Kdo je to?
Kdo byla Eliška Rejčka? Životopis Eliška Rejčka, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Eliška Rejčka

Kdo byla Eliška Rejčka? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Eliška Rejčka byla česká a polská královna. Narodila se 1. září 1288 v Poznani. Byla jedinou dcerou Přemysla II. Velkopolského a švédské princezny Rixy, která zemřela krátce po narození Elišky. V roce 1293 pojal její otec za svou choť Markétu Braniborskou, avšak v roce 1296 byl již jako polský král zavražděn. Po smrti otce následovala nevlastní matku, která se rozhodla pro návrat do Braniborska. Přestože byla již v útlém věku zasnoubena s Otou Braniborským, ke sňatku nakonec nikdy nedošlo. Ten totiž v roce 1298 nečekaně zemřel.
O dva roky později, v roce 1300, se provdala ve svých dvanácti letech za českého krále Václava II. Stala se tak jeho druhou ženou po smrti Guty Habsburské. S tou měl Václav již čtyři děti. Po svém přesunu do Čech se jí ujala Václavova teta Griffina Haličská. Ta ji měla připravit na post budoucí české královny. Ke korunovaci došlo o tři roky později. Stalo se tak 26. května 1303 v bazilice svatého Víta na Pražském hradě. V červnu 1305 se jim narodila dcera Anežka. V té době byl však již Václav těžce nemocný a šest dní po porodu dcery 21. června 1305 zemřel. Na trůn usedl jeho syn Václav III. Přestože na ni před svou smrtí Václav II. štědře myslel ve své závěti, nepatřilo toto období jejího života zrovna k těm nejšťastnějším. Docházelo k častým neshodám mezi královskou vdovou a rodem Přemyslovců, zvláště pak Eliškou Přemyslovnou. Tato vzájemná nevraživost nakonec přetrvala po zbytek jejího života. V roce 1306 byl před tažením do Polska zavražděn v Olomouci Václav III. a tím skončila definitivně dynastie Přemyslovců na českém trůnu.
Na uvolněný český trůn usedl krátce Jindřich Korutanský, manžel dcery Václava II. Anny. Ten byl však záhy sesazen a vystřídal jej Rudolf Habsburský. Ten nakonec pojal za svou choť Elišku Rejčku, aby k české koruně přidal také polskou. V roce 1307 však umřel také Rudolf a Eliška se stala podruhé vdovou. Po jeho smrti docházelo k bojům o českou korunu mezi Habsburky a Korutany. Přestože Eliška Habsburky podporovala, jejich vliv v české zemi nadále slábl, až byli nakonec nuceni se vzdát veškerých nároků na český trůn. Staronovým králem se tak stal Jindřich Korutanský. Ten byl však v roce 1310 českou šlechtou z trůnu sesazen. Na český trůn usedl Jan Lucemburský, syn římského krále. Za ženu mu byla vybrána Eliška Přemyslovna. Tomu vyjádřila svou podporu také Eliška Rejčka. V té době se po jejím boku stále více objevoval třetí muž jejího života, Jindřich z Lipé. Ten byl také pravděpodobně na popud Elišky Přemyslovny na několik měsíců králem uvězněn. Po několika měsících byl propuštěn a Jan Lucemburský zároveň od Elišky Rejčky odkoupil města, jež jí byla připsána po smrti jejích manželů. Jednalo se například o Hradec Králové či Chrudim.
Když Jindřich z Lipé zastával úřad zemského hejtmana, usadili se společně v Brně. Zde postupně založila ženský cisterciácký klášter a také špitál. Následně také kostel svatého Vavřince. Shromáždila také velmi cenný soubor liturgických děl. V roce 1329 zemřel Jindřich z Lipé a dle dobových pramenů je zřejmé, že tato ztráta Elišku velmi zasáhla. Po jeho smrti se věnovala bohabojnému způsobu života a pokání.
Eliška Rejčka zemřela 18. října 1335 v Brně a je pochována stejně jako Jindřich z Lipé v bazilice Nanebevzetí Panny Marie.Kdo byla Eliška Rejčka? Životopis Eliška Rejčka, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Eliška Rejčka

Národnost: polská
Datum narození: 1. září 1288
Místo narození: Poznaň
Datum úmrtí: 18. října 1335

Popis osobnosti Eliška Rejčka můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Rmut? Vzpomenete si na definici slova Truck Trial? Vzpomněli byste si co znamená slovo Iluze? Vzpomněli byste si na význam slova Kalkýš?

Klíčová slova: biografie, zajímavosti, datum úmrtí, wiki, nežijící, osobnosti, popis, národnost, datum narození, wikipedie, národnost, lexikon, místo narození, informace, kdo je Eliška Rejčka?, osobnost

Pojem Eliška Rejčka je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Eliška Rejčka v dalších zdrojích

Vyhledat slovo Eliška Rejčka ve Wikipedii

Zkusit najít Eliška Rejčka ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Eliška Rejčka ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Eliška Rejčka ve vyhledávači Yahoo

Hledat slovo Eliška Rejčka na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Eliška Rejčka například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Eliška Rejčka

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byla Eliška Rejčka? Kdy se narodila Eliška Rejčka? Kde se narodila Eliška Rejčka? Kdy zemřela Eliška Rejčka? Eliška Rejčka se nachází v sekci Panovníci

Sepsáno redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Eliška Rejčka řekněme ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eliška Rejčka i v jiné kategorii než je panovníci.