Kdo je to?
Kdo byl Graham Greene? Životopis Graham Greene, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Graham Greene

Kdo byl Graham Greene? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Graham Greene byl britský spisovatel, romanopisec, esejista, novinář a autor knih pro děti.
Graham Greene se narodil 2. října 1904 v Berkhamstedu jako čtvrté z šesti dětí. Jeho otec byl ředitel prestižní internátní školy. Jako dítě byl Graham spíše samotář, své dny nejčastěji trávil čtením knih, také byl citově deprivován nedostatkem lásky ze strany rodičů, zejména otce. Již v mladém věku se několikrát pokusil o sebevraždu, a proto byl poslán do psychiatrické léčebny, což pak najdeme jako jeden z motivů jeho autobiografické knihy Kus života. Měl štěstí na psychoterapeuta, který v něm našel literární talent, a tak chlapec odešel studovat na Balliol College do Oxfordu a začal tam přispívat do místního studentského časopisu. Tehdy ještě psal básničky, recenze a články. Studiu se ovšem moc nevěnoval, raději navštěvoval večírky a věnoval se nezřízenému pití. Dokonce vstoupil i do komunistické strany, což ale byla spíš recese než nějaké hluboké přesvědčení. Dospěl až při seznámení se svou budoucí ženou - Vivien Dayrell-Browningovou, kterou poznal v témže roce, kdy ukončil studium (1925). Protože byla katolička, konvertoval od anglikánské církve ke katolictví, zklidnil se, v roce 1927 se vzali a měli spolu syna a dceru. Chvíli také pracoval jako novinář, ale po úspěchu svého prvního románu Člověk v člověku se dal výhradně na literární dráhu. Úspěšný byl i čtvrtý román Vlak do Istanbulu, který byl spíše humorného charakteru a byl později i zfilmován. Kromě psaní románů se Greene věnoval i psaní filmových kritik, které - ač byly ve své době mnohdy považovány za příliš odvážné až skandální - jsou dnes velmi oceňovány a vyšly i v souborném vydání. Další díla vznikala na náměty Greenových cest po Evropě - např. Jsem Angličan. Za druhé světové války bojoval v protivzdušné obraně. Po válce se kvůli jeho nestálosti rozpadlo jeho manželství, a ačkoliv se nikdy nerozvedl, uznal, že není dobrý otec ani manžel. Do své smrti potom vystřídal ještě několik partnerek, ale samozřejmě bez sňatku. Po válce se opět vydal na cesty, tentokrát i mimo Evropu, a tak vznikly romány Tichý Američan, Vyhaslý případ, Náš člověk v Havaně, Komedianti či Honorární konzul. Navštívil dvakrát i Československo a byl členem Mezinárodního výboru Charty 77. Poslední roky svého života strávil s o 20 let mladší Francouzkou Yvonne Cloettou, a to ve švýcarském městě Vevey na břehu Ženevského jezera. Tady napsal své poslední romány jako Doktor Fisher ze Ženevy nebo Monsignor Quijote. V roce 1989 onemocněl leukémií, která se mu nakonec stala osudnou. Pohřben je u Ženeského jezera.
Greenovy romány jsou charakteristické vytříbeným jazykem i vybranými tématy, vždy v nich najdeme etické, politické a společenské problémy, a k tomu detektivní nebo dobrodružné rysy. Ostatně i země pro své cestování si většinou vybíral podle toho, kde byl nějaký zajímavý politický režim, např. autoritářský, což se pak odráží v jeho literárním zpracování. Není tedy žádným překvapením, že i když byl často kritizován, dočkal se také mnoha ocenění, např. Hawthornden Prize, James Tait Black Memorial Prize nebo Shakespearova cena.Kdo byl Graham Greene? Životopis Graham Greene, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Graham Greene

Národnost: britská
Datum narození: 2. 10. 1904
Místo narození: Berkhamsted, Anglie
Datum úmrtí: 3. 4. 1991

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Graham Greene s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte co je Makroekonomie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Anabolické steroidy? Rozumíte pojmu Předdůchod? Víte co je Bivakování?

Klíčová slova: osobnost, popis, biografie, kde se narodil Graham Greene?, životopis, národnost, zajímavosti, kdo to je, život, narození, Kdy zemřel Graham Greene, kdy se narodil Graham Greene?, datum narození, kdo je Graham Greene?, Graham Greene, nežijící

Pojem Graham Greene je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Graham Greene zkuste tyto odkazy

Hledat frázi Graham Greene v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít výraz Graham Greene na Google obrázcích

Zkusit najít heslo Graham Greene ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Graham Greene ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Graham Greene ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Graham Greene například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Graham Greene

Teď už víte Kdo byl Graham Greene? Kdy se narodil Graham Greene? Kde se narodil Graham Greene? Kdy zemřel Graham Greene? Graham Greene se nachází v sekci Literatura

Kategorie literatura, psací stroj notes, graham Greene, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Graham Greene dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Graham Greene i v jiné kategorii než je literatura.