Kdo je to?
Kdo byl Guillaume Apollinaire? Životopis Guillaume Apollinaire, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Guillaume Apollinaire

Kdo byl Guillaume Apollinaire? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Guillaume Apollinaire, vlastním jménem Wilhelm Albert Wladimir Alexandre Apollinare de Kostrowitzky, byl francouzský básník polského původu, zakladatel moderní francouzské poezie, surrealista, futurista a kubofuturista.
Guillaume se narodil 26. srpna 1880 v Římě, jeho matka byla polská šlechtična Angelica Kostrowitzka, otec byl neznámý, nicméně existují dohady, že by se mohlo jednat o švýcarsko-italského šlechtice Francesca Flugi d´Aspermont. Své dětství strávil v Monaku a Paříži, kde zřejmě i studoval. Seznámil se tu také s Pablem Picassem a byl zapleten do krádeže fénických sošek (spolu s aférou kolem krádeže Mony Lisy), a za to i uvězněn. Vina se mu však neprokázala. Když začala první světová válka, bojoval nejprve u dělostřelectva jako seržant, později u pěchoty jako podporučík. Byl raněn a operován přímo na frontě, pak musel podstoupit rekonvalescenci. Po ní byl povýšen na hodnost poručíka a působil už jen v zázemí v oddělení pro styk s tiskem. V roce 1918 se oženil s Amélií Kolbovou. Manželství však netrvalo dlouho, neboť Apollinaire zemřel na španělskou chřipku během pandemie hned v roce 1918. Pohřben je na pařížském hřbitově Pére Lachaise.
Apollinairova tvorba prochází symbolismem, kubismem, futurismem i kubofuturismem, on sám propagoval kubismus v malířství i ve svých uměleckých kritikách. Sám se také přátelil s malíři a spisovateli stejných směrů - kromě již výše zmíněného Picassa do okruhu jeho přátel patřili: Jean Cocteau, Max Jacob, André Salmon, André Breton a další. Apollinaire také po celou dobu patřil do Montparnasské umělecké komunity sídlící v Paříži. Vydával nebo se podílel na vydávání časopisů Ezopova hostina, Pařížské večery či Moderní literatura. Mezi Apollinairova nejznámější díla patří Pásmo, Alkoholy, Kaligramy a pak ještě několik sbírek jako Bestiář aneb Orfeův původ, Zasvětil život lásce apod. Ze všech sbírek na čtenáře dýchne symbolistická poezie, která v sobě propojuje sen i realitu, minulost, přítomnost i budoucnost a snaží se postihnout pocit člověka na začátku 20. století. Apollinaire si všímá všednodenních věcí, nezapomíná ani na moderní vědu a techniku, které také zařazuje do svých básní, přitom ale vrací do básní i tajemnost, a tak vytváří zcela novou skutečnost. Můžeme vidět uvolněnou interpunkci i uvolněnou stavbu verše, spojování představ pomocí asociací, vytváření nových slov... Básník získal za svou tvorbu ocenění Mort pour la France, jeho sbírka Alkoholy byla zařazena mezi 100 nejvýznamnějších knih 20. století (podle fr. deníku Le Monde). Samozřejmě také svou tvorbou ovlivnil spoustu dalších básníků a spisovatelů - kromě francouzských (Jean Cocteau, André Breton) i mnohé české - na jeho tvorbu navázali například Jaroslav Seifert, Vladimír Holan a Vítězslav Nezval. Jeho díla překládal i Karel Čapek.Kdo byl Guillaume Apollinaire? Životopis Guillaume Apollinaire, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Guillaume Apollinaire

Národnost: polská
Datum narození: 26. 8. 1880
Místo narození: Řím
Datum úmrtí: 9. 11. 1918

Popis osobnosti Guillaume Apollinaire můžete sdílet s dalšími lidmi na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu DHCP? Znáte pojem Homofobie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Meniskus? Vzpomenete si na definici slova Exaktní?

Klíčová slova: informace, Guillaume Apollinaire, osobnost, wiki, datum úmrtí, Guillaume Apollinaire, Kdy zemřel Guillaume Apollinaire, narození, osobnosti, život, popis, zajímavosti, národnost, kde se narodil Guillaume Apollinaire?, vysvětlení, kdy se narodil Guillaume Apollinaire?

Pojem Guillaume Apollinaire je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Najít slovo Guillaume Apollinaire v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Guillaume Apollinaire ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Guillaume Apollinaire na Google.cz

Zkusit najít termín Guillaume Apollinaire ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Guillaume Apollinaire na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Guillaume Apollinaire například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, v metavyhledávači Info.com, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Guillaume Apollinaire?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Guillaume Apollinaire? Kdy se narodil Guillaume Apollinaire? Kde se narodil Guillaume Apollinaire? Kdy zemřel Guillaume Apollinaire? Guillaume Apollinaire se nachází v sekci Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Guillaume Apollinaire například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Guillaume Apollinaire i v jiné kategorii než je literatura.