Kdo je to?
Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo je Alena Vránová?

Kdo je Alena Vránová? Životopis, informace, biografie, herectví

Alena Vránová je česká herečka.
Po absolvování DAMU začala působit v divadlech, mimo jiné v divadle ABC.
Její nejslavnější filmovou rolí je princezna Krasomila v Pyšné princezně (1952). Objevila se i v další oblíbené pohádce - Hrátkách s čertem (1956). Hrála však i významné dramatické role - např. Ztracenci (1956), Sny na neděli (1959), Konec cesty (1959) atd.
Od 60. let se její filmová kariéra spíše utlumila, objevovala se především v pohádkách. Po roce 1989 hrála například v historickém snímku Andělská tvář (2001) nebo ve filmu Vratné lahve (2007)
S jejím jménem je spojena aféra z 50. let. Rozhodla se rozvést s prvním manželem spisovatelem Pavlem Kohoutem, který následně o její nevěře napsal divadelní hru s ideologickým podtextem, jež výrazně poškodila její kariéru a zhoršila její postavení v komunistickém Československu. Jejím druhým manželem se stal její kolega z Pyšné princezny Vladimír Ráž.
Je držitelkou Ceny Thalie z roku 1997 za roli stárnoucí herečky Gertie Mathewsové, v roce 2017 obdržela Thalii za celoživotní mistrovství v činohře.Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Alena Vránová

Národnost: česká
Datum narození: 30. července 1932
Místo narození: Praha

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Alena Vránová? s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte termín Pluh? Víte, co je to Inkaso? Vzpomenete si na definici slova Plutokracie? Rozumíte pojmu Šuměnka?

Klíčová slova: Alena Vránová, wikipedie, lexikon, kdy se narodila Alena Vránová?, zajímavosti, informace, osobnosti, vysvětlení, životopis, popis, biografie, Alena Vránová, wiki, narození, datum narození, místo narození

Pojem Alena Vránová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat pojem Alena Vránová na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Alena Vránová ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Alena Vránová ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alena Vránová ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Alena Vránová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Alena Vránová například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Alena Vránová? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Alena Vránová? Kdy se narodila Alena Vránová? Kde se narodila Alena Vránová? Alena Vránová se nachází v sekci Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Alena Vránová dejme tomu třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alena Vránová i v jiné kategorii než je herectví.