Kdo je to?
Kdo byla Hana Benešová? Životopis Hana Benešová, osobnosti, slavná žena z kategorie politika

Hana Benešová

Kdo byla Hana Benešová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politika

Hana Benešová, původním jménem Anna Vlčková, se narodila 16. července 1885 v Domaslavicích a zemřela 2. prosince 1974 v Praze. Byla manželkou druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, a tím i první dámou. Původní profesí byla zdravotní sestra a byla jednou z veřejností nejoblíbenějších prvních dam.
Se svým budoucím manželem Edvardem Benešem se Hana Benešová seznámila v Paříži, kde společně navštěvovali přednášky na Sorbonně. Po zásnubách, které proběhly v květnu 1906, si změnila jméno na Hana, zatímco Edvard upravil své jméno z původního Eduard. Jejich svatba se konala 6. listopadu 1909 v Praze. Během svého života byla Hana svému manželovi oporou a kromě péče o domácnost zastávala také úlohu sekretářky. Během první světové války se oba zapojili do odboje. Po odchodu manžela do exilu v září 1915 čelila obvinění z přechovávání spisů Tomáše Garrigue Masaryka.
Během první republiky byla Hana Benešová velmi oblíbená jakožto vzdělaná a okouzlující manželka ministra zahraničí a první dáma. Během druhé světové války pracovala pro Mezinárodní červený kříž a po roce 1945 se dokonce stala předsedkyní jeho československé pobočky. Po komunistickém puči v únoru 1948 prožívala své nejlepší roky. Byla uznávaná národem a jejím jménem bylo pojmenováno několik institucí. Po smrti svého manžela v září 1948 žila Hana ještě 26 let a až do své smrti byla aktivní v kulturním životě. Často a ráda navštěvovala výstavy a koncerty klasické hudby. Zemřela 2. prosince 1974 v Praze a byla pochována vedle svého manžela v Sezimově Ústí.Kdo byla Hana Benešová? Životopis Hana Benešová, osobnosti, slavná žena z kategorie politika

Základní údaje o osobě Hana Benešová

Národnost: česká
Datum narození: 16.7.1885
Místo narození: Domaslavice, Česká republika
Datum úmrtí: 2.12.1974

Zaujala vás biografie osobnosti Hana Benešová? Potom se podělte s kolegy na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Ppm? Znáte termín Taslan? Vzpomenete si na definici slova Pilíř? Víte, co je to Aretace?

Klíčová slova: osobnosti, osobnost, Kdy zemřela Hana Benešová, wiki, kdy se narodila Hana Benešová?, datum úmrtí, wikipedie, politika, národnost, kdo je Hana Benešová?, Hana Benešová, datum narození, informace, Hana Benešová, lexikon, národnost

Pojem Hana Benešová je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít heslo Hana Benešová na Google obrázcích

Hledat slovo Hana Benešová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Hana Benešová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít heslo Hana Benešová na Google.cz

Hledat pojem Hana Benešová ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Hana Benešová například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Hana Benešová?

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byla Hana Benešová? Kdy se narodila Hana Benešová? Kde se narodila Hana Benešová? Kdy zemřela Hana Benešová? Hana Benešová patří do sekce Politika

Kategorie politika, první ministryně, hana Benešová, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Hana Benešová třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Hana Benešová i v jiné kategorii než je politika.