Kdo je to?
Kdo byl Wystan Hugh Auden? Životopis Wystan Hugh Auden, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Wystan Hugh Auden

Kdo byl Wystan Hugh Auden? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Wystan Hugh Auden, podepisoval se také jako W. H. Auden, byl anglo-americký básník, scénárista, literární historik i kritik, dramatik, esejista, hudební skladatel a učitel.
Wystan se narodil 21. února 1907 v Yorku v Anglii jako nejmladší ze tří dětí Georgeovi Audenovi a jeho ženě Constancii. Když mu byl jeden rok, přestěhovala se rodina do Birminghamu. Chlapec hojně navštěvoval tamní přírodu i doly, ostatně až do konce střední školy si myslel, že se stane důlním inženýrem. Ale protože ho velmi zajímal jazyk, rozhodl se nakonec pro dráhu spisovatele. Jeho první básničky vyšly ve školním časopise. Zjistil také, že je svou sexuální orientací gay. Vyhledával po celý život spíše samotu. V roce 1928 navštívil Berlín, kde se setkal s ekonomickými nepokoji, které později vedly až ke druhé světové válce. I toto prozření jej velmi ovlivnilo v jeho dílech. A nejen v dílech: přestože byl gay, oženil se s Erikou Mannovou proto, aby jí pomohl uniknout z nacistického Německa, kde by jí čekalo pronásledování. Auden pomáhal také jako řidič ve španělské občanské válce a se svým přítelem Christopherem Isherwoodem se účastnil jako pozorovatel druhé čínsko-japonské války. Následně se oba přestěhovali do Spojených států. Auden se snažil zapojit aktivně i do druhé světové války, byl však již v pokročilejším věku a měl zdravotní komplikace, které mu plné zapojení nedovolily. Ihned po skončení války se stal občanem USA. Ačkoliv trvale žil v USA, letní měsíce trávíval v Evropě, většinou v Itálii nebo v Rakousku. Také přednášel, a to o politických i literárních tématech, nejčastěji na univerzitě v Oxfordu. Zemřel 29. září 1973 v Rakousku při návštěvě divadla a je pochován na hřbitově v Kirchstettenu.
Audenovo dílo, zejména básnické, je ovlivněno jeho básnickými vzory, jako byl William Wordsworth, Thomas Hardy nebo T. S. Eliot. Napsal přes čtyři sta básní, které vydával postupně ve sbírkách Básně, Pohřební blues, Zde na ostrově a další. Psal také veršovaná dramata - Tanec se smrtí, Pes pod kůží a Výstup na F6. Cestopis, který shrnuje jeho cestu po Islandu a Španělsku, dostal název Dopisy z Islandu. Poslední sbírky, např. Nóny, reflektují jeho pobyt v jižních zemích, zejména v Itálii. Úplně poslední sbírka „Sbohem, mlho“ zůstala nedokončená.
Wystan Hugh Auden získal za své dílo i mnohá ocenění, z nichž nejvýznamnější jsou Pulitzerova cena, Bollingenská cena, National Book Award for Poetry z roku 1956 nebo o rok později získaná Rakouská státní cena za evropskou literaturu.Kdo byl Wystan Hugh Auden? Životopis Wystan Hugh Auden, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Wystan Hugh Auden

Národnost: anglická
Datum narození: 21. 2. 1907
Místo narození: York
Datum úmrtí: 29. 9. 1973

Zaujala vás biografie osobnosti Wystan Hugh Auden? Potom se podělte s vašimi kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Snowkiting? Znáte termín Databáze? Vzpomenete si na definici slova Extrahovat? Víte, co je to Etnikum?

Klíčová slova: život, osobnost, zajímavosti, informace, kdy se narodil Wystan Hugh Auden?, národnost, místo narození, kde se narodil Wystan Hugh Auden?, osobnosti, vysvětlení, kdo je Wystan Hugh Auden?, literatura, narození, wiki, Wystan Hugh Auden, datum narození

Pojem Wystan Hugh Auden je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat pojem Wystan Hugh Auden ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Wystan Hugh Auden v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Wystan Hugh Auden ve Wikimedia Commons

Najít pojem Wystan Hugh Auden ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Wystan Hugh Auden ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Wystan Hugh Auden například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Wystan Hugh Auden? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Wystan Hugh Auden? Kdy se narodil Wystan Hugh Auden? Kde se narodil Wystan Hugh Auden? Kdy zemřel Wystan Hugh Auden? Wystan Hugh Auden je v sekci Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Wystan Hugh Auden dejme tomu na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Wystan Hugh Auden i v jiné kategorii než je literatura.