psychologickým románem, v tomto případě předvádějícím mučivé trápení starého a osleplého muže, který žárlí na svou mladší ženu. I román Podivné přátelství herce Jesenia je psychologický; tentokrát čtenáři přináší zajímavou konfrontaci dvou herců z divadelního prostředí, kteří jsou každý úplně jiný - jako člověk i jako herec. Zamřížované zrcadlo je román, který Olbracht napsal po odchodu z politiky, a pojednává o politickém vězni; hodně zde čerpá z vlastního života, ale i z vyprávění ostatních vězňů. O Podkarpatské Rusi, která byla jeho zájmem zejména v době, kdy žil v Rusku, napsal hned dva romány těžící i z reportážních prvků - Země beze jména a Hory a staletí. Významným dílem z tohoto období je samozřejmě i Nikola Šuhaj loupežník o zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával. A konečně také Golet v údolí vychází z podkarpatského prostředí, i když se soustředí na tři židovské enklávy, v nichž lidé zažívají bídu, krizi manželství i náboženské otřesy. Pro dospívající mládež pak Olbracht přepracoval Biblické příběhy.Kdo byl Ivan Olbracht? Životopis Ivan Olbracht, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Ivan Olbracht

Národnost: česká
Datum narození: 6. 1. 1882
Místo narození: Semily
Datum úmrtí: 30. 10. 1952

Líbí se stručný životopis s osobou Ivan Olbracht? Pak se podělte s vašimi známými a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Karcinom? Víte co je Maltodextrin? Znáte pojem Matrix? Vzpomněli byste si co označuje výraz PVC?

Klíčová slova: kdy se narodil Ivan Olbracht?, Kdy zemřel Ivan Olbracht, wikipedie, Ivan Olbracht, popis, wiki, osobnost, osobnosti, narození, nežijící, život, kdo to je, kde se narodil Ivan Olbracht?, Ivan Olbracht, datum úmrtí, biografie

Pojem Ivan Olbracht je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít frázi Ivan Olbracht ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Ivan Olbracht ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Ivan Olbracht v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Ivan Olbracht na Google obrázcích

Najít termín Ivan Olbracht ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ivan Olbracht například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ivan Olbracht

Nyní již víte Kdo byl Ivan Olbracht? Kdy se narodil Ivan Olbracht? Kde se narodil Ivan Olbracht? Kdy zemřel Ivan Olbracht? Ivan Olbracht se nachází v sekci Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Ivan Olbracht např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ivan Olbracht i v jiné kategorii než je literatura.