Kdo je to?
Kdo je Martin Stránský? Životopis Martin Stránský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Martin Stránský

Kdo je Martin Stránský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Český herec a dabér Martin Stránský se narodil 11. února v Jihlavě. Má herecké kořeny. Je synem herce, režiséra a bývalého uměleckého šéfa Horáckého divadla v Jihlavě Miloše Stránského.
Vystudoval gymnázium, v jehož průběhu zvažoval i kariéru profesionálního sportovce. Případně chtěl učit tělocvik, nakonec však nastoupil do Horáckého divadla. Tato zkušenost jej přesměrovala k herectví a byl přijat na DAMU. Ještě v té době získal angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni.
V roce 2007 mu byla udělena Cena Vendelína Budila a byl nominován za Cenu Thálie.
Hostoval v Národním divadle v Brně a v jako Jago se pravidelně objevuje v rámci Letních shakespearovských slavností v inscenaci Othello.
Poprvé se před kamerou objevil v roce 1990, kdy si zahrál v kriminálce Silnější než já. Od té doby ztvárnil řadu výrazných i vedlejších rolí. Objevil se například v dramatické komedii Královský život otroka, v kriminální komedii Vraždy a něžnosti, v pohádce Anička s lískovými oříšky s Lindou Rybovou v hlavní roli, ve sportovní komedii Snowboarďáci, v úspěšném dramatu Jaromíra Polišenského In nomine Patris, v psychologickém dramatickém thrilleru Pravidla lži nebo v dramatu Swingtime z roku 2007.
Ve stejné době si zahrál i v několika dalších snímcích včetně česko-francouzského dramatu Paní z Izieu a pohádky Jiřího Stracha O dívka, která šlápla na chléb. V roce 2009 Martina Stránského obsadil režisér Miloslav Šmídmajer do dvojrole Lucifera a kováře Jíry v pohádce Peklo s princeznou. Po boku Karla Rodena natáčel v roce 2010 historické válečné drama Habermannův mlýn, které získalo řadu ocenění včetně sedmi Českých lvů.
Od té doby jej mohli diváci vidět například v krimi příběhu Ženy, které nenávidí muže, v historickém životopisném dramatu Lída Baarová, v komedii Po čem ženy touží, v pohádce Zakleté pírko nebo v sportovním životopisném dramatu Poslední závod.
Ztvárnil rovněž řadu seriálových rolí od Bohumila Jánského v Kriminálce Anděl, přes slepého advokáta v Expozituře, Viktora Knappa v kriminálce Místo zločinu Ostrava, plukovníka Duchoně v minisérii Devadesátky až po lékaře Otu Kováře v seriálech Ordinace v růžové zahradě a Doktoři z Počátků.
Mužný hluboký hlas Martina Stránského je pro mnoho lidí mnohem známější než jeho obličej. Od roku 1994 se aktivně věnuje dabingu, namlouvá také audioknihy (např. Muži, kteří nenávidí ženy, Steve Jobs, Odkaz dračích jezdců, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel aj.) a různé televizní a rozhlasové reklamní spoty.
Jeho hlasem v českém znění hovoří například Jack Berger v seriálu Sex ve městě, robot Bender ve Futuramě, Carlos Solis v Zoufalých manželkách, smrtijed Igor Karkarov ve čtvrtém dílů série o Harry Potterovi, Octavius v Noci v muzeu, Karel VI v minisérii Marie Terezie, agent FBI Seeley Booth v seriálu Sběratelé kostí, a především doktor Gregory House v televizním seriálu Dr. House.
Poprvé se oženil v květnu 2007, manželství však nevydrželo. Jeho druhou manželkou, kterou si vzal v roce 2014, je právnička Martina. Společně vychovávají staršího syna Filipa a mladšího Kryštofa.Kdo je Martin Stránský? Životopis Martin Stránský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Martin Stránský

Národnost: česká
Datum narození: 11. února 1970
Místo narození: Jihlava

Sdílejte tuto stránku s osobností Martin Stránský s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Absint? Víte co je Moderní pětiboj? Vzpomenete si na definici slova Scientologie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Chrlič?

Klíčová slova: informace, datum narození, Martin Stránský, lexikon, osobnost, národnost, kdy se narodil Martin Stránský?, kde se narodil Martin Stránský?, život, vysvětlení, životopis, osobnosti, wiki, herectví, kdo je Martin Stránský?, místo narození

Pojem Martin Stránský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Martin Stránský lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít heslo Martin Stránský ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Martin Stránský ve Wikipedii

Zkusit najít výraz Martin Stránský ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Martin Stránský ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Martin Stránský ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Martin Stránský například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Životopis, kdo je Martin Stránský? Stručná biografie

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo je to Martin Stránský? Kdy se narodil Martin Stránský? Kde se narodil Martin Stránský? Martin Stránský patří do kategorie Herectví

Kategorie herectví, herečka růžička, martin Stránský, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Martin Stránský dejme tomu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Martin Stránský i v jiné kategorii než je herectví.