Kdo je to?
Kdo byl Maxim Gorkij? Životopis Maxim Gorkij, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Maxim Gorkij

Kdo byl Maxim Gorkij? Životopis, informace, biografie, literatura

Maxim Gorkij, vlastním jménem Alexej Maximovič Peškov, byl ruský básník, prozaik a dramatik, který představuje vrchol ruské klasické literatury.
Alexej se narodil do chudé rodiny truhláře, rodiče mu však brzy zemřeli, a tak se dostal do rodiny svého dědečka Kaširina, který byl ale poněkud despotický. Nutil chlapce, aby se od 10 let sám živil, proto malý Alex pracoval jednou jako poslíček, jindy jako umývač nádobí na lodi nebo jako nakladač. Když dospěl, nejprve se neúspěšně pokoušel o studium na univerzitě v Kazani, pak se aspoň vydal na dlouhou cestu po Rusku, Ukrajině, Krymu a Kavkazu, kde načerpal mnoho zážitků a znalostí. Po celou dobu se také sám vzdělával. Jako mladý se zúčastnil revolučního hnutí a za styky s tzv. narodniky byl v roce 1889 uvězněn. Po propuštění z vězení téhož roku se seznámil se spisovateli Karoninem-Petropavlovským a Korolenkem, díky čemuž se ocitl ve světě literatury a uvědomil si, že to je jeho parketa. Zvolil si pro své umělecké působení pseudonym Maxim Gorkij (gorkij znamená „hořký“). Debutoval povídkou Makar Čurda v roce 1892, potom mu vyšla sbírka povídek Črty a povídky (v češtině byla vydána jako Kresby a povídky). Revoluční romantismus, víra v tvůrčího ducha a humanismus dýchají z děl Stařena, Dívka a smrt, Písně o moři, které všechny oslovily mnoho jeho čtenářů, který se hlásili k „bosákům“ aneb osamělým buřičům, kteří to v carském Rusku neměli vůbec jednoduché (velkou paralelu můžeme vidět i v dnešním Rusku). Když se Gorkij seznámil s Tolstým a Čechovem, začal psát i divadelní hry a ty byly inscenovány v moskevském divadle MCHAT. Na přelomu století pak Gorkij poněkud proměňuje své literární tendence, stává se více realistou než romantikem, střízlivě kritizuje charaktery lidí i nerovné sociální podmínky začínajícího kapitalismu. To můžeme vidět na dílech Foma Gordějev, Tři, Měšťáci nebo Na dně. V roce 1905 se zúčastnil revoluce, za což byl opětovně uvězněn. Po propuštění z vězení (a porážce revoluce) odešel do exilu, a to přes Berlín a Paříž, až nakonec zakotvil na čas v USA, kde vznikl jeho politický román Matka. Z USA přesídlil do Itálie, kde prožil nejdelší část své exilové poutě, žil konkrétně na ostrově Capri a byl zde neobyčejně plodným po spisovatelské stránce - tady vznikla díla V Americe, Zápisky z cest, Zpověď, Město Okurov či Život Matveje Kožemjakina. V roce 1913 byl amnestován, a vrátil se tedy do Ruska. Již v roce 1917 se opět střetl s režimem, tentokrát bolševickým, protože byl jeho názorovým oponentem. V roce 1921 se ostře názorově rozešel s Leninem, který jej poslal - údajně ze zdravotních důvodů - do dalšího exilu, tentokrát pobýval převážně v Německu a Československu. Tehdy vznikají jeho vrcholná klasická díla jako Podnik Artamonových (o třech generacích ruských podnikatelů, kteří vedou svůj podnik od rozmachu k úpadku a názorně je zde předvedeno znehodnocení tvořivosti lidských rukou i rozumu. Dalším vrcholným dílem je určitě i Život Klima Samgina, který na legendárním marxistovi ukazuje přetvářku ruské buržoazie i liberální ruské inteligence.
Gorkij zemřel po návratu do SSSR, objevily se i spekulace, že byl otráven, není to však doloženo. Jisté je, že jeho smrti využil komunistický režim ke své propagandě.Kdo byl Maxim Gorkij? Životopis Maxim Gorkij, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Maxim Gorkij

Národnost: ruská
Datum narození: 16. 3. 1868 (28. 3. v našem kalendáři)
Místo narození: Nižnij Novgorod (Rusko)
Datum úmrtí: 18. 6. 1936

Popis osobnosti Maxim Gorkij můžete sdílet s dalšími osobami na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Biřmování? Víte, co je to Patetický? Víte co je Klub českých turistů? Rozumíte pojmu Fruktóza?

Klíčová slova: biografie, kdo to je, osobnost, zajímavosti, národnost, datum narození, wikipedie, lexikon, informace, Kdy zemřel Maxim Gorkij, nežijící, datum úmrtí, popis, osobnosti, život, wiki

Pojem Maxim Gorkij je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Vyhledat pojem Maxim Gorkij ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Maxim Gorkij ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Maxim Gorkij na Google obrázcích

Zkusit najít Maxim Gorkij v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Maxim Gorkij ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Maxim Gorkij například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Maxim Gorkij?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Maxim Gorkij? Kdy se narodil Maxim Gorkij? Kde se narodil Maxim Gorkij? Kdy zemřel Maxim Gorkij? Maxim Gorkij patří do kategorie Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Maxim Gorkij dejme tomu například ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Maxim Gorkij i v jiné kategorii než je literatura.