Kdo je to?
Kdo byl Bohuslav Balbín? Životopis Bohuslav Balbín, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Bohuslav Balbín?

Kdo byl Bohuslav Balbín? Životopis, informace, biografie, věda

Bohuslav Balbín byl významný český spisovatel, historik a vlastenec 17. století.
Formovala jej jezuitská škola, poté se stal členem jezuitského řádu. Během svého života studoval filozofii, historii a samozřejmě teologii.
Po studiích se začal věnovat pedagogické činnosti a předával své znalosti dál.
Oblíbil si historii a věnoval se jí po celý život. Jeho studium dějin jej přivedlo k silnému vlastenectví. Začal zachraňovat české historické dokumenty a legendy, opisoval je a pracoval na zachování českého jazyka.
Pro českého čtenáře jsou důležitá jeho díla Výtah z dějin českých, který se věnuje historii křesťanství v Českých zemích už od jejího počátku, a Rozmanitosti z dějin Království českého, v jehož několika svazcích se věnuje řadě témat, od historických, přes kulturní, až po přírodopisné. Rozprava na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého je vzhledem k pobělohorskému duchu doby a Balbínově přináležitosti k jezuitskému řádu naprosto unikátní. Balbín se ve své Rozpravě pokusil vymezit češtině místo a udržet ji při životě, dílo však s ohledem na dobovou cenzuru nemohlo vyjít.
Literárně byl velmi aktivní, kromě zmíněných textů napsal mnoho dalších děl, věnujících se rétorice, hagiografii, teologii a dalšími tématům.
Bohuslav Balbín je vnímán dvěma prizmaty - někteří jej vnímají jako typického jezuitu, který v pobělohorské době šířil vliv habsburského rodu a pracoval na rekatolizaci českého a moravského obyvatelstva; jindy je považován za vlastence, díky kterému se zachovala řada historických písemností a je vysoce ceněn pro svou obranu českého jazyka.Kdo byl Bohuslav Balbín? Životopis Bohuslav Balbín, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Bohuslav Balbín

Národnost: česká
Datum narození: 3. prosince 1621
Místo narození: Hradec Králové
Datum úmrtí: 29. listopadu 1688

Tento text (Bohuslav Balbín) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Výtržnictví? Vzpomněli byste si co znamená slovo OT? Vzpomněli byste si na význam slova Nostrifikace? Víte co je Islám?

Klíčová slova: zajímavosti, životopis, Bohuslav Balbín, popis, kdo to je, lexikon, věda, datum úmrtí, datum narození, národnost, národnost, kdy se narodil Bohuslav Balbín?, Kdy zemřel Bohuslav Balbín, Bohuslav Balbín, věda, osobnost

Pojem Bohuslav Balbín je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Bohuslav Balbín

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bohuslav Balbín ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Bohuslav Balbín ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Bohuslav Balbín ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Bohuslav Balbín ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Bohuslav Balbín na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Bohuslav Balbín například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Bohuslav Balbín

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Bohuslav Balbín? Kdy se narodil Bohuslav Balbín? Kde se narodil Bohuslav Balbín? Kdy zemřel Bohuslav Balbín? Bohuslav Balbín se nachází v kategorii Věda

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Bohuslav Balbín dejme tomu např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bohuslav Balbín i v jiné kategorii než je věda.