Kdo je to?
Kdo je Andrej Babiš? Životopis Andrej Babiš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Andrej Babiš?

Kdo je Andrej Babiš? Životopis, informace, biografie, politici

Andrej Babiš je podnikatel, politik a od roku 2017 premiér České republiky. Vyrůstal na rodném Slovensku, ale brzy se dostal do zahraničí. Jeho otec se věnoval zahraničnímu obchodu a díky členství v komunistické straně mohl volně cestovat. V dětství a dospívání tak Babiš strávil několik let ve Francii a ve Švýcarsku, díky tomu se dobře naučil francouzsky. Po přesunu zpět na Slovensko vystudoval Gymnázium Ladislava Novomeského v Bratislavě, kde se vedle cizích jazyků věnoval rovněž sportu, zejména basketbalu a volejbalu. Následně studoval na Obchodní fakultě Vysoké školy ekonomické v Bratislavě. Během studia pokračovaly jeho pobyty v západoevropských zemích, utvrdil se v ambicích navázat na otcovu kariéru a rozhodl se zbohatnout v oblasti zahraničního obchodu.
Po dokončení vysokoškolského studia se kvůli zdravotním důvodům nezúčastnil vojenské služby a nastoupil do slovenského Petrimexu, kde zažil rychlý kariérní růst. Vstoupil do komunistické strany, ve firmě vedl tamní Socialistický svaz mládeže a brzy se stal zástupcem ředitele. Díky znalosti francouzštiny byl poslán jako obchodní delegát do Maroka, kde byl velmi úspěšný. V této době Babiš zřejmě vědomě a dobrovolně spolupracoval s StB, nejdříve jako důvěrník, později jako agent „Bureš“. Slovenský Ústav paměti národa tyto informace zveřejnil během jeho pozdější politické kariéry. Kvůli tomu se Babiš soudil a tvrdil, že je v archivních spisech neoprávněně, ale po dlouhém soudním procesu nakonec prohrál.
Po revoluci se Babiš vrátil do Československa, když mu bylo nabídnuto vysoké postavení v Petrimexu. Po rozdělení Československa vedl pražskou pobočku Petrimexu, ze které vznikla samostatná firma nazvaná Agrofert. Podnik se během let systematicky rozrůstal, často agresivním způsobem nebo postupy na hraně zákona. V současnosti se jedná o rozsáhlý holding, který se zaměřuje na zemědělský, potravinářský a chemický průmysl. V roce 2013 Babiš koupil mediální společnost MAFRA, která vydává deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny, bezplatný regionální deník Metro a týdeník 5plus2. Kvůli politickému tlaku Babiš v roce 2017 převedl vlastní akcie v Agrofertu do svěřeneckých fondů, ale předpokládá se, že si zachoval zásadní vliv. Kvůli střetu zájmů čelí kritice nejen v České republice, ale rovněž ze strany Evropské Unie. V roce 2021 Evropská komise definitivně potvrdila, že střet zájmů trvá, protože svěřenecké fondy jsou prokazatelně účelové a řídí je Babiš.
V posledních letech je Babiš známý zejména díky politické kariéře. Ta začala již v roce 2011, kdy založil občanskou iniciativu Akce nespokojených občanů. Ta se v roce 2012 registrovala pod názvem ANO 2011 jako politické hnutí, aby mohla kandidovat ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013. ANO získalo necelých 19 % hlasů, Babiš se stal poslancem a po utvoření koaliční vlády s ČSSD a KDU-ČSL byl jmenován vicepremiérem a ministrem financí. V roce 2017 jej premiér Bohuslav Sobotka po několika skandálech odvolal. Babiš nezahálel a uvolněný čas využil k masivní předvolební kampani.
Po volbách roku 2017 se ANO stalo s velkým náskokem nejsilnější stranou a získalo téměř 30 % hlasů. Po dlouhých jednáních se Babiš nakonec dohodl na menšinové koalici s ČSSD, kterou podpořili ještě komunisté. Díky tomu se stal premiérem. Jeho vláda byla po celé volební období pod silnou kritikou opozice i médií. V roce 2019 uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii masové protesty proti vládě, kterých se zúčastnilo okolo čtvrt milionu lidí a jednalo se o největší demonstrace od revoluce v roce 1989. Babiš je kritizován za střet zájmů nebo za podezření z dotačních podvodů. Během pandemie nemoci covid-19 se přidala kritika za špatné řízení protipandemických opatření.Kdo je Andrej Babiš? Životopis Andrej Babiš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Andrej Babiš

Národnost: slovenská
Datum narození: 2. září 1954
Místo narození: Bratislava

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Andrej Babiš? s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte termín Inkaso? Víte, co je to Polovodič? Vzpomenete si na definici slova Intuice? Rozumíte pojmu Blahopřání?

Klíčová slova: osobnosti, lexikon, datum narození, popis, životopis, narození, vysvětlení, informace, politici, Andrej Babiš, wiki, život, politici, národnost, biografie, wikipedie

Pojem Andrej Babiš je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Andrej Babiš zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat pojem Andrej Babiš ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Andrej Babiš ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Andrej Babiš na Youtube

Hledat termín Andrej Babiš ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Andrej Babiš v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Andrej Babiš například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Andrej Babiš

Právě nyní již víte Kdo je to Andrej Babiš? Kdy se narodil Andrej Babiš? Kde se narodil Andrej Babiš? Andrej Babiš patří do sekce Politici

Text napsán pro Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Andrej Babiš řekněme ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Andrej Babiš i v jiné kategorii než je politici.

Znáte pojem plugin nebo chipset?