Kdo je to?
Kdo byl Bedřich Hrozný? Životopis Bedřich Hrozný, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Bedřich Hrozný?

Kdo byl Bedřich Hrozný? Životopis, informace, biografie, věda

Bedřich Hrozný byl český vědec, archeolog a orientalista, proslul rozluštěním chetitského jazyka.
Během studia ve Vídni se zaměřil na orientální jazyky, a tento zájem jej už nikdy neopustil. Brzy se stal jedním z předních evropských odborníků na klínové písmo a orientální jazyky a působil na největších univerzitách a vědeckých institucích tehdejší Evropy.
Bedřich Hrozný také v souladu s předmětem svého studia podnikl několik výprav na Blízký východ. V roce 1905 byla v Malé Asii objevena řada hliněných tabulek napsaná dosud neznámým jazykem - v roce 1915 jej Bedřich Hrozný rozluštil a určil jej jako chetitštinu, která spadá do skupiny indoevropských jazyků.
Po první světové válce se stal profesorem na Karlově univerzitě a dál se věnoval svému oboru - tedy klínopisu a orientálním jazykům a dějinám. Za první republiky pokračoval v expedicích, byl součástí několika unikátních objevů, např. prováděl vykopávky v turecké archeologické lokalitě Kültepe. Jeho výzkum byl podporován Československým státem i prezidentem Masarykem osobně a byl uznávaný po celé Evropě.
V roce 1939 se stal rektorem Karlovy univerzity a dodnes je ceněn pro své zásadové postoje během nacistické okupace Československa.
Práce a objevy Bedřicha Hrozného prospěly světové vědě v řadě oblastí - samotné rozluštění chetitštiny umožnilo hlubší zkoumání starověkých civilizací, zároveň však zasáhlo i do studia lingvistiky a jazykových struktur, které bylo v 1. polovině 20. století v plném proudu. Jeho archeologické objevy pak odhalily celou řadu historických pramenů a nových a zásadních nalezišť.Kdo byl Bedřich Hrozný? Životopis Bedřich Hrozný, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Bedřich Hrozný

Národnost: česká
Datum narození: 6. května 1879
Místo narození: Lysá nad Labem
Datum úmrtí: 12. prosince 1952

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Bedřich Hrozný s blízkými na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Justiční vražda? Vzpomněli byste si co znamená slovo Naturopatie? Vzpomenete si na definici slova Deviace? Víte co je Restituce?

Klíčová slova: informace, místo narození, datum úmrtí, národnost, biografie, vysvětlení, osobnosti, kdo to je, nežijící, věda, narození, lexikon, datum narození, Bedřich Hrozný, životopis, kdy se narodil Bedřich Hrozný?

Pojem Bedřich Hrozný je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Bedřich Hrozný lze najít v následujících zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Bedřich Hrozný ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Bedřich Hrozný ve Wikislovníku

Hledat výraz Bedřich Hrozný ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Bedřich Hrozný ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Bedřich Hrozný například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Bedřich Hrozný? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Bedřich Hrozný? Kdy se narodil Bedřich Hrozný? Kde se narodil Bedřich Hrozný? Kdy zemřel Bedřich Hrozný? Bedřich Hrozný patří do sekce Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Doporučujeme zkusit nalézt osobnost, osobu, člověka Bedřich Hrozný dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bedřich Hrozný i v jiné kategorii než je věda.