Kdo je to?
Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Alena Vránová

Kdo je Alena Vránová? Životopis, informace, biografie, herectví

Alena Vránová je česká herečka.
Po absolvování DAMU začala působit v divadlech, mimo jiné v divadle ABC.
Její nejslavnější filmovou rolí je princezna Krasomila v Pyšné princezně (1952). Objevila se i v další oblíbené pohádce - Hrátkách s čertem (1956). Hrála však i významné dramatické role - např. Ztracenci (1956), Sny na neděli (1959), Konec cesty (1959) atd.
Od 60. let se její filmová kariéra spíše utlumila, objevovala se především v pohádkách. Po roce 1989 hrála například v historickém snímku Andělská tvář (2001) nebo ve filmu Vratné lahve (2007)
S jejím jménem je spojena aféra z 50. let. Rozhodla se rozvést s prvním manželem spisovatelem Pavlem Kohoutem, který následně o její nevěře napsal divadelní hru s ideologickým podtextem, jež výrazně poškodila její kariéru a zhoršila její postavení v komunistickém Československu. Jejím druhým manželem se stal její kolega z Pyšné princezny Vladimír Ráž.
Je držitelkou Ceny Thalie z roku 1997 za roli stárnoucí herečky Gertie Mathewsové, v roce 2017 obdržela Thalii za celoživotní mistrovství v činohře.Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Alena Vránová

Národnost: česká
Datum narození: 30. července 1932
Místo narození: Praha

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Alena Vránová sdílet s kolegy na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte termín Bércový vřed? Víte co je Penále? Vzpomenete si na definici slova Místopis? Vzpomněli byste si co označuje výraz Moučnice?

Klíčová slova: informace, Alena Vránová, kde se narodila Alena Vránová?, lexikon, herectví, vysvětlení, biografie, život, místo narození, osobnost, zajímavosti, osobnosti, kdy se narodila Alena Vránová?, herectví, kdo je Alena Vránová?, wiki

Pojem Alena Vránová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Alena Vránová zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat videa s názvem Alena Vránová na Youtube

Zkusit najít výraz Alena Vránová na Google.cz

Zkusit najít výraz Alena Vránová na Google obrázcích

Najít slovo Alena Vránová ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Alena Vránová ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alena Vránová například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alena Vránová

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo je to Alena Vránová? Kdy se narodila Alena Vránová? Kde se narodila Alena Vránová? Alena Vránová se nachází v kategorii Herectví

Text napsán pro Superia.cz. Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Alena Vránová dejme tomu třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alena Vránová i v jiné kategorii než je herectví.