Kdo je to?
Kdo je Jan Slabák? Životopis Jan Slabák, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Jan Slabák

Kdo je Jan Slabák? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Jan Slabák je český pedagog, trumpetista, kapelník a zakládající člen kapely Moravanka. Jan Slabák se narodil v Kelčanech u Kyjova na Slovácku. V Kelčanech chodil na základní školu pouze do páté třídy a poté nastoupil na základní školu v Kyjově. Slabákovi moc nešlo učení, ale jeho talent pro hudbu objevil právě učitel hudební výchovy, který dosadil Slabáka do dětského dechového sboru jako hráče na trubku.
Po základní škole nastoupil v Kyjově do skláren Moravia. Současně se přihlásil na hudební konzervatoř v Brně. Na přijímačky se připravoval mimo dozor rodičů (rodiče neviděli synovu budoucnost v hudbě) a v 15 letech byl na konzervatoř přijat (1956). Během studií si přivydělával jako hráč v různých souborech nebo v divadelních orchestrech. Roku 1960 úspěšně absolvoval konkurzy do Brněnského rozhlasového orchestru a do brněnské Státní filharmonie. Kvůli obtížnosti zvládat obojí Slabák zůstal u filharmonie. Po úspěšném dokončení konzervatoře se brzy dostal na pozici hlavního sólisty ve filharmonii. Spolupracoval s orchestry Malá dechová hudba, Taneční a dechový orchestr Mirko Foretai, Orchestr Gustava Broma nebo Orchestr bratislavského rozhlasu. Po vojně pokračoval ve filharmonii v Brně a započal dálkové studium na JAMU (absolvent roku 1970). Následně se stal špičkovým trumpetistou a založil malý dechový soubor, který roku 1972 získal název Moravanka. Od roku 1978 byla kapela tak populární, že začala vystupovat i v zahraničí (NDR, Rakousko a dokonce i turné po USA). Během své existence má Moravanka na svém kontě okolo 7500 vystoupení a několik desítek vydaných desek. O Působení v kapele vyprávěl Slabák v knize Můj osud je Moravanka (1997).
Jan Slabák učil studenty na trumpetu na JAMU. Za přínos v hudbě získal v roce 2016 Cenu Jihomoravského kraje.Kdo je Jan Slabák? Životopis Jan Slabák, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Jan Slabák

Národnost: česká
Datum narození: 24. 3. 1941
Místo narození: Kelčany, Protektorát Čechy a Morava

Sdílejte tuto stránku s osobností Jan Slabák s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Croissant? Znáte pojem Touha? Víte co je Waldorfská škola? Vzpomenete si na definici slova Fixírka?

Klíčová slova: místo narození, informace, narození, hudba, osobnosti, život, kde se narodil Jan Slabák?, životopis, wikipedie, lexikon, wiki, popis, zajímavosti, Jan Slabák, datum narození, kdy se narodil Jan Slabák?

Pojem Jan Slabák je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Jan Slabák v následujících zdrojích

Hledat heslo Jan Slabák ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Jan Slabák ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Jan Slabák ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Slabák ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Jan Slabák na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Slabák například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Jan Slabák? Stručná biografie

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Jan Slabák? Kdy se narodil Jan Slabák? Kde se narodil Jan Slabák? Jan Slabák patří do sekce Hudba

Kategorie hudba, xylofon, jan Slabák, ilustrační obrázek

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Slabák dejme tomu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Slabák i v jiné kategorii než je hudba.