Kdo je to?
Kdo je to Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, lidé, osobnosti z herectví

Kdo je to Alena Vránová?

Kdo je to Alena Vránová? Stručný životopis

Alena Vránová je česká herečka.
Po absolvování DAMU začala působit v divadlech, mimo jiné v divadle ABC.
Její nejslavnější filmovou rolí je princezna Krasomila v Pyšné princezně (1952). Objevila se i v další oblíbené pohádce - Hrátkách s čertem (1956). Hrála však i významné dramatické role - např. Ztracenci (1956), Sny na neděli (1959), Konec cesty (1959) atd.
Od 60. let se její filmová kariéra spíše utlumila, objevovala se především v pohádkách. Po roce 1989 hrála například v historickém snímku Andělská tvář (2001) nebo ve filmu Vratné lahve (2007)
S jejím jménem je spojena aféra z 50. let. Rozhodla se rozvést s prvním manželem spisovatelem Pavlem Kohoutem, který následně o její nevěře napsal divadelní hru s ideologickým podtextem, jež výrazně poškodila její kariéru a zhoršila její postavení v komunistickém Československu. Jejím druhým manželem se stal její kolega z Pyšné princezny Vladimír Ráž.
Je držitelkou Ceny Thalie z roku 1997 za roli stárnoucí herečky Gertie Mathewsové, v roce 2017 obdržela Thalii za celoživotní mistrovství v činohře.Základní údaje o osobě Alena Vránová

Národnost: česká
Datum narození: 30. července 1932
Místo narození: Praha

Zaujala vás biografie osobnosti Alena Vránová? Potom se podělte s kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Znáte termín Pluh? Víte, co je to Indiánská rýže? Vzpomenete si na definici slova GPRS? Rozumíte pojmu Karcinom?

Klíčová slova: herectví, co je to Alena Vránová?, přesný výraz, termín, přesný význam, co znamená, význam pojmu, popis, informace, vysvětlení, wiki, lexikon, kdo je Alena Vránová?, synonymum, původ slova, definice

Pojem Alena Vránová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alena Vránová ve Wikimedia Commons

Najít výraz Alena Vránová na Google.cz

Vyhledat pojem Alena Vránová ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Alena Vránová ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Alena Vránová například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Alena Vránová? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnily zjistit: Kdo je to Alena Vránová? Kdo to byl Alena Vránová? Kdy se narodil Alena Vránová? Kde se narodil Alena Vránová? Alena Vránová se nachází v kategorii herectví. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Alena Vránová třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alena Vránová i v jiné kategorii než je herectví.