Kdo je to?
Kdo byl Viktor Dyk? Životopis Viktor Dyk, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Viktor Dyk

Kdo byl Viktor Dyk? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Viktor Dyk byl český básník, prozaik, dramatik, kulturní a politický publicista, literární a divadelní kritik a také překladatel z francouzštiny a němčiny.
Rodina Viktora Dyka pocházela z jižních Čech, ale po přestěhování do Mělníka se jeho otec stal správcem mělnického panství knížete Jiřího z Lobkovic. Literárně činný byl i Viktorův starší bratr Ludvík (byl žurnalistou) a synovec Viktor Kripner, který publikoval několik básnických sbírek. Dyk žil v Mělníku do roku 1888, poté přesídlil do Prahy, kde studoval i se svým bratrem Ludvíkem na gymnáziu v Žitné ulici, na dějepis jej měl Alois Jirásek. Již od gymnázia se věnoval literární činnosti a účastnil se i činnosti veřejné, např. ve spolku Slavia, v Kruhu českých spisovatelů nebo v literárním odboru Umělecké besedy. Po maturitě vystudoval práva. Od roku 1907 redigoval časopis Lumír a od téhož roku začal spolupracovat také s nově založeným Vinohradským divadlem. V roce 1911 vstoupil do státoprávně pokrokové strany, jejímž programem bylo již tehdy založení samostatného českého státu po rozpadu Rakouska-Uherska. Po začátku první světové války byl dokonce členem nejužšího vedení strany a jednal i s budoucím prezidentem Masarykem o formách zahraničních akcí na podporu vzniku Československa. Během války byl zatčen a vězněn ve Vídni za své protirakouské postoje. Ve vězení měl alespoň čas věnovat se překladům francouzských prokletých básníků a psaní poezie. Naštěstí byl však pro nedostatek důkazů v roce 1917 propuštěn a od té doby se stal redaktorem Národních listů. V roce se stal členem národně socialistické strany a po vzniku samostatného československého státu byl zvolen jako poslanec do Národního shromáždění, od roku 1925 byl senátorem.
Jeho osobní život byl spojen s novinářkou a spisovatelkou Zdenkou Háskovou, se kterou se oženil v roce 1928, a to po dlouhé sedmadvacetileté známosti. Osudná mu byla cesta do Jugoslávie v roce 1931, kdy jej při koupání v moři u Dubrovníku postihla mrtvice. Jako slavná osobnost byl převezen s poctami do Prahy a je pohřben na Olšanských hřbitovech.
Pro Dykovu literární tvorbu je typické, že se všechny složky (básnická, prozaická i dramatická) doplňují, ačkoliv básnická tvorba je obvykle kritikou ceněna jako nejlepší. Dyk byl vyhraněně ideologickým autorem a ústředním motivem, který se prolíná všemi jeho díly, je realita porobeného národa a jeho touha po osvobození. Jeho díla jsou občas tragická, občas ironická nebo satirická. Lyrické básně vystihující autorovy názory najdeme například ve sbírkách Noci chiméry, Domy nebo Devátá vlna. Slavná je novoklasicistní novela Krysař, která původně vycházela na pokračování pod názvem Pravdivý příběh v Lumíru. Námět čerpal ze starogermánského motivu o krysaři, který očistil město od krys, ale protože mu nebyla vyplacena slíbená odměna, odvedl si s sebou všechny děti a utopil je. V Dykově Krysaři odnese krysařovu zlobu celé město a krysař není rozlícen kvůli nevyplacení odměny, ale zklamán nepravostmi tohoto světa. Z dramat můžeme jmenovat alespoň tragédii Zmoudření Dona Quijota, která si bere za námět slavnou postavu ze španělské literatury. Satiry, polemiky a parodie nalezneme nejspíše v dílech Satiry a sarkasmy, Pohádky z naší vesnice a Prohrané kampaně.
Dykova poezie, próza i dramata vycházejí ze zdánlivě protichůdných pozic: na jedné straně z negace podle francouzských prokletých básníků, na straně druhé z aktivního zájmu o utváření společenských poměrů (zde vycházel nejvíce z děl svého jmenovce Viktora Huga).Kdo byl Viktor Dyk? Životopis Viktor Dyk, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Viktor Dyk

Národnost: česká
Datum narození: 31. 12. 1877
Místo narození: Mělník-Pšovka
Datum úmrtí: 14. 5. 1931

Tento text (Viktor Dyk) můžete samozřejmě sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Etiologie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Satira? Vzpomněli byste si co označuje výraz KWh? Znáte termín Tonik?

Klíčová slova: Viktor Dyk, Viktor Dyk, informace, lexikon, literatura, narození, národnost, osobnost, místo narození, Kdy zemřel Viktor Dyk, nežijící, literatura, osobnosti, popis, kdo to je, vysvětlení

Pojem Viktor Dyk je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Viktor Dyk

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Viktor Dyk ve Wikimedia Commons

Hledat termín Viktor Dyk ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Viktor Dyk ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Viktor Dyk ve Wikipedii

Vyhledat výraz Viktor Dyk na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktor Dyk například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Viktor Dyk? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Viktor Dyk? Kdy se narodil Viktor Dyk? Kde se narodil Viktor Dyk? Kdy zemřel Viktor Dyk? Viktor Dyk je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, spisovatel u stolu, viktor Dyk, ilustrační obrázek

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Viktor Dyk dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Viktor Dyk i v jiné kategorii než je literatura.