Kdo je to?
Kdo byl Karel Čurda? Životopis Karel Čurda, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Karel Čurda

Kdo byl Karel Čurda? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Karel Čurda byl československý voják druhé světové války, příslušník výsadku out Distance a také zrádce, který spolupracoval s německým gestapem po výsadku operace Anthropoid. Čurda se narodil ve Staré Hlíně u Třeboně jako nejmladší z šesti dětí. Po obecné a měšťanské škole pracoval jako dělník. Roku 1933 nastoupil k povinné vojenské službě u 29. pěšího pluku. Na vojně se stal absolventem poddůstojnických kurzů. Celkem pobyl na vojně 5 let a po roce 1938 byl z armády propuštěn. Poté sloužil u finanční stráže.
V červnu roku 1939 uprchl do Polska a o dva měsíce později do Francie. Ve Francii se připojil k cizinecké legii. Po rychlé porážce Francie se Čurda v roce 1940 přemístil do Anglie.
V Anglii jej zařadili do automobilové roty a sám se přihlásil ke speciálním operacím. Roku 1941 začal s výcvikem a v následujícím roce jej přiřadili ke skupině s názvem Out Distance.
Dne 27. března 1942 seskočil spolu s výsadkáři Opálkou a Kolaříkem nad Protektorátem Čechy a Morava. Po neúspěchu mise se Čurda ukrýval v Praze, nicméně v květnu onemocněl a odešel domů ke své matce. Zde se dozvěděl o atentátu na říšského protektora R. Heydricha. Kvůli strachu o svou rodinu se rozhodl, že se pojede do Prahy udat na gestapo. Dne 16. června na pražském gestapu vyzradil informace o lidech, kteří pomáhali atentátníkům. Tyto informace nakonec vedly nacisty k nalezení J. Gabčíka s J. Kubišem v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Poté získal Čurda odměnu v celkové výši půl milionu říšských marek, nicméně mu část odměny nacisté zabavili.
Čurda následně pobýval v Praze pod novým jménem Karl Jerhot a vzal si za manželku Němku, načež se jim narodil syn. Gestapo s ním stále spolupracovala a využilo jeho služeb v roli agenta-provokatéra. Tyto činy dovedly Čurdu k alkoholismu a pro gestapo přestal být zajímavým.
Po skončení druhé světové války se dne 19. května 1945 pokusil o útěk, ale byl zajat. Později mu byl soudem udělen trest smrti oběšením za vlastizradu. Trest byl vykonán dne 29. dubna 1947 ve věznici Pankrác. V den smrti měl Čurda 35 let.



Kdo byl Karel Čurda? Životopis Karel Čurda, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní data o osobě Karel Čurda

Národnost: česká
Datum narození: 10. 10. 1911
Místo narození: Stará Hlína, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 29. 4. 1947

Tento text (Karel Čurda) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Cytisin? Víte co je Blog? Znáte termín Zelená linka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Káva ristretto?

Klíčová slova: zločin, informace, Karel Čurda, zločin, život, kdo je Karel Čurda?, datum narození, Kdy zemřel Karel Čurda, nežijící, národnost, kdo to je, wiki, popis, zajímavosti, lexikon, vysvětlení

Pojem Karel Čurda je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Karel Čurda v následujících vyhledávačích

Zkusit najít výraz Karel Čurda na Google obrázcích

Hledat heslo Karel Čurda ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Karel Čurda ve Wikipedii

Zkusit najít heslo Karel Čurda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Karel Čurda ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Čurda například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Čurda

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Karel Čurda? Kdy se narodil Karel Čurda? Kde se narodil Karel Čurda? Kdy zemřel Karel Čurda? Karel Čurda patří do kategorie Zločin

Kategorie zločin, pouta na stole, karel Čurda, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Karel Čurda řekněme například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Čurda i v jiné kategorii než je zločin.