Kdo je to?
Kdo je Andrej Babiš? Životopis Andrej Babiš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Andrej Babiš?

Kdo je Andrej Babiš? Životopis, informace, biografie, politici

Andrej Babiš je podnikatel, politik a od roku 2017 premiér České republiky. Vyrůstal na rodném Slovensku, ale brzy se dostal do zahraničí. Jeho otec se věnoval zahraničnímu obchodu a díky členství v komunistické straně mohl volně cestovat. V dětství a dospívání tak Babiš strávil několik let ve Francii a ve Švýcarsku, díky tomu se dobře naučil francouzsky. Po přesunu zpět na Slovensko vystudoval Gymnázium Ladislava Novomeského v Bratislavě, kde se vedle cizích jazyků věnoval rovněž sportu, zejména basketbalu a volejbalu. Následně studoval na Obchodní fakultě Vysoké školy ekonomické v Bratislavě. Během studia pokračovaly jeho pobyty v západoevropských zemích, utvrdil se v ambicích navázat na otcovu kariéru a rozhodl se zbohatnout v oblasti zahraničního obchodu.
Po dokončení vysokoškolského studia se kvůli zdravotním důvodům nezúčastnil vojenské služby a nastoupil do slovenského Petrimexu, kde zažil rychlý kariérní růst. Vstoupil do komunistické strany, ve firmě vedl tamní Socialistický svaz mládeže a brzy se stal zástupcem ředitele. Díky znalosti francouzštiny byl poslán jako obchodní delegát do Maroka, kde byl velmi úspěšný. V této době Babiš zřejmě vědomě a dobrovolně spolupracoval s StB, nejdříve jako důvěrník, později jako agent „Bureš“. Slovenský Ústav paměti národa tyto informace zveřejnil během jeho pozdější politické kariéry. Kvůli tomu se Babiš soudil a tvrdil, že je v archivních spisech neoprávněně, ale po dlouhém soudním procesu nakonec prohrál.
Po revoluci se Babiš vrátil do Československa, když mu bylo nabídnuto vysoké postavení v Petrimexu. Po rozdělení Československa vedl pražskou pobočku Petrimexu, ze které vznikla samostatná firma nazvaná Agrofert. Podnik se během let systematicky rozrůstal, často agresivním způsobem nebo postupy na hraně zákona. V současnosti se jedná o rozsáhlý holding, který se zaměřuje na zemědělský, potravinářský a chemický průmysl. V roce 2013 Babiš koupil mediální společnost MAFRA, která vydává deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny, bezplatný regionální deník Metro a týdeník 5plus2. Kvůli politickému tlaku Babiš v roce 2017 převedl vlastní akcie v Agrofertu do svěřeneckých fondů, ale předpokládá se, že si zachoval zásadní vliv. Kvůli střetu zájmů čelí kritice nejen v České republice, ale rovněž ze strany Evropské Unie. V roce 2021 Evropská komise definitivně potvrdila, že střet zájmů trvá, protože svěřenecké fondy jsou prokazatelně účelové a řídí je Babiš.
V posledních letech je Babiš známý zejména díky politické kariéře. Ta začala již v roce 2011, kdy založil občanskou iniciativu Akce nespokojených občanů. Ta se v roce 2012 registrovala pod názvem ANO 2011 jako politické hnutí, aby mohla kandidovat ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013. ANO získalo necelých 19 % hlasů, Babiš se stal poslancem a po utvoření koaliční vlády s ČSSD a KDU-ČSL byl jmenován vicepremiérem a ministrem financí. V roce 2017 jej premiér Bohuslav Sobotka po několika skandálech odvolal. Babiš nezahálel a uvolněný čas využil k masivní předvolební kampani.
Po volbách roku 2017 se ANO stalo s velkým náskokem nejsilnější stranou a získalo téměř 30 % hlasů. Po dlouhých jednáních se Babiš nakonec dohodl na menšinové koalici s ČSSD, kterou podpořili ještě komunisté. Díky tomu se stal premiérem. Jeho vláda byla po celé volební období pod silnou kritikou opozice i médií. V roce 2019 uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii masové protesty proti vládě, kterých se zúčastnilo okolo čtvrt milionu lidí a jednalo se o největší demonstrace od revoluce v roce 1989. Babiš je kritizován za střet zájmů nebo za podezření z dotačních podvodů. Během pandemie nemoci covid-19 se přidala kritika za špatné řízení protipandemických opatření.Kdo je Andrej Babiš? Životopis Andrej Babiš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Andrej Babiš

Národnost: slovenská
Datum narození: 2. září 1954
Místo narození: Bratislava

Sdílejte tuto stránku s osobností Andrej Babiš s vašimi známými a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Inkaso? Znáte termín Didaktika? Vzpomenete si na definici slova Intuice? Víte, co je to Jehelec?

Klíčová slova: wikipedie, datum narození, osobnosti, vysvětlení, národnost, wiki, místo narození, biografie, politici, osobnost, život, popis, narození, Andrej Babiš, informace, lexikon

Pojem Andrej Babiš je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Vyhledat výraz Andrej Babiš ve Wikipedii

Najít termín Andrej Babiš ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Andrej Babiš ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Andrej Babiš v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Andrej Babiš například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Andrej Babiš?

Nyní již víte Kdo je to Andrej Babiš? Kdy se narodil Andrej Babiš? Kde se narodil Andrej Babiš? Andrej Babiš se nachází v kategorii Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Andrej Babiš řekněme třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Andrej Babiš i v jiné kategorii než je politici.

Znáte pojem plugin nebo chipset?