Kdo je to?
Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo je Alena Vránová?

Kdo je Alena Vránová? Životopis, informace, biografie, herectví

Alena Vránová je česká herečka.
Po absolvování DAMU začala působit v divadlech, mimo jiné v divadle ABC.
Její nejslavnější filmovou rolí je princezna Krasomila v Pyšné princezně (1952). Objevila se i v další oblíbené pohádce - Hrátkách s čertem (1956). Hrála však i významné dramatické role - např. Ztracenci (1956), Sny na neděli (1959), Konec cesty (1959) atd.
Od 60. let se její filmová kariéra spíše utlumila, objevovala se především v pohádkách. Po roce 1989 hrála například v historickém snímku Andělská tvář (2001) nebo ve filmu Vratné lahve (2007)
S jejím jménem je spojena aféra z 50. let. Rozhodla se rozvést s prvním manželem spisovatelem Pavlem Kohoutem, který následně o její nevěře napsal divadelní hru s ideologickým podtextem, jež výrazně poškodila její kariéru a zhoršila její postavení v komunistickém Československu. Jejím druhým manželem se stal její kolega z Pyšné princezny Vladimír Ráž.
Je držitelkou Ceny Thalie z roku 1997 za roli stárnoucí herečky Gertie Mathewsové, v roce 2017 obdržela Thalii za celoživotní mistrovství v činohře.Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Alena Vránová

Národnost: česká
Datum narození: 30. července 1932
Místo narození: Praha

Tento text (Alena Vránová) můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Pluh? Znáte termín Vantroky? Vzpomenete si na definici slova Maturita? Víte, co je to Agroturistika?

Klíčová slova: herectví, život, zajímavosti, popis, lexikon, kdo je Alena Vránová?, kde se narodila Alena Vránová?, Alena Vránová, osobnost, biografie, osobnosti, životopis, wiki, herectví, Alena Vránová, místo narození

Pojem Alena Vránová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Alena Vránová

Hledejte bez špehování slovo Alena Vránová ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Alena Vránová ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Alena Vránová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi Alena Vránová ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Alena Vránová například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Životopis, kdo je Alena Vránová? Stručná biografie

Teď už víte Kdo je to Alena Vránová? Kdy se narodila Alena Vránová? Kde se narodila Alena Vránová? Alena Vránová je v kategorii Herectví

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též zkusit najít osobnost, osobu, člověka Alena Vránová dejme tomu například na české Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alena Vránová i v jiné kategorii než je herectví.