Kdo je to?
Kdo byl Jacques Prévert? Životopis Jacques Prévert, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jacques Prévert

Kdo byl Jacques Prévert? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jacques Prévert byl francouzský básník, spisovatel a scenárista. Prévert se narodil 4. února 1900 v Neuilly-sur-Seine ve Francii do středostavovské rodiny. Jeho otec, André Prévert, byl obchodníkem a divadelním kritikem, zatímco jeho matka, Suzanne Catusse, byla účetní. Měl jednoho staršího bratra, Pierrea Préverta, který se stal úspěšným filmovým režisérem.
Prévertovo vzdělání bylo omezené. Od roku 1907 žil s rodinou v Paříži. Po absolvování základní školy v Sainte-Élisabeth pracoval ve velkoobchodě Le Bon Marché.
Po konci války roku 1918 nastoupil do vojenské služby a byl převelen na Blízký východ.
Svou kariéru započal v divadle jako herec a dramatik. Byl součástí avantgardní skupiny Le Groupe Octobre (Říjen), která se věnovala politickému divadlu. Sám také napsal několik divadelních her.
Jeho průlom přišel ve filmovém průmyslu, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších scenáristů, spolupracujících se slavnými režiséry jako Jean Renoir a Marcel Carné. Jako scenárista je Prévert známý svým přínosem k filmům jako Zločin pana Langa (1936), Ztracenci ze Saint-Agil (1938), Den začíná (1939), Návštěva z temnot (1942), Děti ráje (1945), Milenci z Verony (1949) nebo Zvoník u Matky Boží (1956).
V literatuře se proslavil díky sbírce poezie Paroles (Slova) z roku 1946, která získala obrovskou popularitu a byla přeložena do mnoha jazyků. Mezi jeho další slavná díla patří Příběhy (1946), Déšť a pohoda (1955), Haraburdí (1965), Věci a jiné (1972) a další.
Prévert se v životě oženil dvakrát. Poprvé se Simonou Dienne v roce 1925, se kterou se však rozvedl o deset let později. Druhé manželství bylo s Janine Tricotet, studentkou taneční školy, se kterou měl dceru Michele (*1946).
Prévert byl známý svým přístupem k psaní, kdy napsal mnoho svých děl na náhodných kusech papíru, včetně účtů z kaváren. Jeho práce často kombinovaly humor a ironii k vyjádření sociálních a politických témat své doby. Často používal černý humor.
Roku 1948 vypadl z okna domu a několik dní byl v kómatu. Od té doby trpěl vážnými neurologickými následky.
Jacques Prévert zemřel 11. dubna 1977 v Omonville-la-Petite ve Francii ve věku 77 let na rakovinu plic. Celý život byl vášnivým kuřákem.Kdo byl Jacques Prévert? Životopis Jacques Prévert, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Jacques Prévert

Národnost: francouzská
Datum narození: 4. 2. 1900
Místo narození: Neuilly-sur-Seine, Paříž, Francie
Datum úmrtí: 11. 4. 1977

Líbí se stručný životopis s osobou Jacques Prévert? Pak se podělte s vaším okruhem známých osob na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Koronarografie? Vzpomenete si na definici slova Tržba? Znáte definici termínu Dynovačka? Vzpomněli byste si na význam slova Anomálie?

Klíčová slova: Jacques Prévert, Jacques Prévert, život, wikipedie, osobnost, informace, místo narození, literatura, biografie, narození, kdo to je, datum narození, národnost, kdy se narodil Jacques Prévert?, literatura, wiki

Pojem Jacques Prévert je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Jacques Prévert

Hledat výraz Jacques Prévert ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít frázi Jacques Prévert na Google obrázcích

Vyhledat výraz Jacques Prévert ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Jacques Prévert ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Jacques Prévert ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jacques Prévert například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v metavyhledávači Info.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jacques Prévert

Právě jste zjistili Kdo byl Jacques Prévert? Kdy se narodil Jacques Prévert? Kde se narodil Jacques Prévert? Kdy zemřel Jacques Prévert? Jacques Prévert patří do sekce Literatura

Kategorie literatura, zrzka, jacques Prévert, ilustrační obrázek

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jacques Prévert dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jacques Prévert i v jiné kategorii než je literatura.