Kdo je to?
Kdo je Bob Gainey? Životopis Bob Gainey, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Bob Gainey

Kdo je Bob Gainey? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, sport

Robert Michael Gainey, zkráceně Bob Gainey, je bývalý profesionální kanadský hokejový obránce, trenér a jeden z nejlepších hráčů v historii NHL, který se nejvíce proslavil jako hráč týmu Montreal Canadiens. Gainey se narodil ve městě Peterborough ve státě Ontario. V dětství začal hrát lední hokej a brzy se připojil k místnímu týmu Peterborough Petes (Ontario Hockey League). Mezi muži debutoval v 17 letech. V klubu odehrál 2 sezóny 1971-1973. Po druhé úspěšné sezóně si jej vybral tým Montreal Canadiens z NHL, kde následně Gainey odehrál úctyhodných 16 sezón (1973-1989).
Za 16 let v dresu Canadiens získal 4x Frank J. Selke Trophy pro nejlepšího obránce sezóny (1976-1979), 1x Connie Smith Trophy pro nejužitečnějšího hráče ročníku (1978-1979), 5x se s týmem radoval ze zisku Stanley Cupu (4x po sobě v letech 1976-1979 a po páté v sezóně 1985-1986). Od roku 1982 působil v týmu jako kapitán. V sezóně 1988-1989 se s týmem dostal do finále play-off, kde nakonec podlehli celku Calgary Flames. Po této sezóně Gainey oznámil konec kariéry, během níž odehrál 1 160 utkání.
Poté, co ukončil profesionální kariéru, se odstěhoval do Francie, kde jeden rok hrál a trénoval v týmu Epinal Écureuils (divize Nationale 1B). Po roce se vrátil do Ameriky. V sezóně 1990-1991 trénoval klub Minnesota North Stars. V roce 1992 se stal dokonce generálním manažerem. Později se tým přestěhoval do Dallasu a přejmenoval se na dnes známý tým Dallas Stars. Od roku 1996 v klubu Gainey působil už jen jako generální manažer. Pod jeho vedením získal Dallas v sezóně 1998-1999 Stanley Cup.
Roku 2003 se Gainey vrátil do Montrealu, kde se stal generálním manažerem. O 3 roky později se sám ujal role hlavního trenéra družstva. Jako trenér pracoval u Canadiens v letech 2006-2010. Poté
působil v pozici konzultanta až do konce sezóny 2011-2012. Následně působil jako konzultant v Dallas Stars (2012-2014) a nakonec u týmu St. Louis Blues (od sezóny 2014-2015).
Gainey je od roku 1992 uveden v Hokejové síni slávy. Tým Montreal Canadiens vyřadil roku 2008 dres s číslem 23 na jeho počest. Při výročí 100 let NHL v roce 2017 byl vybrán jako jeden ze 100 nejlepších hráčů v historii soutěže.
Bob Gainey má 4 děti (Laura, Anna, Colleen, Steve). Syna Steva sám Gainey draftoval do Dallasu, když u týmu působil jako generální manažer.Kdo je Bob Gainey? Životopis Bob Gainey, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní informace o osobě Bob Gainey

Národnost: kanadská
Datum narození: 13. 12. 1953
Místo narození: Peterborough, Ontario, Kanada

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Bob Gainey sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Insolvence? Pamatujete si definici pojmu Kuba? Víte, co je to Mandel? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hydroxid sodný?

Klíčová slova: wiki, popis, životopis, kdo je Bob Gainey?, wikipedie, lexikon, místo narození, kde se narodil Bob Gainey?, narození, osobnosti, Bob Gainey, osobnost, Bob Gainey, kdy se narodil Bob Gainey?, informace, biografie

Pojem Bob Gainey je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledejte bez špehování slovo Bob Gainey ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Bob Gainey ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít termín Bob Gainey v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít pojem Bob Gainey na Google.cz

Zkusit najít výraz Bob Gainey ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Bob Gainey například v Microsoft Bing, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Životopis, kdo je Bob Gainey? Stručná biografie

Právě nyní již víte Kdo je to Bob Gainey? Kdy se narodil Bob Gainey? Kde se narodil Bob Gainey? Bob Gainey je v sekci Sport

Kategorie sport, basketbalistka, bob Gainey, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Bob Gainey třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bob Gainey i v jiné kategorii než je sport.