Kdo je to?
Kdo byl Josef Hora? Životopis Josef Hora, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Hora

Kdo byl Josef Hora? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Josef Hora byl významným českým básníkem, překladatelem, publicistou a literárním kritikem. Jako první byl in memoriam jmenován národním umělcem a je také nositelem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Kromě básnických sbírek vydal také několik románů.
Josef Hora se narodil roku 1891 v Dobříni u Roudnice nad Labem, část svého dětství ale strávil v Praze. Vystudoval roudnické gymnázium a už během studií se začal věnovat psaní básní, které poprvé publikoval v časopise Vesna. Po maturitě se odstěhoval zpět do Prahy a nastoupil do redakce Práva lidu. Po dvou letech přešel do Rudého práva, kde vedl kulturní rubriku a později se stal odpovědným redaktorem. Byl členem komunistické strany, nesouhlasil ale s jejím směřováním a roku 1929 z ní vystoupil. Poté pracoval jako redaktor kulturní rubriky Českého slova, přispíval do časopisů a později vydával vlastní časopis Plán. Od stranického psaní tak přešel k publicistice, a díky tomu hodně cestoval. Navštívil například SSSR, Německo, Itálii, Francii a mnoho dalších evropských zemí.
Jeho rané dílo spadá do proletářské poezie a je velmi ovlivněno jeho tehdejším socialistickým smýšlením. Mezi nejznámější sbírky z tohoto období patří Básně, Pracující den, Dělnická madona či Bouřlivé jaro. V tomto období vydal také několik románů, například Socialistická naděje či Hladový rok. Po opuštění komunistické strany vydal dalších deset básnických sbírek, mezi něž patří i Struny ve větru či Máchovské variace. Josef Hora se celý život věnoval také překladatelské činnosti, byl excelentním překladatelem zejména z ruštiny a přeložil Puškinova Evžena Oněgina.
Během druhé světové války ho začaly trápit zdravotní problémy a krátce po válce v 53 letech zemřel. Měl jednu dceru. Jako první umělec vůbec byl in memoriam jmenován národním umělcem, roku 1991 byl oceněn také Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Je po něm pojmenováno mnoho ulic a náměstí v celé České republice.Kdo byl Josef Hora? Životopis Josef Hora, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Josef Hora

Národnost: česká
Datum narození: 8.7.1891
Místo narození: Dobříň u Roudnice nad Labem, Česká republika
Datum úmrtí: 21.6.1945

Zaujala vás biografie osobnosti Josef Hora? Potom se podělte s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte co je Remise? Znáte termín Mozková mlha? Rozumíte pojmu PUR pěna? Víte, co je to Oscilace?

Klíčová slova: narození, wiki, osobnosti, biografie, životopis, literatura, datum narození, lexikon, národnost, místo narození, literatura, osobnost, kdo je Josef Hora?, informace, nežijící, Josef Hora

Pojem Josef Hora je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledejte bez špehování slovo Josef Hora ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Josef Hora ve Wikipedii

Zkusit najít výraz Josef Hora na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Josef Hora na Youtube

Vyhledat heslo Josef Hora ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Hora například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikipedii, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Josef Hora? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Josef Hora? Kdy se narodil Josef Hora? Kde se narodil Josef Hora? Kdy zemřel Josef Hora? Josef Hora se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, písařka brýle, josef Hora, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Josef Hora dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Hora i v jiné kategorii než je literatura.