Kdo je to?
Kdo byl Christiaan Huygens? Životopis Christiaan Huygens, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Christiaan Huygens

Kdo byl Christiaan Huygens? Životopis, informace, biografie, věda

Christiaan Huygens byl významný nizozemský vědec, matematik, fyzik, astronom a vynálezce. Narodil se 14. dubna 1629 v Haagu. Díky svému otci, mezi jehož přátele patřili významní vědci a umělci té doby, se mu dostávalo společně se sourozenci domácího vzdělání. V roce 1645 ve svých 16 letech začal studovat na univerzitě v Leidenu. Zde se věnoval studiu práv a matematiky. Poté pokračoval na univerzitě v Bredě, kde se v roce 1649 stal doktorem práv. Již během svých studijních let ovšem více než k právu tíhl k matematice a vědě. Přesto se na přání otce stal na nějaký čas diplomatem v zahraničních misích po Evropě. Změna politické situace, nepříliš velký zájem o tento obor a zejména nesporný Christiannův talent nakonec otce přesvědčily, aby syna začal plně podporovat v jeho vědecké práci.
Od roku 1652 se začal blíže věnovat optice. Sestavil dvoučočkový okulár, který byl po něm pojmenován. Sestrojil také několik větších dalekohledů. Spolupracoval na vývoji a výrobě čoček s jiným význačným Nizozemcem, Antonim van Leeuwenhoekem, který je znám jako průkopník mikroskopie.
Huygens se také zabýval zkoumáním vesmíru. Zajímal se o Saturnovy prstence a objevil Saturnův měsíc Titan. Sestrojil fotometr, kterým mohl porovnat svítivost hvězd, jako jsou Slunce a Sirius. V roce 1655 vynalezl a sestrojil kyvadlové hodiny, které se na dlouhou dobu staly nejpřesnějším měřičem času. Tento objev také v roce 1657 publikoval. V roce 1656 objevil zákon zachování momentu hybnosti. Později, v roce 1658, sestrojil také mikrometr pro měření úhlů. Později svou pozornost upřel na vlnové šíření světla, které nakonec shrnul a publikoval v roce 1690 v díle Traité de la lumière.
Roku 1663 se stal v Londýně členem britské akademie na podporu věd, tzv. Royal Society. O tři roky později přijal pozvání krále Ludvíka XIV. a odcestoval do Paříže, aby se stal členem Královské akademie věd. Odsud se vrátil zpět do své vlasti v roce 1686, aby se vyhnul pronásledování kvůli svému náboženskému vyznání.
Christiaan Huygens je považován právem za jednoho z největších vědců a vynálezců všech dob. Zemřel 8. července 1695 v Haagu ve věku 66 let.Kdo byl Christiaan Huygens? Životopis Christiaan Huygens, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Christiaan Huygens

Národnost: nizozemská
Datum narození: 14. dubna 1629
Místo narození: Haag
Datum úmrtí: 8. července 1695

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Christiaan Huygens sdílet s ostatnímina Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Paypal? Rozumíte pojmu HPV? Znáte definici termínu Lamino? Znáte pojem Ekvitermní regulace?

Klíčová slova: život, wikipedie, národnost, biografie, popis, informace, nežijící, kdo to je, kde se narodil Christiaan Huygens?, Kdy zemřel Christiaan Huygens, datum úmrtí, osobnosti, národnost, wiki, narození, vysvětlení

Pojem Christiaan Huygens je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat videa s názvem Christiaan Huygens na Youtube

Hledat frázi Christiaan Huygens ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Christiaan Huygens ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Christiaan Huygens ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Christiaan Huygens ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Christiaan Huygens například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Biografie, životopis, kdo je to Christiaan Huygens?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Christiaan Huygens? Kdy se narodil Christiaan Huygens? Kde se narodil Christiaan Huygens? Kdy zemřel Christiaan Huygens? Christiaan Huygens je v kategorii Věda

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Christiaan Huygens třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Christiaan Huygens i v jiné kategorii než je věda.