Kdo je to?
Kdo byl Karel Čurda? Životopis Karel Čurda, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Karel Čurda?

Kdo byl Karel Čurda? Životopis, informace, biografie, zločin

Karel Čurda byl československý voják druhé světové války, příslušník výsadku out Distance a také zrádce, který spolupracoval s německým gestapem po výsadku operace Anthropoid. Čurda se narodil ve Staré Hlíně u Třeboně jako nejmladší z šesti dětí. Po obecné a měšťanské škole pracoval jako dělník. Roku 1933 nastoupil k povinné vojenské službě u 29. pěšího pluku. Na vojně se stal absolventem poddůstojnických kurzů. Celkem pobyl na vojně 5 let a po roce 1938 byl z armády propuštěn. Poté sloužil u finanční stráže.
V červnu roku 1939 uprchl do Polska a o dva měsíce později do Francie. Ve Francii se připojil k cizinecké legii. Po rychlé porážce Francie se Čurda v roce 1940 přemístil do Anglie.
V Anglii jej zařadili do automobilové roty a sám se přihlásil ke speciálním operacím. Roku 1941 začal s výcvikem a v následujícím roce jej přiřadili ke skupině s názvem Out Distance.
Dne 27. března 1942 seskočil spolu s výsadkáři Opálkou a Kolaříkem nad Protektorátem Čechy a Morava. Po neúspěchu mise se Čurda ukrýval v Praze, nicméně v květnu onemocněl a odešel domů ke své matce. Zde se dozvěděl o atentátu na říšského protektora R. Heydricha. Kvůli strachu o svou rodinu se rozhodl, že se pojede do Prahy udat na gestapo. Dne 16. června na pražském gestapu vyzradil informace o lidech, kteří pomáhali atentátníkům. Tyto informace nakonec vedly nacisty k nalezení J. Gabčíka s J. Kubišem v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Poté získal Čurda odměnu v celkové výši půl milionu říšských marek, nicméně mu část odměny nacisté zabavili.
Čurda následně pobýval v Praze pod novým jménem Karl Jerhot a vzal si za manželku Němku, načež se jim narodil syn. Gestapo s ním stále spolupracovala a využilo jeho služeb v roli agenta-provokatéra. Tyto činy dovedly Čurdu k alkoholismu a pro gestapo přestal být zajímavým.
Po skončení druhé světové války se dne 19. května 1945 pokusil o útěk, ale byl zajat. Později mu byl soudem udělen trest smrti oběšením za vlastizradu. Trest byl vykonán dne 29. dubna 1947 ve věznici Pankrác. V den smrti měl Čurda 35 let.Kdo byl Karel Čurda? Životopis Karel Čurda, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní informace o osobě Karel Čurda

Národnost: česká
Datum narození: 10. 10. 1911
Místo narození: Stará Hlína, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 29. 4. 1947

Popis osobnosti Karel Čurda můžete sdílet s dalšími osobami na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Ocílka? Znáte definici termínu Softshell? Znáte termín Methionin? Pamatujete si definici pojmu Alma mater?

Klíčová slova: nežijící, datum úmrtí, Karel Čurda, biografie, popis, wikipedie, národnost, osobnosti, narození, životopis, kdy se narodil Karel Čurda?, wiki, vysvětlení, kde se narodil Karel Čurda?, lexikon, informace

Pojem Karel Čurda je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít slovo Karel Čurda ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat heslo Karel Čurda ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Karel Čurda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Karel Čurda na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Čurda ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Čurda například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve Wikipedii, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Karel Čurda? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Karel Čurda? Kdy se narodil Karel Čurda? Kde se narodil Karel Čurda? Kdy zemřel Karel Čurda? Karel Čurda je v sekci Zločin

Sepsáno redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Karel Čurda třeba ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Čurda i v jiné kategorii než je zločin.