Kdo je to?
Kdo byl Bohuslav Balbín? Životopis Bohuslav Balbín, slavní lidé, osobnosti z věda

Kdo je to Bohuslav Balbín?

Kdo to byl Bohuslav Balbín? Stručný životopis

Bohuslav Balbín byl významný český spisovatel, historik a vlastenec 17. století.
Formovala jej jezuitská škola, poté se stal členem jezuitského řádu. Během svého života studoval filozofii, historii a samozřejmě teologii.
Po studiích se začal věnovat pedagogické činnosti a předával své znalosti dál.
Oblíbil si historii a věnoval se jí po celý život. Jeho studium dějin jej přivedlo k silnému vlastenectví. Začal zachraňovat české historické dokumenty a legendy, opisoval je a pracoval na zachování českého jazyka.
Pro českého čtenáře jsou důležitá jeho díla Výtah z dějin českých, který se věnuje historii křesťanství v Českých zemích už od jejího počátku, a Rozmanitosti z dějin Království českého, v jehož několika svazcích se věnuje řadě témat, od historických, přes kulturní, až po přírodopisné. Rozprava na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého je vzhledem k pobělohorskému duchu doby a Balbínově přináležitosti k jezuitskému řádu naprosto unikátní. Balbín se ve své Rozpravě pokusil vymezit češtině místo a udržet ji při životě, dílo však s ohledem na dobovou cenzuru nemohlo vyjít.
Literárně byl velmi aktivní, kromě zmíněných textů napsal mnoho dalších děl, věnujících se rétorice, hagiografii, teologii a dalšími tématům.
Bohuslav Balbín je vnímán dvěma prizmaty - někteří jej vnímají jako typického jezuitu, který v pobělohorské době šířil vliv habsburského rodu a pracoval na rekatolizaci českého a moravského obyvatelstva; jindy je považován za vlastence, díky kterému se zachovala řada historických písemností a je vysoce ceněn pro svou obranu českého jazyka.Kdo byl Bohuslav Balbín? Životopis Bohuslav Balbín, slavní lidé, osobnosti z věda

Základní informace o osobě Bohuslav Balbín

Národnost: česká
Datum narození: 3. prosince 1621
Místo narození: Hradec Králové
Datum úmrtí: 29. listopadu 1688

Líbí se stručný životopis s osobou Bohuslav Balbín? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte, co je to Výtržnictví? Vzpomněli byste si co označuje výraz Webhosting? Vzpomněli byste si na význam slova Antikoncepce? Znáte termín Osud?

Klíčová slova: definice, věda, wiki, co je to Bohuslav Balbín?, přesný výraz, pojem, původ slova, co znamená, Bohuslav Balbín, slovo, synonymum, informace, kdo to je, kdo je Bohuslav Balbín?, popis, heslo

Pojem Bohuslav Balbín je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Najít termín Bohuslav Balbín v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bohuslav Balbín ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Bohuslav Balbín ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Bohuslav Balbín ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Bohuslav Balbín například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikipedii, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Bohuslav Balbín

Na této webové stránce jste se dozvěděli: Kdo je to Bohuslav Balbín? Kdo to byl Bohuslav Balbín? Kdy se narodil Bohuslav Balbín? Kde se narodil Bohuslav Balbín? Kdy zemřel Bohuslav Balbín? Bohuslav Balbín je v kategorii věda. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Veškeré texty jsou bez záruky. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Bohuslav Balbín dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bohuslav Balbín i v jiné kategorii než je věda.