Kdo je to?
Kdo byla Edith Whartonová? Životopis Edith Whartonová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Edith Whartonová

Kdo byla Edith Whartonová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Edith Whartonová, rozená Edith Newbold Jonesová, byla americká spisovatelka, překladatelka a interiérová a zahradní návrhářka.
Edith se narodila jako třetí dítě do zámožné rodiny, její rodiče George Frederic Jones a Lucretia Jonesová vlastnili několik nemovitostí na Manhattanu. V době hospodářské krize rodina o část majetku přišla a hodně cestovala, a tak malá Edith strávila několik let v Evropě (ve Španělsku, Itálii, Francii a Německu). Po návratu do USA se věnovala samostudiu literatury a pokusila se napsat román, když jí bylo asi čtrnáct let. Její první kritičkou tehdy byla matka, které se dívčino dílo vůbec nelíbilo. Její přítel a ochránce Edward Washburn jí tehdy doporučil začít překlady. A tak se dostala k různým druhům literatury, které překládala do angličtiny. V šestnácti letech vydala svou první knihu Verše. V osobním životě příliš šťastná nebyla: Její první dva vztahy ztroskotaly na jejích literárních ambicích, vdala se až za třetího nápadníka - Edwarda Warthona. Manželství nebylo šťastné a děti spolu neměli, částečně i proto, že Wartonův otec trpěl bipolární afektivní poruchou, která může být dědičná. S manželem a potom i sama také hodně cestovala a sbírala materiál ke své tvorbě. Za první světové války pomáhala v Paříži s humanitární pomocí. Po válce zakotvila na venkově, aby načerpala síly, protože byla velmi unavená a po dvou infarktech. Závěr života strávila ve Francii, pohřbena je ve Versailles.
Tvorba Edith Whartonové je rozsáhlá a mnohovrstevnatá. Ačkoliv je běžně zařazována k realismu nebo psychologickému realismu, začínala jako básnířka a využívala jako vzorů i romantické spisovatele. Její styl je charakteristický jednoduchostí a jazykovou úsporností, tematicky se hojně věnuje vlivu prostředí na člověka (ostatně jako interiérová a zahradní návrhářka nejlépe věděla, jak prostředí na člověka působí). Mezi její první díla patří sbírky povídek (Silnější náklonnost, Kritické situace) a novely (Prubířský kámen). Mezi romány pak najdeme Údolí rozhodnutí, Dům radovánek - velmi úspěšný román líčící příběh ženy, která uprostřed newyorské smetánky bojuje s finančními problémy i ztrátou dobrého jména, nebo Ovoce stromu, což je román čerpající námět z třídního boje na jednom malém anglickém městě. Whartonová za své dílo nejen získala Pulitzerovu cenu, ale hlavně ovlivnila celé generace dalších spisovatelů, jako například Francise Scotta Fitzgeralda, Johna Updika nebo Williama Faulknera.Kdo byla Edith Whartonová? Životopis Edith Whartonová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Edith Whartonová

Národnost: americká
Datum narození: 24. 1. 1862
Místo narození: New York
Datum úmrtí: 11. 8. 1937

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Edith Whartonová? se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Lilek? Vzpomněli byste si na význam slova Vintage? Pamatujete si definici pojmu ICQ? Znáte definici termínu Jestřábí oko?

Klíčová slova: nežijící, literatura, biografie, vysvětlení, wikipedie, Edith Whartonová, život, Kdy zemřela Edith Whartonová, narození, kdo je Edith Whartonová?, wiki, národnost, literatura, osobnost, osobnosti, Edith Whartonová

Pojem Edith Whartonová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat slovo Edith Whartonová ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Edith Whartonová ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Edith Whartonová ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Edith Whartonová ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Edith Whartonová ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Edith Whartonová například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Edith Whartonová

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byla Edith Whartonová? Kdy se narodila Edith Whartonová? Kde se narodila Edith Whartonová? Kdy zemřela Edith Whartonová? Edith Whartonová je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, zrzka, edith Whartonová, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Edith Whartonová řekněme ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Edith Whartonová i v jiné kategorii než je literatura.