Kdo je to?
Kdo byl Zdeněk Šmíd? Životopis Zdeněk Šmíd, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Zdeněk Šmíd

Kdo byl Zdeněk Šmíd? Životopis, informace, biografie, literatura

Zdeněk Šmíd byl český spisovatel a muzikant. Narodil se 17. května 1937 v Kdyni. Po gymnáziu v Domažlicích studoval v Plzni na vyšší pedagogické škole ruský jazyk. Později v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy český jazyk a dějepis. Nějaký čas se věnoval profesi učitele na základní škole a středoškolského profesora. Mezi lety 1985 a 1986 působil jako redaktor Západočeského nakladatelství v Plzni. Po této zkušenosti se rozhodl pro profesi spisovatele na plný úvazek.
První kniha, román Sbohem, Dicku, vyšla Šmídovi v roce 1977. Velmi úspěšná a mezi čtenáři oblíbená se stala kniha Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii z roku 1979. Ta se dočkala v roce 2009 také filmového zpracování v podobě seriálu. Postavy z této knihy se o pár let později objevily v pokračování s názvem Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách, do třetice pak v knize Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou. Později, když si plnil své cestovatelské sny, napsal ještě Za písní Severu aneb Proč bychom se neztratili, Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili anebo Proč bychom se nepřiznali aneb jak to bylo doopravdy. Ty však již neměly u čtenářů takový ohlas jako předešlé tři.
Šmídovi však nebyly cizí ani jiné žánry. Napsal několik románů o českém pohraničí před a po druhé světové válce. Za zmínku stojí například Cejch z roku 1992 či Lesk a bída Čekání (2001). V humorně laděné knize Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění (2002), se vrátil k dějinám české historie od středověku po současnost. V sedmdesátých letech vystupoval se skupinou Bochovští Plavci, objevoval se na vodáckých festivalech a různých besedách. Zemřel náhle na Seychelách 9. dubna 2011 ve věku 73 let.Kdo byl Zdeněk Šmíd? Životopis Zdeněk Šmíd, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Zdeněk Šmíd

Národnost: česká
Datum narození: 17. května 1937
Místo narození: Kdyně
Datum úmrtí: 9. dubna 2011

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Zdeněk Šmíd s vašimi známými a kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Hashtag? Vzpomněli byste si co označuje výraz Switch? Rozumíte pojmu Chlorela? Znáte termín Deus ex machina?

Klíčová slova: wiki, kdo je Zdeněk Šmíd?, místo narození, národnost, kdy se narodil Zdeněk Šmíd?, lexikon, literatura, život, kde se narodil Zdeněk Šmíd?, národnost, literatura, wikipedie, Zdeněk Šmíd, narození, vysvětlení, Zdeněk Šmíd

Pojem Zdeněk Šmíd je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Zdeněk Šmíd doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat slovo Zdeněk Šmíd v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Zdeněk Šmíd ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Zdeněk Šmíd ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Zdeněk Šmíd ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zdeněk Šmíd ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdeněk Šmíd například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v metavyhledávači Info.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Zdeněk Šmíd?

Právě jste zjistili Kdo byl Zdeněk Šmíd? Kdy se narodil Zdeněk Šmíd? Kde se narodil Zdeněk Šmíd? Kdy zemřel Zdeněk Šmíd? Zdeněk Šmíd patří do kategorie Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Zdeněk Šmíd kupř. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdeněk Šmíd i v jiné kategorii než je literatura.