Kdo je to?
Kdo byl Svatopluk Čech? Životopis Svatopluk Čech, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Svatopluk Čech

Kdo byl Svatopluk Čech? Životopis, informace, biografie, literatura

Svatopluk Čech byl novinář, spisovatel, básník a hlavní představitel literárního hnutí Ruchovci. Vyrůstal nedaleko od Prahy v rodině hospodáře, který se staral o šlechtické panství. Později začal otec pracovat jako novinář a jeho vlastenecké názory měly velký vliv i na syna. Kvůli studiu gymnázia odešel do Prahy a následně pokračoval na pražskou univerzitu, kde vystudoval práva. Po dokončení univerzitního studia se živil jako novinář a působil v redakci několika novin. Mimo jiné psal pro časopisy Květy, Lumír a Světozor a svými texty přispěl i do almanachu Ruch, který vyšel roku 1868 a definoval vlastenecké či panslovanské cíle ruchovské generace. Díky studiu práv se příležitostně živil jako právník či advokát, ale dával přednost literatuře a nikdy se v právnických profesích neprosadil. Byl známý častými a dlouhými cestami, během kterých procestoval většinu Evropy a několikrát se dostal až na Kavkaz. Zemřel na rakovinu tlustého střeva a jeho pohřeb byl významnou společenskou událostí. Dnes je pohřben na Vyšehradském hřbitovu.
V literární tvorbě se věnoval mnoha žánrům a psal povídky, romány, fejetony, satiry i lyricky laděná díla. Dále je řazen mezi první české autory, kteří se věnovali vědeckofantastickému žánru. Do Čechovy tvorby se významně otiskly vlastenecké a politické postoje, takže se často objevují motivy jako láska k vlasti nebo oslava samostatného a soudržného národa. Za to byl oceňován vlastenecky smýšlející inteligencí, ale rovněž kritizován za agitačnost na úkor estetiky. Příležitostně používal pseudonymy Nevolný a Volný. Jeho dvě nejslavnější díla se jmenují Pravý výlet pana Broučka do Měsíce a Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století. Právě v těchto povídkách poprvé použil prvky science fiction, neboť v nich pražský měšťan Matěj Brouček cestuje na Měsíc nebo do minulosti. Mezi další významná díla patří Lešetínský kovář, Ve stínu lípy, Písně otroka nebo Hanuman.Kdo byl Svatopluk Čech? Životopis Svatopluk Čech, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Svatopluk Čech

Národnost: česká
Datum narození: 21. února 1846
Místo narození: Ostředek
Datum úmrtí: 23. února 1908

Tento text (Svatopluk Čech) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Franchising? Vzpomněli byste si co označuje výraz Medovina? Pamatujete si definici pojmu Urbex? Znáte termín Černý trh?

Klíčová slova: kdo to je, Kdy zemřel Svatopluk Čech, datum narození, informace, wiki, lexikon, kde se narodil Svatopluk Čech?, zajímavosti, literatura, Svatopluk Čech, osobnost, narození, život, životopis, wikipedie, Svatopluk Čech

Pojem Svatopluk Čech je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledejte bez špehování slovo Svatopluk Čech ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Svatopluk Čech ve Wikipedii

Hledat slovo Svatopluk Čech ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Svatopluk Čech na Google.cz

Najít pojem Svatopluk Čech ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatopluk Čech například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Svatopluk Čech? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Svatopluk Čech? Kdy se narodil Svatopluk Čech? Kde se narodil Svatopluk Čech? Kdy zemřel Svatopluk Čech? Svatopluk Čech patří do kategorie Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Svatopluk Čech dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatopluk Čech i v jiné kategorii než je literatura.