Kdo je to?
Kdo byl Mark Twain? Životopis Mark Twain, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Mark Twain

Kdo byl Mark Twain? Životopis, informace, biografie, literatura

Mark Twain, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, byl americký spisovatel, novinář a humorista.
Narodil se jako jedno ze sedmi dětí Johna a Jane Clemensových na Floridě. Pouze 3 děti se dožily dospělosti. Když byly malému Samuelovi čtyři roky, přestěhovali se Clemensovi do městečka Hannibal v Missouri. Dětství tady strávené i děti a lidé, které zde potkal, se pak staly předlohou Twainova nejslavnějšího díla - Dobrodružství Toma Sawyera. Otec mu zemřel, když mu bylo 12 let, Samuel začal brzy přispívat do novin, které redigoval jeho starší bratr. Poté se chtěl stát námořníkem na lodi Mississippi a složil i kormidelnické zkoušky. Vysněnou práci mu však znemožnila občanská válka, která vypukla roku 1861. Ve válce působil jen krátce, poté utekl před konfliktem na západ. Chvíli se věnoval hledání stříbra, ale nevalný úspěch v této oblasti jej přiměl vrátit se k novinářské práci.
Prvního úspěchu se dočkal publikováním humorného příběhu s názvem "Pověstný skákavý žabák z okresu Calaveras", a to v novinách The Saturday Press.
Později Twain hodně cestoval - Havajské ostrovy, Evropa - a ze svých cest přispíval do novin reportáže. Jeho "cestovní dopisy" vyšly později i knižně a byly velmi oblíbené.
V roce 1870 si vzal za manželku Olivii Langdonovou (která mimochodem jeho první nabídku k sňatku odmítla) a jejich manželství bylo šťastné a trvalo úctyhodných 34 let (až do Oliviiny smrti). Poté, co jim prvorozený syn zemřel na záškrt, se jim narodily ještě 3 dcery, které se dožily dospělého věku.
Ačkoliv psaní Twainovi vynášelo nemalé peníze, hodně jich utratil, a to zejména investicemi do nových vynálezů. Na jeho dluhy padla i většina manželčina jmění (a to měl štěstí, že pocházela z bohatých kruhů).
Nejslavnějším Twainovým dílem bylo již zmíněné Dobrodružství Toma Sawyera, o životě chlapce, který se svým kamarádem Huckleberrym Finnem provádí nejrůznější lumpárny. Je nebojácný, nebojí se jít ani v noci na hřbitov atd. Dílo je velmi realisticky zpracováno, například jazyk je přizpůsoben skutečné řeči čtrnáctiletých chlapců (slang, nespisovné výrazy, nadávky). Děti i dospělí pocházejí z různých společenských vrstev a jejich postavy jsou dobře a plasticky vykresleny. Kniha se dočkala mnoha filmových adaptací, a to i v českém prostředí - např. stejnojmenný film Pavla Krause z roku 1967.
Na knihu volně navazuje Dobrodružství Huckleberryho Finna, které je velmi podobné jazykem, realismem i celkovým vyzněním.
Zajímavým pohledem na současnou Ameriku je i satirický román Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše. Román je sice založen na cestování časem, satiricky však tepe do kapitalismu 19. století. Za zmínku stojí i sbírka povídek Milionová bankovka a další příběhy, povídka Kapitán Stromfield na návštěvě v nebi a nedokončený román Tajemný cizinec, jehož tvorbu už přervala autorova smrt.
Ke konci života trpěl Twain hlubokými depresemi, které ještě umocnila smrt milované manželky a dvou jeho dcer. Zemřel na infarkt 21. dubna 1910 v Reddingu v Connecticutu.Kdo byl Mark Twain? Životopis Mark Twain, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Mark Twain

Národnost: americká
Datum narození: 30. 11. 1835
Místo narození: Florida
Datum úmrtí: 21. 4. 1910

Zaujala vás biografie osobnosti Mark Twain? Potom se podělte s blízkými na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Keratokonus? Víte, co je to Alchymie? Víte co je Zakázané uvolnění? Rozumíte pojmu Světelné znečištění?

Klíčová slova: osobnosti, život, kde se narodil Mark Twain?, kdo to je, národnost, osobnost, narození, datum narození, wiki, kdy se narodil Mark Twain?, literatura, informace, kdo je Mark Twain?, datum úmrtí, lexikon, wikipedie

Pojem Mark Twain je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Najít termín Mark Twain ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Mark Twain v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Mark Twain ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Mark Twain ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Mark Twain ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Mark Twain například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Mark Twain

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Mark Twain? Kdy se narodil Mark Twain? Kde se narodil Mark Twain? Kdy zemřel Mark Twain? Mark Twain je v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Mark Twain dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Mark Twain i v jiné kategorii než je literatura.