Kdo je to?
Kdo byl Boleslav I? Životopis Boleslav I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Boleslav I?

Kdo byl Boleslav I? Životopis, informace, biografie, panovníci

Boleslav I., též známý jako Ukrutný, byl v pořadí pátým českým knížetem ze slavného rodu Přemyslovců. Boleslav I. se narodil pravděpodobně v Praze do rodiny českého knížete Vratislava I. a jeho ženy Drahomíry ze Stodor. Měl mladšího bratra Spytihněva, několik sester a staršího bratra svatého Václava. Když jeho otec Vratislav roku 920 zemřel, stal se jeho nástupcem Boleslavův starší bratr Václav. Ve Staré Boleslavi údajně nechal Boleslav zavraždit svého bratra 28. září. Datum je známo, avšak historikové se přou, jestli k usmrcení došlo v roce 929 nebo 935.
Následně se dostal k moci a odmítl platit daně římskému králi Otovi I., se kterým v letech 936-950 vedl tzv. Saskou válku. Na konec se obě strany dohodly, že se vítězem stal Ota I., kterému musel Boleslav znovu začít platit daně a stal se dokonce jeho věrným spojencem. V době války se začalo s výstavbou tzv. Hradské soustavy, do které patřily města jako Bílina, Kouřim, Litoměřice, Mělník, Plzeň, Žatec a další. Během jeho vlády docházelo k přesidlování řemeslníků do nových hradišť, kde odváděli knížeti daně a kde se nacházely kostely. Díky kostelům docházelo ke kristianizaci v Českých zemích.
Boleslav I. měl manželku, nicméně se přesně neví, jak se jmenovala a kolik přesně dětí spolu počali. Rovněž se přesně neví, kolik měl vlastně dětí. Nejméně měl však tři děti, a to syna a svého nástupce Boleslava II. a dvě dcery (Doubravka a Mlada).
Stal se prvním panovníkem, který kolem roku 950 nechal vyrazit první české mince (denáry). Tyto denáry měly vysokou hodnotu, což zmiňuje ve svých spisech i kupec Ibráhím ibn Jákúb, který tehdy na našem území pobýval. Dále přispíval k prosperitě Čech, zlepšoval ekonomickou situaci v zemi, dobyl Slezsko, severní Moravu a Krakovsko.
Roku 965 nechal oženit svou dceru Doubravku s polským knížetem Měškem, čímž vzniklo nové česko-polské spojenectví.
Boleslav I. chtěl založit první biskupství na tomto území, a tak vyslal do Říma za papežem Janem XIII. výpravu, kterou vedla jeho dcera Mlada. Cíl výpravy spočíval také v založení prvního kláštera v českých zemích, který poté skutečně vznikl na Pražském hradě. Jako první abatyší se stala právě dcera Mlada. První biskupství vzniklo až po smrti Boleslava I.
Opět není znám přesný rok úmrtí. Boleslav I. zemřel dne 15. července 967 nebo 972 a jeho nástupcem se stal jeho syn Boleslav II.Kdo byl Boleslav I? Životopis Boleslav I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Boleslav I

Národnost: česká
Datum narození: 915
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 15. 7. 967/972

Tento text (Boleslav I) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Antispyware? Znáte pojem Napoleonský komplex? Víte co je Vytáčník? Vzpomenete si na definici slova Alternátor?

Klíčová slova: kdo je Boleslav I?, narození, wikipedie, biografie, osobnosti, panovníci, nežijící, kde se narodil Boleslav I?, informace, panovníci, osobnost, životopis, národnost, kdo to je, datum narození, wiki

Pojem Boleslav I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Boleslav I

Vyhledat výraz Boleslav I ve Wikipedii

Najít termín Boleslav I ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Boleslav I ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Boleslav I ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Boleslav I ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Boleslav I například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Boleslav I

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Boleslav I? Kdy se narodil Boleslav I? Kde se narodil Boleslav I? Kdy zemřel Boleslav I? Boleslav I patří do sekce Panovníci

Text napsán pro Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Boleslav I řekněme například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boleslav I i v jiné kategorii než je panovníci.