Kdo je to?
Kdo byla Anna Stuartovna? Životopis Anna Stuartovna, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Kdo byla Anna Stuartovna?

Kdo byla Anna Stuartovna? Životopis, informace, biografie, panovníci

Anna Stuartovna byla anglickou, skotskou a irskou královnou. Stuartovna se narodila v paláci St. James v Londýně do rodiny vévody z Yorku Jakuba a jeho ženy Anny Hydeové. Anna měla starší sestru Marii (později Marie II. Stuartovna).
Až do roku 1670 pobývala Anna se svou sestrou ve Francii, kde se taktéž léčila s oční infekcí. O tři roky později její otec Jakub konvertoval ke katolictví, načež její strýc Karel II. nařídil, aby byla Anna i se sestrou Marií vyučovány přísně v protestantské víře. V roce 1683 si Anna vzala dánského prince Jiřího, který byl synem dánského krále Frederika III. a jmenovala jej admirálem královského loďstva. Během následujících 17 let byla Anna alespoň 18krát těhotná, avšak většina z nich skončila potratem nebo porodem mrtvého dítěte. Nejstarším potomkem se stal její syn Vilém, který se dožil pouhých jedenácti let, kdy nakonec zemřel na neštovice.
Anna měla tedy jako jediná právo na nástupnictví na trůn podle listiny Bill of Rights. Proto parlament vydal roku 1701 zákon s názvem Act of Settlement, který určil, kdo bude po Anně jejím nástupcem.
Po smrti krále Viléma III. v roce 1702 se stala Anna Stuartovna královnou dne 23. dubna.
Roku 1705 byl anglickým parlamentem vydán zákon s názvem Alien Act, který prohlásil Skoty jako své nepřátele, pokud nezruší zákon Act of Security. Skotsko nakonec souhlasilo s podmínkami Anglie a dne 1. května 1707 vzniklo sjednocené Království Velké Británie a Anna tak jeho první královnou. V následujícím roce zemřel Annin manžel Jiří (1708). V roce 1709 vydala první světový zákon o autorském právu.
Anna Stuartovna zemřela v roce 1714 ve věku 49 let. Jejím nástupcem se stal Jiří I. z Hannoverské dynastie.Kdo byla Anna Stuartovna? Životopis Anna Stuartovna, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Anna Stuartovna

Národnost: anglická
Datum narození: 6. 2. 1665
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 1. 8. 1714

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Anna Stuartovna sdílet s kolegy prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Přečin? Vzpomněli byste si co označuje výraz Smoothie? Víte, co je to Dynamický rozsah? Znáte termín Bystřina?

Klíčová slova: panovníci, narození, Anna Stuartovna, život, vysvětlení, zajímavosti, Anna Stuartovna, národnost, wiki, biografie, datum narození, osobnosti, datum úmrtí, panovníci, nežijící, wikipedie

Pojem Anna Stuartovna je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat termín Anna Stuartovna ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Anna Stuartovna ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Anna Stuartovna ve Wikipedii

Zkusit najít Anna Stuartovna ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Anna Stuartovna na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Anna Stuartovna například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Anna Stuartovna? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byla Anna Stuartovna? Kdy se narodila Anna Stuartovna? Kde se narodila Anna Stuartovna? Kdy zemřela Anna Stuartovna? Anna Stuartovna patří do kategorie Panovníci

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Anna Stuartovna dejme tomu třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Anna Stuartovna i v jiné kategorii než je panovníci.