Kdo je to?
Kdo byl Leon Uris? Životopis Leon Uris, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Leon Uris

Kdo byl Leon Uris? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Leon Uris byl americký spisovatel.
Pocházel z rodiny přistěhovalců, matka byla původem z Ruska, otec se do USA dostal z Polska přes Palestinu.
Přestože Uris nedostudoval ani střední školu, toužil po dráze spisovatele. Místo toho se však dal k námořnictvu a druhou světovou válku strávil v americké armádě.
Jako mnoho dalších autorů válečné generace i on zachytil zážitky z tohoto období ve svém debutu Válečný křik z roku 1953. Tento silný válečný román mu otevřel dveře do světa velké literatury.
V roce 1958 pak přišel Urisův opus magnum - kniha Exodus, která je mozaikou příběhů Židů, kteří žili v diasporách, živořili v ghettech, prožívali trauma druhé světové války a následně zakládali stát Izrael. Podrobná a historiograficky přesná kniha dodnes patří mezi nejvýznamnější knihy americké literatury, v roce 1960 podle ní byl natočen film Otto Premingera s Paulem Newmanem v hlavní roli.
Na tuto rozsáhlou knihu ještě několikrát navazoval - k jednomu z příběhů z Exodu se vrací například v samostatné knize Milá č. 18 z roku 1961, která je příběhem z varšavského ghetta.
Další knihou inspirující se v dějinách Izraele jsou Lvi v průsmyku, které zpracovávají téma sinajské války.
K tématu holocaustu se pak vrací kniha Soud Jejího Veličenstva, který mapuje téma neetických a drastických lékařských experimentů v koncentračních táborech.
Uris patřil k silné válečné a poválečné generaci spisovatelů zpracovávají trauma světové války a holocaustu, jeho dílo je významné především důrazem na židovská témata podložená rozsáhlým faktografickým a historiografickým výzkumem.
Leon Uris zemřel ve věku 78 let na selhání ledvin v roce 2003.Kdo byl Leon Uris? Životopis Leon Uris, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Leon Uris

Národnost: americká
Datum narození: 3. srpna 1924
Místo narození: Baltimore, Maryland, USA
Datum úmrtí: 21. června 2003

Popis osobnosti Leon Uris můžete sdílet s přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Kapary? Pamatujete si definici pojmu Cholera? Rozumíte pojmu Truck Trial? Vzpomněli byste si co znamená slovo Anopyrin?

Klíčová slova: Kdy zemřel Leon Uris, život, kdo to je, wikipedie, nežijící, datum úmrtí, kdy se narodil Leon Uris?, Leon Uris, datum narození, místo narození, kdo je Leon Uris?, vysvětlení, literatura, biografie, informace, osobnost

Pojem Leon Uris je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat termín Leon Uris ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Leon Uris ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Leon Uris na Google obrázcích

Zkusit najít pojem Leon Uris v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Leon Uris ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Leon Uris například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Leon Uris?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Leon Uris? Kdy se narodil Leon Uris? Kde se narodil Leon Uris? Kdy zemřel Leon Uris? Leon Uris patří do kategorie Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Leon Uris například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Leon Uris i v jiné kategorii než je literatura.