Kdo je to?
Kdo je Jan Slabák? Životopis Jan Slabák, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo je Jan Slabák?

Kdo je Jan Slabák? Životopis, informace, biografie, hudba

Jan Slabák je český pedagog, trumpetista, kapelník a zakládající člen kapely Moravanka. Jan Slabák se narodil v Kelčanech u Kyjova na Slovácku. V Kelčanech chodil na základní školu pouze do páté třídy a poté nastoupil na základní školu v Kyjově. Slabákovi moc nešlo učení, ale jeho talent pro hudbu objevil právě učitel hudební výchovy, který dosadil Slabáka do dětského dechového sboru jako hráče na trubku.
Po základní škole nastoupil v Kyjově do skláren Moravia. Současně se přihlásil na hudební konzervatoř v Brně. Na přijímačky se připravoval mimo dozor rodičů (rodiče neviděli synovu budoucnost v hudbě) a v 15 letech byl na konzervatoř přijat (1956). Během studií si přivydělával jako hráč v různých souborech nebo v divadelních orchestrech. Roku 1960 úspěšně absolvoval konkurzy do Brněnského rozhlasového orchestru a do brněnské Státní filharmonie. Kvůli obtížnosti zvládat obojí Slabák zůstal u filharmonie. Po úspěšném dokončení konzervatoře se brzy dostal na pozici hlavního sólisty ve filharmonii. Spolupracoval s orchestry Malá dechová hudba, Taneční a dechový orchestr Mirko Foretai, Orchestr Gustava Broma nebo Orchestr bratislavského rozhlasu. Po vojně pokračoval ve filharmonii v Brně a započal dálkové studium na JAMU (absolvent roku 1970). Následně se stal špičkovým trumpetistou a založil malý dechový soubor, který roku 1972 získal název Moravanka. Od roku 1978 byla kapela tak populární, že začala vystupovat i v zahraničí (NDR, Rakousko a dokonce i turné po USA). Během své existence má Moravanka na svém kontě okolo 7500 vystoupení a několik desítek vydaných desek. O Působení v kapele vyprávěl Slabák v knize Můj osud je Moravanka (1997).
Jan Slabák učil studenty na trumpetu na JAMU. Za přínos v hudbě získal v roce 2016 Cenu Jihomoravského kraje.Kdo je Jan Slabák? Životopis Jan Slabák, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Jan Slabák

Národnost: česká
Datum narození: 24. 3. 1941
Místo narození: Kelčany, Protektorát Čechy a Morava

Sdílejte tuto stránku s osobností Jan Slabák se známými na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Papiňák? Vzpomněli byste si na význam slova BIOS? Víte co je Skype? Znáte definici termínu Spádová škola?

Klíčová slova: biografie, národnost, vysvětlení, zajímavosti, Jan Slabák, narození, hudba, kdy se narodil Jan Slabák?, osobnost, kdo je Jan Slabák?, životopis, život, wikipedie, datum narození, lexikon, místo narození

Pojem Jan Slabák je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Jan Slabák

Vyhledat heslo Jan Slabák v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Jan Slabák ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Jan Slabák ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Slabák ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Jan Slabák ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Slabák například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Slabák

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Jan Slabák? Kdy se narodil Jan Slabák? Kde se narodil Jan Slabák? Jan Slabák patří do kategorie Hudba

Text vytvořen pro server Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste též najít osobnost, osobu, člověka Jan Slabák dejme tomu např. v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Slabák i v jiné kategorii než je hudba.