Kdo je to?
Kdo byl Bedřich Hrozný? Životopis Bedřich Hrozný, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Bedřich Hrozný?

Kdo byl Bedřich Hrozný? Životopis, informace, biografie, věda

Bedřich Hrozný byl český vědec, archeolog a orientalista, proslul rozluštěním chetitského jazyka.
Během studia ve Vídni se zaměřil na orientální jazyky, a tento zájem jej už nikdy neopustil. Brzy se stal jedním z předních evropských odborníků na klínové písmo a orientální jazyky a působil na největších univerzitách a vědeckých institucích tehdejší Evropy.
Bedřich Hrozný také v souladu s předmětem svého studia podnikl několik výprav na Blízký východ. V roce 1905 byla v Malé Asii objevena řada hliněných tabulek napsaná dosud neznámým jazykem - v roce 1915 jej Bedřich Hrozný rozluštil a určil jej jako chetitštinu, která spadá do skupiny indoevropských jazyků.
Po první světové válce se stal profesorem na Karlově univerzitě a dál se věnoval svému oboru - tedy klínopisu a orientálním jazykům a dějinám. Za první republiky pokračoval v expedicích, byl součástí několika unikátních objevů, např. prováděl vykopávky v turecké archeologické lokalitě Kültepe. Jeho výzkum byl podporován Československým státem i prezidentem Masarykem osobně a byl uznávaný po celé Evropě.
V roce 1939 se stal rektorem Karlovy univerzity a dodnes je ceněn pro své zásadové postoje během nacistické okupace Československa.
Práce a objevy Bedřicha Hrozného prospěly světové vědě v řadě oblastí - samotné rozluštění chetitštiny umožnilo hlubší zkoumání starověkých civilizací, zároveň však zasáhlo i do studia lingvistiky a jazykových struktur, které bylo v 1. polovině 20. století v plném proudu. Jeho archeologické objevy pak odhalily celou řadu historických pramenů a nových a zásadních nalezišť.Kdo byl Bedřich Hrozný? Životopis Bedřich Hrozný, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Bedřich Hrozný

Národnost: česká
Datum narození: 6. května 1879
Místo narození: Lysá nad Labem
Datum úmrtí: 12. prosince 1952

Sdílejte tuto stránku s osobností Bedřich Hrozný s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Vakuum? Víte, co je to Řeřicha? Vzpomenete si na definici slova Motivace? Rozumíte pojmu Liberalismus?

Klíčová slova: osobnosti, kdo to je, popis, nežijící, informace, Bedřich Hrozný, datum úmrtí, lexikon, narození, osobnost, datum narození, kdo je Bedřich Hrozný?, vysvětlení, kdy se narodil Bedřich Hrozný?, životopis, místo narození

Pojem Bedřich Hrozný je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít slovo Bedřich Hrozný ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Bedřich Hrozný ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Bedřich Hrozný ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bedřich Hrozný ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Bedřich Hrozný na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Bedřich Hrozný například ve Wikipedii, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Bedřich Hrozný?

Nyní již víte Kdo byl Bedřich Hrozný? Kdy se narodil Bedřich Hrozný? Kde se narodil Bedřich Hrozný? Kdy zemřel Bedřich Hrozný? Bedřich Hrozný je v kategorii Věda

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Bedřich Hrozný dejme tomu například v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bedřich Hrozný i v jiné kategorii než je věda.