Lise Meitner
Kdo byla Lise Meitner? Životopis, informace, biografie, věda
Elise Meitner byla rakouská fyzička a chemička, která se proslavila v oboru radioaktivity, jaderné fyziky a je po ní pojmenován prvek meitnerium. Meitner se narodila ve Vídni do židovské rodiny a měla dalších 7 sourozenců.
V dětství byla velmi bystrá a zajímala se o přírodní vědy. V té době ještě nemohly ženy studovat, přesto mohla díky podpoře rodičů složit maturitní zkoušku. Díky maturitě mohla v roce 1901 začít studovat na vídeňské univerzitě fyziku. Po 6 letech studia získala roku 1907 doktorát z fyziky jako teprve druhá žena v historii Vídeňské univerzity.
Po úspěšných studiích se přestěhovala roku 1907 do Berlína, kde nastoupila do Chemického ústavu císaře Viléma. V ústavu spolupracovala spolu s Otto Hahnem a Maxem Planckem. Společně publikovali práce o záření beta, thoriu D a aktiniu C.
Během první světové války pracovala od roku 1915 jako sestra obsluhující rentgen. Pracovala dokonce v pražském Karlíně v nemocnici Červeného kříže. Po návratu do Berlína v roce 1916 se vrátila k výzkumu. O dva roky později společně s Hahnem objevili prvek protaktinium.
Kvůli svému židovskému původu nesměla přednášet od roku 1933, nicméně na Ústavu císaře Viléma směla zůstat. Roku 1935 se k ní a k O. Hahnovi připojil chemik F. Strassmann. Skupina se zabývala štěpení jader.
Meitner se po obsazení Rakouska nacisty stala německou občankou. Díky pomoci vědce D. Costeryhose utekla v roce 1938 do švédského Stockholmu. V onom roce nastoupila do Nobelova ústavu. I tak si stále dopisovala s O. Hahnem a dokonce se spolu setkali v Kodani. Díky několika experimentům dokázali radioaktivní štěpení. Za tento objev získal O. Hahn roku 1944 Nobelovu cenu. Komise tehdy neuznala podíl Elise Meitner. Přesto se o jejím přínosu v objevu radioaktivního štěpení vědělo. Mylně se však o ní lidé domnívali, že se podílela na vývoji atomové bomby. Roku 1948 získala Elise švédské občanství.
Se svými experimenty přestala v roce 1952, kdy se začala více věnovat přednáškám na univerzitách.
V roce 1959 v Berlíně vznikl Hahn-Meitner Institut.
Za svůj život obdržela mnoho vyznamenání jako medaile Maxe Plancka (1949), Cena Otto Hahna za chemii a fyziku (1955), medaile Wilhelma Exnera (1960). V roce 1966 obdržela společně s Hahnem a Strassmannem cenu Enrica Fermiho. Cenu obdržela jako první žena v historii.
Lise Meitner zemřela v roce 1968 ve věku 89 let.
Roku 1992 byl na její počest pojmenován prvek meitnerium.
Základní údaje o osobě Lise Meitner
Národnost: rakouská
Datum narození: 7. 11. 1878
Místo narození: Vídeň, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 27. 10. 1968
Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky
Zkusit najít Lise Meitner ve fulltextu vyhledávače Info.com
Vyhledat výraz Lise Meitner ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Najít termín Lise Meitner ve vyhledávači Yandex
Zkusit najít heslo Lise Meitner na Google.cz
Hledat heslo Lise Meitner ve vyhledávači Qwant
Dál můžete zkusit hledat slovo Lise Meitner například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.
Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel
Životopis, kdo je Lise Meitner? Stručná biografie
Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byla Lise Meitner? Kdy se narodila Lise Meitner? Kde se narodila Lise Meitner? Kdy zemřela Lise Meitner? Lise Meitner je v kategorii Věda
Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Lise Meitner dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Lise Meitner i v jiné kategorii než je věda.