Kdo je to?
Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Alena Vránová

Kdo je Alena Vránová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Alena Vránová je česká herečka.
Po absolvování DAMU začala působit v divadlech, mimo jiné v divadle ABC.
Její nejslavnější filmovou rolí je princezna Krasomila v Pyšné princezně (1952). Objevila se i v další oblíbené pohádce - Hrátkách s čertem (1956). Hrála však i významné dramatické role - např. Ztracenci (1956), Sny na neděli (1959), Konec cesty (1959) atd.
Od 60. let se její filmová kariéra spíše utlumila, objevovala se především v pohádkách. Po roce 1989 hrála například v historickém snímku Andělská tvář (2001) nebo ve filmu Vratné lahve (2007)
S jejím jménem je spojena aféra z 50. let. Rozhodla se rozvést s prvním manželem spisovatelem Pavlem Kohoutem, který následně o její nevěře napsal divadelní hru s ideologickým podtextem, jež výrazně poškodila její kariéru a zhoršila její postavení v komunistickém Československu. Jejím druhým manželem se stal její kolega z Pyšné princezny Vladimír Ráž.
Je držitelkou Ceny Thalie z roku 1997 za roli stárnoucí herečky Gertie Mathewsové, v roce 2017 obdržela Thalii za celoživotní mistrovství v činohře.Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Alena Vránová

Národnost: česká
Datum narození: 30. července 1932
Místo narození: Praha

Líbí se stručný životopis s osobou Alena Vránová? Pak se podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Opruzenina? Vzpomněli byste si na význam slova Slovo nadřazené? Vzpomenete si na definici slova Bazaliom? Znáte definici termínu After party?

Klíčová slova: lexikon, wikipedie, Alena Vránová, herectví, Alena Vránová, kdy se narodila Alena Vránová?, osobnost, informace, život, wiki, národnost, vysvětlení, biografie, místo narození, narození, herectví

Pojem Alena Vránová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat heslo Alena Vránová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alena Vránová ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Alena Vránová ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Alena Vránová ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Alena Vránová ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alena Vránová například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alena Vránová

Nyní již víte Kdo je to Alena Vránová? Kdy se narodila Alena Vránová? Kde se narodila Alena Vránová? Alena Vránová je v kategorii Herectví

Kategorie herectví, herečka zrzka, alena Vránová, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Alena Vránová dejme tomu např. v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alena Vránová i v jiné kategorii než je herectví.