Kdo je to?
Kdo je Joe Biden? Životopis Joe Biden, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Joe Biden

Kdo je Joe Biden? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Joe Biden je politik a od roku 2021 prezident USA. Narodil se do katolické rodiny v Pensylvánii, která se poté přestěhovala do státu Delaware. Studoval katolickou střední školu v Claymontu a následně vystudoval historii a politické vědy na University of Delaware v Newarku a práva na Syracuse University. Nikdy nepatřil k nejlepším studentům co se týče známek, ale vždy byl velmi aktivní ve sportovních týmech a činnostech spojených se školou, čímž prokazoval vůdcovské schopnosti. Právní vzdělání ho zavedlo do světa politiky. Zpočátku nebyl politicky příliš vyhraněný a začal pracovat jako koncipient v kanceláři, kterou vedl republikán. Roli hrál dobový kontext, protože tamní demokratický guvernér měl konzervativnější názory než jeho republikánský protějšek. Když začal v roce 1969 pracovat jako advokát pro umírněnějšího demokrata, jeho postoj k Demokratické straně se zlepšil a stal se příznivcem demokratů. O rok později už byl za demokraty zvolen do rady města New Castle.
Biden se v politice rychle zorientoval a v roce 1972 byl zvolen senátorem za stát Delaware. Stal se tak jedním z nejmladších senátorů v historii USA. Následně byl zvolen ještě několikrát v řadě, ale jeho politická kariéra se mohla vyvíjet úplně jinak. V roce jeho zvolení při autonehodě tragicky zemřela jeho žena, se kterou se seznámil na univerzitě. Nehodu nepřežila ani dcera a dva synové byli vážně zraněni. Biden měl v plánu vzdát se senátorského mandátu, ale stranický kolega Mike Mansfield ho přesvědčil, aby politickou kariéru kvůli životní krizi nezahazoval. Biden nakonec souhlasil a pokračoval jako senátor. Toto rozhodnutí se ukázalo jako správné, protože Bidenova senátorská kariéra byla úspěšná a díky šesti dalším volebním vítězstvím byl mezi lety 1973 až 2009 nepřetržitě senátorem. Vzhledem ke stabilnímu senátorskému mandátu a předsednictví v několika důležitých výborech – byl předsedou Výboru pro zahraniční vztahy nebo Výboru pro soudnictví – se stal jedním z nejvýznamnějších amerických politiků.
V roce 2009 se vzdal senátorského mandátu, protože si ho nový prezident Barack Obama zvolil za svého viceprezidenta. V nové pozici se díky bohatým politickým zkušenostem brzy zorientoval a podílel se zejména na Nové dohodě START, která byla podepsána 8. dubna 2010 v Praze a zabývala se snížením počtu jaderných zbraní v USA a Rusku. Před prezidentskými volbami v roce 2020 se Biden rozhodl, že se pokusí završit politickou kariéru nejvyšší možnou funkcí a kandidovat na prezidenta. V demokratických primárkách zpočátku zaostával, ale poté vyhrál v několika státech a podpořili ho odstupující kandidáti, takže když se Bernie Sanders vzdal kandidatury, bylo jasné, že Biden bude kandidátem na prezidenta za Demokratickou stranu. V samotných prezidentských volbách Biden získal přibližně 81 milionů hlasů, což je nejvíce v historii. Porazil tak republikánského protikandidáta Donalda Trumpa a stal se americkým prezidentem. Viceprezidentkou se stala Kamala Harris, první žena v této funkci. Biden jako prezident uvolnil imigrační politiku, kterou zpřísnil jeho předchůdce Donald Trump. Vedle toho podporuje jadernou energetiku, protože jádro považuje za ekologický zdroj energie. V zahraniční politice podporuje spolupráci v rámci NATO, Izrael a lepší vztahy s Evropskou Unií.Kdo je Joe Biden? Životopis Joe Biden, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Joe Biden

Národnost: americká
Datum narození: 20. listopadu 1942
Místo narození: Scranton, Pensylvánie, USA

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Joe Biden sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte co je Premisa? Pamatujete si definici pojmu Axióm? Rozumíte pojmu Škrabák? Vzpomněli byste si co znamená slovo Rouhání?

Klíčová slova: popis, informace, místo narození, kdo je Joe Biden?, politici, biografie, životopis, narození, datum narození, národnost, kdy se narodil Joe Biden?, kde se narodil Joe Biden?, osobnost, lexikon, osobnosti, politici

Pojem Joe Biden je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Joe Biden

Zkusit najít slovo Joe Biden ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Joe Biden na Youtube

Zkusit najít pojem Joe Biden ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Joe Biden na Google obrázcích

Hledat termín Joe Biden ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Joe Biden například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Joe Biden

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Joe Biden? Kdy se narodil Joe Biden? Kde se narodil Joe Biden? Joe Biden je v sekci Politici

Kategorie politici, poradce, joe Biden, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Joe Biden řekněme v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joe Biden i v jiné kategorii než je politici.