Kdo je to?
Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo je Alena Vránová?

Kdo je Alena Vránová? Životopis, informace, biografie, herectví

Alena Vránová je česká herečka.
Po absolvování DAMU začala působit v divadlech, mimo jiné v divadle ABC.
Její nejslavnější filmovou rolí je princezna Krasomila v Pyšné princezně (1952). Objevila se i v další oblíbené pohádce - Hrátkách s čertem (1956). Hrála však i významné dramatické role - např. Ztracenci (1956), Sny na neděli (1959), Konec cesty (1959) atd.
Od 60. let se její filmová kariéra spíše utlumila, objevovala se především v pohádkách. Po roce 1989 hrála například v historickém snímku Andělská tvář (2001) nebo ve filmu Vratné lahve (2007)
S jejím jménem je spojena aféra z 50. let. Rozhodla se rozvést s prvním manželem spisovatelem Pavlem Kohoutem, který následně o její nevěře napsal divadelní hru s ideologickým podtextem, jež výrazně poškodila její kariéru a zhoršila její postavení v komunistickém Československu. Jejím druhým manželem se stal její kolega z Pyšné princezny Vladimír Ráž.
Je držitelkou Ceny Thalie z roku 1997 za roli stárnoucí herečky Gertie Mathewsové, v roce 2017 obdržela Thalii za celoživotní mistrovství v činohře.Kdo je Alena Vránová? Životopis Alena Vránová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Alena Vránová

Národnost: česká
Datum narození: 30. července 1932
Místo narození: Praha

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Alena Vránová? s dalšími lidmi na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Pluh? Vzpomenete si na definici slova Submisivita? Vzpomenete si na definici slova Atrofie? Vzpomněli byste si na význam slova Dobropis?

Klíčová slova: popis, narození, životopis, život, vysvětlení, místo narození, zajímavosti, kdy se narodila Alena Vránová?, Alena Vránová, herectví, wiki, národnost, osobnost, biografie, datum narození, informace

Pojem Alena Vránová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Alena Vránová zkuste tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alena Vránová ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Alena Vránová ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Alena Vránová ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Alena Vránová ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Alena Vránová na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Alena Vránová například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve Wikipedii nebo v Google překladači.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alena Vránová

Právě nyní již víte Kdo je to Alena Vránová? Kdy se narodila Alena Vránová? Kde se narodila Alena Vránová? Alena Vránová je v kategorii Herectví

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Alena Vránová např. ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alena Vránová i v jiné kategorii než je herectví.