Kdo je to?
Kdo byl Konstantin Biebl? Životopis Konstantin Biebl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Konstantin Biebl?

Kdo byl Konstantin Biebl? Životopis, informace, biografie, literatura

Konstantin Biebl byl český prozaik a básník proletářského, poetistického i surrealistického směřování literatury, spíše lyrický než epický.
Konstantin se narodil do rodiny zubaře. Otec musel za první světové války nastoupit na haličskou frontu, kde ještě během války spáchal sebevraždu. Poté Konstantinova matka složila zubařské zkoušky a vedla ordinaci sama. Malého Konstantina ovlivnil v dětství zejména jeho strýc Arnošt Ráž, který byl básníkem a právníkem a s rodinou trávil mnoho času. Povzbuzoval Konstantina k literární tvorbě. Chlapec po vystudování obecné školy ve Slavětíně začal navštěvovat reálku v Lounech, potom pokračoval v Praze, za války nastoupil na haličskou frontu, odmaturoval roku 1917. Po válce složil ještě doplňující zkoušku z latiny a začal studovat na lékařské fakultě UK. Roku 1922 vstoupil do komunistické strany, byl členem Literární skupiny, potom i Devětsilu. Podnikl cestu do Francie, po návratu se roku 1931 oženil se svou láskou Marií Bulovou (mimochodem i ona vydala svou básnickou sbírku pod jménem Marie Bieblová, s názvem Pianissimo). Svatební cestu podnikli do Alžírska a Tunisu, sám Biebl navštívil také několikrát Dalmácii. Nejdále však zavítal na Sumatru, Cejlon a Jávu, což byly také cesty, které nejvíce ovlivnily jeho dílo. Zřetelně to můžeme vidět na sbírce S lodí, jež dováží čaj a kávu, ale otisky jeho cest jsou patrné ve všech dílech. Ve 30. letech žil Biebl nejčastěji v Lounech, kde pomáhal matce s ordinací, a v Praze. Podporoval stávkující horníky na Mostecku, podepsal prohlášení ustavující se surrealistické skupiny. Za druhé světové války žil střídavě na venkově a v Praze, spolupracoval mimo jiné i s filmem. Po válce se stal členem Filmové rady, kromě toho pracoval také na ministerstvu informací. Bohužel pak se u něj projevila bolestivá nemoc - pankreatitida, která jej dovedla až k depresím a sebevraždě. Pochován je v rodinné hrobce ve Slavětíně.
Rané sbírky Konstantina Biebla jsou charakteristické proletářskými náměty a stylem vycházejícím z díla Jiřího Wolkera. Zde můžeme jmenovat např. Písně souchotináře, Cesta k lidem, Věrný hlas nebo Zlom. V poslední z nich zaznívá i ohlas na první světovou válku. Sbírka Zloděj z Bagdádu vyšla tematicky ze smrti jeho první lásky, která zemřela na tuberkulózu (jmenovala se J. Mikšovská a Bieble se s ní seznámil v lázních v Bašce v Dalmácii, kam doprovázel svého nemocného přítele Wolkera). Poetistické období symbolizují sbírky S lodí, jež dováží čaj a kávu, a Nový Ikaros, kde zřetelně vidíme průnik subjektivity, lyričnosti, snových vidin, střídání minulosti s přítomností, které jsou tolik typické pro tento umělecký směr. Všude Biebl uplatnil i své vnímání smrti, války, smutku a pomíjivosti života. Sbírka Nebe, peklo, ráj je svým rázem již surrealistická, stejně jako Zrcadlo moci, které popisuje události směřující k mnichovské zradě. Toto téma básník nejvíce zpracoval v poslední sbírce Bez obav, kterou z velké části napsal již těžce nemocen. V nemoci však stihl ještě napsat lyrickou prózu Plancius, vzpomínky a několik literárních i politických úvah.Kdo byl Konstantin Biebl? Životopis Konstantin Biebl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Konstantin Biebl

Národnost: česká
Datum narození: 26. 2. 1898
Místo narození: Slavětín u Loun
Datum úmrtí: 12. 11. 1951

Sdílejte tuto stránku s osobností Konstantin Biebl s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte co je Chronograf? Rozumíte pojmu Koroze? Rozumíte pojmu Devizový příslib? Znáte pojem Rydlo?

Klíčová slova: Konstantin Biebl, národnost, narození, kdy se narodil Konstantin Biebl?, informace, literatura, wikipedie, datum narození, biografie, kdo to je, osobnosti, místo narození, kde se narodil Konstantin Biebl?, životopis, nežijící, osobnost

Pojem Konstantin Biebl je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat frázi Konstantin Biebl v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Konstantin Biebl ve Wikislovníku

Hledat slovo Konstantin Biebl ve Wikipedii

Zkusit najít Konstantin Biebl ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Konstantin Biebl ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Konstantin Biebl například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Konstantin Biebl? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Konstantin Biebl? Kdy se narodil Konstantin Biebl? Kde se narodil Konstantin Biebl? Kdy zemřel Konstantin Biebl? Konstantin Biebl patří do kategorie Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Konstantin Biebl třeba v populární Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Konstantin Biebl i v jiné kategorii než je literatura.