Kdo je to?
Kdo byl Boleslav I? Životopis Boleslav I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Boleslav I

Kdo byl Boleslav I? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Boleslav I., též známý jako Ukrutný, byl v pořadí pátým českým knížetem ze slavného rodu Přemyslovců. Boleslav I. se narodil pravděpodobně v Praze do rodiny českého knížete Vratislava I. a jeho ženy Drahomíry ze Stodor. Měl mladšího bratra Spytihněva, několik sester a staršího bratra svatého Václava. Když jeho otec Vratislav roku 920 zemřel, stal se jeho nástupcem Boleslavův starší bratr Václav. Ve Staré Boleslavi údajně nechal Boleslav zavraždit svého bratra 28. září. Datum je známo, avšak historikové se přou, jestli k usmrcení došlo v roce 929 nebo 935.
Následně se dostal k moci a odmítl platit daně římskému králi Otovi I., se kterým v letech 936-950 vedl tzv. Saskou válku. Na konec se obě strany dohodly, že se vítězem stal Ota I., kterému musel Boleslav znovu začít platit daně a stal se dokonce jeho věrným spojencem. V době války se začalo s výstavbou tzv. Hradské soustavy, do které patřily města jako Bílina, Kouřim, Litoměřice, Mělník, Plzeň, Žatec a další. Během jeho vlády docházelo k přesidlování řemeslníků do nových hradišť, kde odváděli knížeti daně a kde se nacházely kostely. Díky kostelům docházelo ke kristianizaci v Českých zemích.
Boleslav I. měl manželku, nicméně se přesně neví, jak se jmenovala a kolik přesně dětí spolu počali. Rovněž se přesně neví, kolik měl vlastně dětí. Nejméně měl však tři děti, a to syna a svého nástupce Boleslava II. a dvě dcery (Doubravka a Mlada).
Stal se prvním panovníkem, který kolem roku 950 nechal vyrazit první české mince (denáry). Tyto denáry měly vysokou hodnotu, což zmiňuje ve svých spisech i kupec Ibráhím ibn Jákúb, který tehdy na našem území pobýval. Dále přispíval k prosperitě Čech, zlepšoval ekonomickou situaci v zemi, dobyl Slezsko, severní Moravu a Krakovsko.
Roku 965 nechal oženit svou dceru Doubravku s polským knížetem Měškem, čímž vzniklo nové česko-polské spojenectví.
Boleslav I. chtěl založit první biskupství na tomto území, a tak vyslal do Říma za papežem Janem XIII. výpravu, kterou vedla jeho dcera Mlada. Cíl výpravy spočíval také v založení prvního kláštera v českých zemích, který poté skutečně vznikl na Pražském hradě. Jako první abatyší se stala právě dcera Mlada. První biskupství vzniklo až po smrti Boleslava I.
Opět není znám přesný rok úmrtí. Boleslav I. zemřel dne 15. července 967 nebo 972 a jeho nástupcem se stal jeho syn Boleslav II.Kdo byl Boleslav I? Životopis Boleslav I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Boleslav I

Národnost: česká
Datum narození: 915
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 15. 7. 967/972

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Boleslav I sdílet s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Křtitelnice? Rozumíte pojmu Vláknina? Víte co je Prachovka? Znáte pojem Kvalita?

Klíčová slova: datum úmrtí, datum narození, informace, vysvětlení, panovníci, národnost, národnost, místo narození, popis, životopis, kdy se narodil Boleslav I?, biografie, Boleslav I, panovníci, kdo to je, nežijící

Pojem Boleslav I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Boleslav I ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Boleslav I v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Boleslav I ve Wikislovníku

Najít heslo Boleslav I ve Wikipedii

Zkusit najít výraz Boleslav I ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Boleslav I například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Boleslav I?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Boleslav I? Kdy se narodil Boleslav I? Kde se narodil Boleslav I? Kdy zemřel Boleslav I? Boleslav I patří do sekce Panovníci

Kategorie panovníci, princ, boleslav I, ilustrační obrázek

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Boleslav I kupř. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boleslav I i v jiné kategorii než je panovníci.