Kdo je to?
Kdo byl Viktor Dyk? Životopis Viktor Dyk, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Viktor Dyk?

Kdo byl Viktor Dyk? Životopis, informace, biografie, literatura

Viktor Dyk byl český básník, prozaik, dramatik, kulturní a politický publicista, literární a divadelní kritik a také překladatel z francouzštiny a němčiny.
Rodina Viktora Dyka pocházela z jižních Čech, ale po přestěhování do Mělníka se jeho otec stal správcem mělnického panství knížete Jiřího z Lobkovic. Literárně činný byl i Viktorův starší bratr Ludvík (byl žurnalistou) a synovec Viktor Kripner, který publikoval několik básnických sbírek. Dyk žil v Mělníku do roku 1888, poté přesídlil do Prahy, kde studoval i se svým bratrem Ludvíkem na gymnáziu v Žitné ulici, na dějepis jej měl Alois Jirásek. Již od gymnázia se věnoval literární činnosti a účastnil se i činnosti veřejné, např. ve spolku Slavia, v Kruhu českých spisovatelů nebo v literárním odboru Umělecké besedy. Po maturitě vystudoval práva. Od roku 1907 redigoval časopis Lumír a od téhož roku začal spolupracovat také s nově založeným Vinohradským divadlem. V roce 1911 vstoupil do státoprávně pokrokové strany, jejímž programem bylo již tehdy založení samostatného českého státu po rozpadu Rakouska-Uherska. Po začátku první světové války byl dokonce členem nejužšího vedení strany a jednal i s budoucím prezidentem Masarykem o formách zahraničních akcí na podporu vzniku Československa. Během války byl zatčen a vězněn ve Vídni za své protirakouské postoje. Ve vězení měl alespoň čas věnovat se překladům francouzských prokletých básníků a psaní poezie. Naštěstí byl však pro nedostatek důkazů v roce 1917 propuštěn a od té doby se stal redaktorem Národních listů. V roce se stal členem národně socialistické strany a po vzniku samostatného československého státu byl zvolen jako poslanec do Národního shromáždění, od roku 1925 byl senátorem.
Jeho osobní život byl spojen s novinářkou a spisovatelkou Zdenkou Háskovou, se kterou se oženil v roce 1928, a to po dlouhé sedmadvacetileté známosti. Osudná mu byla cesta do Jugoslávie v roce 1931, kdy jej při koupání v moři u Dubrovníku postihla mrtvice. Jako slavná osobnost byl převezen s poctami do Prahy a je pohřben na Olšanských hřbitovech.
Pro Dykovu literární tvorbu je typické, že se všechny složky (básnická, prozaická i dramatická) doplňují, ačkoliv básnická tvorba je obvykle kritikou ceněna jako nejlepší. Dyk byl vyhraněně ideologickým autorem a ústředním motivem, který se prolíná všemi jeho díly, je realita porobeného národa a jeho touha po osvobození. Jeho díla jsou občas tragická, občas ironická nebo satirická. Lyrické básně vystihující autorovy názory najdeme například ve sbírkách Noci chiméry, Domy nebo Devátá vlna. Slavná je novoklasicistní novela Krysař, která původně vycházela na pokračování pod názvem Pravdivý příběh v Lumíru. Námět čerpal ze starogermánského motivu o krysaři, který očistil město od krys, ale protože mu nebyla vyplacena slíbená odměna, odvedl si s sebou všechny děti a utopil je. V Dykově Krysaři odnese krysařovu zlobu celé město a krysař není rozlícen kvůli nevyplacení odměny, ale zklamán nepravostmi tohoto světa. Z dramat můžeme jmenovat alespoň tragédii Zmoudření Dona Quijota, která si bere za námět slavnou postavu ze španělské literatury. Satiry, polemiky a parodie nalezneme nejspíše v dílech Satiry a sarkasmy, Pohádky z naší vesnice a Prohrané kampaně.
Dykova poezie, próza i dramata vycházejí ze zdánlivě protichůdných pozic: na jedné straně z negace podle francouzských prokletých básníků, na straně druhé z aktivního zájmu o utváření společenských poměrů (zde vycházel nejvíce z děl svého jmenovce Viktora Huga).Kdo byl Viktor Dyk? Životopis Viktor Dyk, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Viktor Dyk

Národnost: česká
Datum narození: 31. 12. 1877
Místo narození: Mělník-Pšovka
Datum úmrtí: 14. 5. 1931

Sdílejte tuto stránku s osobností Viktor Dyk se známými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Portál? Víte co je Církev? Vzpomněli byste si co označuje výraz BIO? Vzpomněli byste si co označuje výraz Crossfit?

Klíčová slova: národnost, datum narození, nežijící, osobnost, zajímavosti, kdo to je, kde se narodil Viktor Dyk?, datum úmrtí, život, Kdy zemřel Viktor Dyk, wiki, literatura, kdo je Viktor Dyk?, Viktor Dyk, narození, informace

Pojem Viktor Dyk je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Viktor Dyk

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Viktor Dyk ve Wikimedia Commons

Najít pojem Viktor Dyk ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Viktor Dyk ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Viktor Dyk ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Viktor Dyk v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktor Dyk například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Viktor Dyk

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Viktor Dyk? Kdy se narodil Viktor Dyk? Kde se narodil Viktor Dyk? Kdy zemřel Viktor Dyk? Viktor Dyk patří do sekce Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Viktor Dyk řekněme například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Viktor Dyk i v jiné kategorii než je literatura.