Kdo je to?
Kdo je Jan Slabák? Životopis Jan Slabák, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo je Jan Slabák?

Kdo je Jan Slabák? Životopis, informace, biografie, hudba

Jan Slabák je český pedagog, trumpetista, kapelník a zakládající člen kapely Moravanka. Jan Slabák se narodil v Kelčanech u Kyjova na Slovácku. V Kelčanech chodil na základní školu pouze do páté třídy a poté nastoupil na základní školu v Kyjově. Slabákovi moc nešlo učení, ale jeho talent pro hudbu objevil právě učitel hudební výchovy, který dosadil Slabáka do dětského dechového sboru jako hráče na trubku.
Po základní škole nastoupil v Kyjově do skláren Moravia. Současně se přihlásil na hudební konzervatoř v Brně. Na přijímačky se připravoval mimo dozor rodičů (rodiče neviděli synovu budoucnost v hudbě) a v 15 letech byl na konzervatoř přijat (1956). Během studií si přivydělával jako hráč v různých souborech nebo v divadelních orchestrech. Roku 1960 úspěšně absolvoval konkurzy do Brněnského rozhlasového orchestru a do brněnské Státní filharmonie. Kvůli obtížnosti zvládat obojí Slabák zůstal u filharmonie. Po úspěšném dokončení konzervatoře se brzy dostal na pozici hlavního sólisty ve filharmonii. Spolupracoval s orchestry Malá dechová hudba, Taneční a dechový orchestr Mirko Foretai, Orchestr Gustava Broma nebo Orchestr bratislavského rozhlasu. Po vojně pokračoval ve filharmonii v Brně a započal dálkové studium na JAMU (absolvent roku 1970). Následně se stal špičkovým trumpetistou a založil malý dechový soubor, který roku 1972 získal název Moravanka. Od roku 1978 byla kapela tak populární, že začala vystupovat i v zahraničí (NDR, Rakousko a dokonce i turné po USA). Během své existence má Moravanka na svém kontě okolo 7500 vystoupení a několik desítek vydaných desek. O Působení v kapele vyprávěl Slabák v knize Můj osud je Moravanka (1997).
Jan Slabák učil studenty na trumpetu na JAMU. Za přínos v hudbě získal v roce 2016 Cenu Jihomoravského kraje.Kdo je Jan Slabák? Životopis Jan Slabák, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Jan Slabák

Národnost: česká
Datum narození: 24. 3. 1941
Místo narození: Kelčany, Protektorát Čechy a Morava

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jan Slabák s jinými lidmi na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Papiňák? Znáte definici termínu Touha? Víte co je Lombardní sazba? Pamatujete si definici pojmu Afasie?

Klíčová slova: místo narození, narození, hudba, popis, Jan Slabák, wiki, osobnost, kde se narodil Jan Slabák?, datum narození, život, kdo je Jan Slabák?, vysvětlení, kdy se narodil Jan Slabák?, lexikon, informace, osobnosti

Pojem Jan Slabák je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledat videa s názvem Jan Slabák na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Jan Slabák ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Jan Slabák ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Jan Slabák ve Wikipedii

Zkusit najít slovo Jan Slabák ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Slabák například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Jan Slabák?

Právě jste zjistili Kdo je to Jan Slabák? Kdy se narodil Jan Slabák? Kde se narodil Jan Slabák? Jan Slabák se nachází v kategorii Hudba

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Jan Slabák řekněme třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Slabák i v jiné kategorii než je hudba.