Kdo je to?
Kdo byl Josef Hora? Životopis Josef Hora, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Josef Hora?

Kdo byl Josef Hora? Životopis, informace, biografie, literatura

Josef Hora byl významným českým básníkem, překladatelem, publicistou a literárním kritikem. Jako první byl in memoriam jmenován národním umělcem a je také nositelem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Kromě básnických sbírek vydal také několik románů.
Josef Hora se narodil roku 1891 v Dobříni u Roudnice nad Labem, část svého dětství ale strávil v Praze. Vystudoval roudnické gymnázium a už během studií se začal věnovat psaní básní, které poprvé publikoval v časopise Vesna. Po maturitě se odstěhoval zpět do Prahy a nastoupil do redakce Práva lidu. Po dvou letech přešel do Rudého práva, kde vedl kulturní rubriku a později se stal odpovědným redaktorem. Byl členem komunistické strany, nesouhlasil ale s jejím směřováním a roku 1929 z ní vystoupil. Poté pracoval jako redaktor kulturní rubriky Českého slova, přispíval do časopisů a později vydával vlastní časopis Plán. Od stranického psaní tak přešel k publicistice, a díky tomu hodně cestoval. Navštívil například SSSR, Německo, Itálii, Francii a mnoho dalších evropských zemí.
Jeho rané dílo spadá do proletářské poezie a je velmi ovlivněno jeho tehdejším socialistickým smýšlením. Mezi nejznámější sbírky z tohoto období patří Básně, Pracující den, Dělnická madona či Bouřlivé jaro. V tomto období vydal také několik románů, například Socialistická naděje či Hladový rok. Po opuštění komunistické strany vydal dalších deset básnických sbírek, mezi něž patří i Struny ve větru či Máchovské variace. Josef Hora se celý život věnoval také překladatelské činnosti, byl excelentním překladatelem zejména z ruštiny a přeložil Puškinova Evžena Oněgina.
Během druhé světové války ho začaly trápit zdravotní problémy a krátce po válce v 53 letech zemřel. Měl jednu dceru. Jako první umělec vůbec byl in memoriam jmenován národním umělcem, roku 1991 byl oceněn také Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Je po něm pojmenováno mnoho ulic a náměstí v celé České republice.Kdo byl Josef Hora? Životopis Josef Hora, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Josef Hora

Národnost: česká
Datum narození: 8.7.1891
Místo narození: Dobříň u Roudnice nad Labem, Česká republika
Datum úmrtí: 21.6.1945

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Josef Hora sdílet s kolegy na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte co je Vyžle? Vzpomněli byste si co označuje výraz Světelný tok? Rozumíte pojmu Biftek? Znáte termín Ecoboost?

Klíčová slova: datum narození, osobnost, wikipedie, místo narození, kdy se narodil Josef Hora?, narození, kdo je Josef Hora?, datum úmrtí, zajímavosti, kdo to je, biografie, kde se narodil Josef Hora?, Josef Hora, popis, lexikon, národnost

Pojem Josef Hora je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Najít termín Josef Hora ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Josef Hora na Youtube

Hledat pojem Josef Hora ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Josef Hora ve Wikimedia Commons

Najít výraz Josef Hora ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Hora například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Životopis, kdo je Josef Hora? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Josef Hora? Kdy se narodil Josef Hora? Kde se narodil Josef Hora? Kdy zemřel Josef Hora? Josef Hora patří do kategorie Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Josef Hora dejme tomu třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Hora i v jiné kategorii než je literatura.