Kdo je to?
Kdo byl Fidel Castro? Životopis Fidel Castro, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Fidel Castro?

Kdo byl Fidel Castro? Životopis, informace, biografie, politici

Fidel Castro byl revolucionář a prezident Kuby. Během studií práv na Havanské univerzitě prožíval americké intervence v okolních zemích a zaujal protiamerické postoje. Rovněž nesouhlasil s americkou podporou Fulgencia Batisty, kubánského autoritářského vůdce. Castro se přidal ke skupině Hnutí 26. července, která sdružovala partyzány a prováděla teroristické útoky zaměřené proti režimu. Silný vliv na něj měl tehdy populární fašismus a jedním z jeho oblíbených politiků byl Adolf Hitler. V roce 1959 se svojí partyzánskou skupinou svrhl režim Fulgencia Batisty a stal se premiérem. Fakticky měl největší moc v zemi a byl silnější než prezident. V roce 1976 se stal oficiálně hlavou státu.
Castro se postupně stal jedním z nejznámějších politiků na světě. Na počátku své vlády sliboval demokratické směřování, ale brzy provedl rozsáhlé znárodňování a navázal úzké vztahy se socialistickými zeměmi v čele se SSSR. Znárodněné podniky často patřily Američanům, což velmi zhoršilo vztahy s Amerikou. V roce 1961 Amerika zorganizovala invazi v zátoce Sviní, která měla za cíl svrhnout Castra. Operace se nepovedla a Kuba se v reakci ještě více přimkla k SSSR. Socialistické reformy byly zpočátku úspěšné a populární. Školství zvýšilo gramotnost a oblíbené bylo také bezplatné zdravotnictví. Castrova popularita začala klesat, když v roce 1979 podpořil vpád SSSR do Afghánistánu. Následně se ekonomika Kuby propadla a Castro začal porušovat lidská práva, pronásledoval opozici a když lidé začali prchat, zakázal emigraci ze země. To u obyvatel způsobilo rozčarování z původně nadějné vlády. Po rozpadu SSSR se Kuba dostala do izolace a ekonomická krize se prohlubovala. Od roku 2006 měl Castro zdravotní potíže, ale Kuba ohledně jeho zdravotního stavu neposkytovala žádné bližší informace.Kdo byl Fidel Castro? Životopis Fidel Castro, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Fidel Castro

Národnost: kubánská
Datum narození: 13. srpna 1926
Místo narození: Birán, Kuba
Datum úmrtí: 25. listopadu 2016

Tento text (Fidel Castro) můžete samozřejmě sdílet s kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte termín Pryskyřice? Znáte pojem PSPad? Vzpomenete si na definici slova Diak? Vzpomenete si na definici slova Libeček?

Klíčová slova: život, politici, informace, místo narození, biografie, datum úmrtí, narození, národnost, lexikon, Fidel Castro, kdo je Fidel Castro?, wikipedie, zajímavosti, Kdy zemřel Fidel Castro, politici, popis

Pojem Fidel Castro je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledejte bez špehování slovo Fidel Castro ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fidel Castro ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Fidel Castro ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Fidel Castro na Youtube

Zkusit najít slovo Fidel Castro ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Fidel Castro například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Fidel Castro?

Nyní již víte Kdo byl Fidel Castro? Kdy se narodil Fidel Castro? Kde se narodil Fidel Castro? Kdy zemřel Fidel Castro? Fidel Castro je v kategorii Politici

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete se pokusit také najít osobnost, osobu, člověka Fidel Castro například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Fidel Castro i v jiné kategorii než je politici.