Kdo je to?
Kdo byl Antonín Balatka? Životopis Antonín Balatka, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Antonín Balatka

Kdo byl Antonín Balatka? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Antonín Balatka za svůj bezesporu plodný život dosáhl několika uměleckých met. Byl hudební skladatel, dirigent, šéf orchestru opery Státního divadla v Brně, dramaturg a pedagog, dokonce se pustil i do překládání libret a činoher. Narodil se ještě za Rakouska-Uherska v Královských Vinohradech Ferdinandu Balatkovi, který se živil jako kancelářský sluha. Jeho matka Františka pracovala jako služebná, později se vyšvihla na prodavačku. Rodina byla velmi chudá a jejich finanční situace se ještě zhoršila po nenadálém úmrtí otce. I tak se ale matka snažila dát malému Antonínovi to nejlepší vzdělání. Přihlásila ho na reálné gymnázium a učitelský ústav, který zdárně vystudoval.
Ihned po ukončení studií se mladý Balatka krátce věnoval učení, ovšem již roku 1914 si podal přihlášku na pražskou konzervatoř. Na ní studoval hru na varhany u Antonína Elšlégra. Dokonce absolvoval i mistrovský kurz u Vítězslava Nováka. Aby zbytečně nezatěžoval finančně svoji matku, začal si při studiu přivydělávat korepeticemi v pěvecké škole Marie Pivodové. Současně působil i jako sbormistr akademického pěveckého sdružení Praha.
Zlom v jeho životě nastal v roce 1919, kdy přijal angažmá v lublaňské opeře Národního divadla jako korepetitor opery, operety a baletu. Strávil zde dlouhých deset let. Za tu dobu se stihl vyšvihnout na dirigenta a režiséra. Ve Slovinsku se z něj stal i významný propagátor české hudby. Obrovský úspěch zaznamenal i jeho vlastní balet „Z jitřní země.“ Kromě toho ještě vyučoval na lublaňské konzervatoři.
Poznal zde také svoji budoucí ženu, herečku činohry národního divadla v Lublani, Veru Danilovou, pocházející ze známé slovinské umělecké rodiny, se kterou se 18. června 1923 oženil. Ačkoliv ve Slovinsku založil rodinu a jeho kariéra nabírala obrátek, přesto toužil vrátit se zpět do vlasti. Podal si žádost o přijetí do Národního divadla v Praze, které nebylo vyhověno. Až v roce 1929 se mu podařilo nastoupit na místo prvního dirigenta a šéfa opery v Národním divadle v Brně.
Ze Slovinska odjel s velkou poctou a oceněním v podobě uděleného vyznamenání krále Alexandra l. Dostal také řád sv. Sávy lV. třídy. Ani po svém působení v Brně nepřerušil svoje kontakty s jihoslovanskou kulturou. Ještě několikrát hostoval v Lublaňské opeře. Jako protihodnotu uváděl díla jihoslovanských autorů v Brně. Preferoval hlavně ruské a francouzské autory. Po příjezdu do Brna se chopil i práce učitele na brněnské konzervatoři. Roku 1946 byl jmenován profesorem. Titulu docenta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně se dočkal o pět let později. Díky své neskutečné píli a zapálení pro věc, docílil dokonce i titulu proděkana hudební fakulty.
Za protektorátu byla ovšem brněnská opera uzavřena. Balatka ani v této době nezahálel. Pořádal různá pěvecká vystoupení po celém regionu a společně s brněnskými pěvci je objížděl. Na konci války, kdy byla opera opět otevřena, byl opětovně jmenován správcem opery. Tuto funkci ale brzy vzdal ze zdravotních důvodů a věnoval se již pouze skladatelské činnosti. Za jeho celoživotní dílo dostal ocenění „zasloužilý umělec.“Kdo byl Antonín Balatka? Životopis Antonín Balatka, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Antonín Balatka

Národnost: česká
Datum narození: 27. října 1895
Místo narození: Královské Vinohrady
Datum úmrtí: 25. června 1958

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Antonín Balatka sdílet s ostatnímina Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Deteriorace? Znáte pojem Roztroušená skleróza? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kraniosakrální terapie? Vzpomenete si na definici slova Melancholie?

Klíčová slova: kdo je Antonín Balatka?, biografie, hudba, národnost, životopis, Antonín Balatka, vysvětlení, kdy se narodil Antonín Balatka?, datum narození, wiki, osobnost, wikipedie, datum úmrtí, místo narození, popis, kde se narodil Antonín Balatka?

Pojem Antonín Balatka je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat výraz Antonín Balatka ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Antonín Balatka ve Wikislovníku

Najít pojem Antonín Balatka ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Antonín Balatka na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Antonín Balatka ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Balatka například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v metavyhledávači Info.com, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Životopis, kdo je Antonín Balatka? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Antonín Balatka? Kdy se narodil Antonín Balatka? Kde se narodil Antonín Balatka? Kdy zemřel Antonín Balatka? Antonín Balatka je v kategorii Hudba

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Antonín Balatka dejme tomu v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Balatka i v jiné kategorii než je hudba.