Kdo je to?
Kdo byl Émile Zola? Životopis Émile Zola, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Émile Zola

Kdo byl Émile Zola? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Émile Zola byl francouzský spisovatel a asi nejvýznamnější představitel naturalismu.
Émile se narodil do francouzsko-italské rodiny, otec Francesco Zola byl italský inženýr, matka Émilie Aubert byla Francouzka. Ještě za Émilova dětství se rodina přestěhovala do jižní Francie, kde otec pracoval na stavbě zavodňovacího kanálu. V dospělosti (a po smrti otce) se Zola vrátil do Paříže, kde nejprve zkusil studia. Po neúspěchu v této oblasti začal pracovat, a to v nakladatelství Hachette. Tady se více seznámil s literaturou, dokonce kolem sebe soustředil skupinu mladých spisovatelů. Angažoval se i v politických událostech, zejména v tzv. Dreyfusově aféře, kde se jednalo o nespravedlivě odsouzeného kapitána, údajně za špionáž. Napsal dopis samotnému prezidentovi, tento dopis vešel do historie pod názvem Žaluji (fr. J´accuse). Z osobního života víme to, že se Zola jednou oženil a měl dvě dcery.
Literárně začal Zola tvořit kratší útvary (povídky a novely), a to ještě v romantickém duchu. Později se více přiklonil k realismu a většina jeho děl má naturalistické prvky. (Naturalismus je směr, který do detailu popisuje jak děj, tak osoby, a zaměřuje se zejména na osoby něčím výjimečné nebo z okraje společnosti - alkoholik, prostitutka; naturalismus je ovlivněn determinismem jako přírodním směrem, který tvrdí, že člověk je určen prostředím a vrozenými vlastnostmi, nikoliv třeba výchovou a vůlí). Naturalistický je celý cyklus 20 románů, které dostaly souhrnný název Les Rougon-Macquart (Rougon-Macquartové), kdy se jedná o "přírodopisnou a sociální studii jedné rodiny za druhého císařství". Nejznámějšími z těchto děl jsou bezesporu romány Břicho Paříže, Zabiják, Nana a Germinal. Třetí román celé série, Břicho Paříže, se odehrává v pařížské tržnici Halles a jeho hlavním hrdinou je uprchlík z galejí, který se vrací tajně do Paříže, až se nakonec stane inspektorem tržnice. Ovšem je bohatou rodinou udán a opět vypovězen. Velmi slavným se stal román Zabiják, kde zabijákem je alkohol. Tady můžeme v plné síle vidět naturalismus v literatuře - např. když Zola líčí alkoholikovo delirium tremens. Nana je devátým románem řady a pojednává o kurtizáně, která se svým způsobem života vypracovala k překrásnému přepychovému bydlení. Pravdou je, že pro tento román měl Zola odkud čerpat, protože se osobně znal se dvěma proslulými kurtizánami té doby a na vlastní oči viděl jejich přepychově zařízené byty. Germinal je třináctým dílem řady a vychází z prostředí horníků, kteří bojují za lepší práva, je to již takový náběh k sociálnímu románu se socialistickými a anarchistickými prvky.
Není divu, že po těchto tématech a navíc takto realisticky vylíčených katolická církev zařadila celé Zolovo dílo na Index zakázaných knih. Stejně tak je více než pochopitelné, že autor nezemřel tragickou náhodou udušením kvůli zanesenému komínu, ale že jeho komín byl ucpán záměrně, aby již nic nepsal. Zemřel tak v 62 letech v Paříži.
Podařilo se tak sice umlčet spisovatele, avšak jeho díla dále žila a žijí a ovlivnila mnoho dalších autorů nejen naturalistického ražení. Také byl dvakrát nominován za Nobelovu cenu za literaturu (1901 a 1902).Kdo byl Émile Zola? Životopis Émile Zola, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Émile Zola

Národnost: francouzská
Datum narození: 2. 4. 1840
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 29. 9. 1902

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Émile Zola s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Úvěr? Znáte termín Zirkon? Vzpomenete si na definici slova Homeopatie? Víte, co je to Chinin?

Klíčová slova: kde se narodil Émile Zola?, osobnosti, popis, datum narození, osobnost, informace, zajímavosti, datum úmrtí, nežijící, literatura, narození, kdo je Émile Zola?, Émile Zola, život, lexikon, místo narození

Pojem Émile Zola je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Najít termín Émile Zola v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Émile Zola ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Émile Zola ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Émile Zola na Youtube

Zkusit najít pojem Émile Zola ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Émile Zola například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je Émile Zola? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Émile Zola? Kdy se narodil Émile Zola? Kde se narodil Émile Zola? Kdy zemřel Émile Zola? Émile Zola se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, mladá spisovatelka, Émile Zola, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Émile Zola dejme tomu v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Émile Zola i v jiné kategorii než je literatura.