Kdo je to?
Kdo byl Bedřich Hrozný? Životopis Bedřich Hrozný, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Bedřich Hrozný?

Kdo byl Bedřich Hrozný? Životopis, informace, biografie, věda

Bedřich Hrozný byl český vědec, archeolog a orientalista, proslul rozluštěním chetitského jazyka.
Během studia ve Vídni se zaměřil na orientální jazyky, a tento zájem jej už nikdy neopustil. Brzy se stal jedním z předních evropských odborníků na klínové písmo a orientální jazyky a působil na největších univerzitách a vědeckých institucích tehdejší Evropy.
Bedřich Hrozný také v souladu s předmětem svého studia podnikl několik výprav na Blízký východ. V roce 1905 byla v Malé Asii objevena řada hliněných tabulek napsaná dosud neznámým jazykem - v roce 1915 jej Bedřich Hrozný rozluštil a určil jej jako chetitštinu, která spadá do skupiny indoevropských jazyků.
Po první světové válce se stal profesorem na Karlově univerzitě a dál se věnoval svému oboru - tedy klínopisu a orientálním jazykům a dějinám. Za první republiky pokračoval v expedicích, byl součástí několika unikátních objevů, např. prováděl vykopávky v turecké archeologické lokalitě Kültepe. Jeho výzkum byl podporován Československým státem i prezidentem Masarykem osobně a byl uznávaný po celé Evropě.
V roce 1939 se stal rektorem Karlovy univerzity a dodnes je ceněn pro své zásadové postoje během nacistické okupace Československa.
Práce a objevy Bedřicha Hrozného prospěly světové vědě v řadě oblastí - samotné rozluštění chetitštiny umožnilo hlubší zkoumání starověkých civilizací, zároveň však zasáhlo i do studia lingvistiky a jazykových struktur, které bylo v 1. polovině 20. století v plném proudu. Jeho archeologické objevy pak odhalily celou řadu historických pramenů a nových a zásadních nalezišť.Kdo byl Bedřich Hrozný? Životopis Bedřich Hrozný, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Bedřich Hrozný

Národnost: česká
Datum narození: 6. května 1879
Místo narození: Lysá nad Labem
Datum úmrtí: 12. prosince 1952

Tento text (Bedřich Hrozný) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte termín Justiční vražda? Vzpomněli byste si co znamená slovo Marengo? Vzpomenete si na definici slova Bulina? Víte co je Etický kodex?

Klíčová slova: Kdy zemřel Bedřich Hrozný, nežijící, věda, kdo to je, místo narození, lexikon, Bedřich Hrozný, datum úmrtí, kde se narodil Bedřich Hrozný?, vysvětlení, národnost, Bedřich Hrozný, osobnosti, život, informace, zajímavosti

Pojem Bedřich Hrozný je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledat výraz Bedřich Hrozný ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bedřich Hrozný ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Bedřich Hrozný ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Bedřich Hrozný ve Wikipedii

Zkusit najít termín Bedřich Hrozný ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Bedřich Hrozný například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Bedřich Hrozný?

Nyní již víte Kdo byl Bedřich Hrozný? Kdy se narodil Bedřich Hrozný? Kde se narodil Bedřich Hrozný? Kdy zemřel Bedřich Hrozný? Bedřich Hrozný je v kategorii Věda

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Bedřich Hrozný třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bedřich Hrozný i v jiné kategorii než je věda.