Kdo je to?
Kdo byl Hans Christian Oersted? Životopis Hans Christian Oersted, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Hans Christian Oersted?

Kdo byl Hans Christian Oersted? Životopis, informace, biografie, věda

Narodil se do rodiny lékárníků v obci Rudköbing na ostrově Langeland v Dánsku.
Ve dvanácti letech začal pomáhat v laboratoři svého otce, chemika Hanse Oersteda, kde velmi brzy projevil zájem o vědu. Studoval medicínu, chemii, fyziku, astronomii a filozofii na univerzitě v Kodani, roku 1799 získal doktorát za práci o Kantově přírodní filosofii. Zabýval se především elektřinou, akustikou a molekulární fyzikou. V letech 1801–1804 cestoval po Evropě a setkal se s mnoha úspěšnými vědci. V roce 1813 po návratu z cest se oženil s Birgitte Ballum. Měli spolu 5 dcer a 3 syny.
Na cestách toho mnoho poznal, v roce 1806 začal pracovat ve své staré univerzitě. Tam pořádal přednášky, které se staly velmi populárními mezi veřejností.
Během jedné přednášky v dubnu 1820 provedl experiment, který dosud nebyl proveden. Do drátu, který položil na kompas, pustil elektrický proud a magnetizovaná ručička kompasu se vychýlila. Před jeho pokusem se věřilo, že elektřina a magnetismus jsou dvě odlišné síly. Oersted prokázal, že elektřina a magnetismus jsou vzájemně propojené. Někteří vědci pokračovali dál v bádání o elektromagnetismu. Jejich zkoumání vyústilo v několik nových vědeckých teorií a důležitých vynálezů, jako jsou dynamo nebo elektromotor.
Mezi jeho další vědecké úspěchy patří izolování hliníku v roce 1825. Také je jeho jménem nazvaná jednotka intenzity magnetického pole oersted v soustavě CGS a kráter na Měsíci Oersted.
Získal mnohá ocenění, například ho Londýnská Královská společnost vyznamenala v roce 1820 Copleyho medailí.
Francouzská akademie mu udělila grant 3 tisíce zlatých franků.
Roku 1842 mu Fridrich Vilém IV. udělil řád Pour le Mérite za vědu a umění.
Byl členem mnoha organizací: byl korespondentem Pruské akademie věd, roku 1821 se stal zahraničním členem Royal Society, byl též zahraničním členem Královské švédské akademie věd.Kdo byl Hans Christian Oersted? Životopis Hans Christian Oersted, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Hans Christian Oersted

Národnost: dánská
Datum narození: 14. 8. 1777
Místo narození: Rudköbing na ostrově Langeland v Dánsku
Datum úmrtí: 9. 3. 1851

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Hans Christian Oersted sdílet s kolegy na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to RPSN? Znáte pojem Derby? Vzpomněli byste si na význam slova Lobotomie? Vzpomenete si na definici slova Exkoriace?

Klíčová slova: datum narození, informace, věda, nežijící, zajímavosti, život, wiki, popis, Hans Christian Oersted, místo narození, vysvětlení, biografie, datum úmrtí, osobnost, wikipedie, osobnosti

Pojem Hans Christian Oersted je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Hans Christian Oersted v následujících vyhledávačích

Hledat termín Hans Christian Oersted ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Hans Christian Oersted ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat slovo Hans Christian Oersted ve Wikislovníku

Hledat výraz Hans Christian Oersted ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Hans Christian Oersted v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Hans Christian Oersted například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Hans Christian Oersted

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Hans Christian Oersted? Kdy se narodil Hans Christian Oersted? Kde se narodil Hans Christian Oersted? Kdy zemřel Hans Christian Oersted? Hans Christian Oersted je v kategorii Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Hans Christian Oersted řekněme v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Hans Christian Oersted i v jiné kategorii než je věda.