Kdo je to?
Kdo je Barack Obama? Životopis Barack Obama, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Barack Obama?

Kdo je Barack Obama? Životopis, informace, biografie, politici

Barack Obama (celým jménem Barack Hussein Obama) byl 44. prezident Spojených států amerických. Jeho rodiče se seznámili na univerzitě v Honolulu, kde otec původem z Keni studoval díky stipendiu. Brzy po jeho narození se rodiče rozvedli a matka si vzala muže z Indonésie, takže Obama strávil první roky života v Indonésii. Chodil do školy v Jakartě, kde se naučil mluvit indonésky, ale díky domácí výuce od americké matky ovládal také angličtinu. Po vystudování základní školy se vrátil na Havaj a připravoval se na vysokoškolské studium. V roce 1979 se přestěhoval do Los Angeles a začal navštěvovat prestižní soukromou univerzitu Occidental College. Už jako student se zajímal o společenské a politické problémy a vedl univerzitní kampaň proti politice apartheidu v Jihoafrické republice. Díky dobrému prospěchu přestoupil na Kolumbijskou univerzitu v New Yorku, na které vystudoval politologii a anglickou literaturu.
Po dokončení studia na Kolumbijské univerzitě se přestěhoval do Chicaga a působil v charitativních a církevních organizacích. Následně byl přijat na Harvard a roku 1991 úspěšně dokončil studium práv. Během studia se seznámil se svou budoucí manželkou Michelle, když pracoval jako koncipient na letní brigádě. Poté působil v několika právnických společnostech a právo rovněž vyučoval na univerzitě v Chicagu. V rámci práva se zaměřoval primárně na ochranu občanských práv.
Díky dlouhodobému zájmu o politické otázky se začal aktivně angažovat v politice a v roce 1996 byl zvolen do illinoiského Senátu. Ukázal se jako obratný diplomat a pro své návrhy často získal i republikánské politiky. Do Senátu v Illinois byl zvolen i v letech 1998 a 2002. Roku 2004 využil rostoucí popularity a byl zvolen do Senátu Spojených států, když se ziskem 70 % hlasů s přehledem porazil republikánského soupeře. V roli senátora pokračoval v dlouhodobé podpoře přístupnějšího zdravotního pojištění, rasové tolerance nebo rozvoje místních komunit.
Díky strmě rostoucí oblíbenosti se začalo spekulovat o Obamově prezidentské kandidatuře, která byla roku 2007 skutečně potvrzena. Mezi hlavní témata kampaně patřilo opět zdravotní pojištění, ale také ukončení války v Iráku nebo energetická nezávislost. V prezidentských volbách roku 2008 získal 52,9 % hlasů, porazil republikánského kandidáta McCaina a stal se prvním prezidentem s afroamerickým původem. Za viceprezidenta si vybral Joea Bidena, který byl v roce 2021 rovněž zvolen prezidentem. V prezidentských volbách roku 2012 se Obamovi podařilo se ziskem 51,1 % hlasů obhájit prezidentský mandát a stal se tak prvním demokratickým prezidentem od dob Roosevelta, kterému se podařilo vyhrát i podruhé. V tomto prezidentském období se Obama zaměřil na regulaci zbraní, ochranu žen před násilím, ekologii nebo na reformu zdravotního pojištění, díky které by pojištění získal každý Američan, reformu se však nakonec nepodařilo prosadit.
Roku 2017 Obama opustil prezidentský úřad a byl nahrazen republikánským prezidentem Donaldem Trumpem. Od té doby se věnuje přednáškové činnosti a přesvědčování mladých lidí, aby se zajímali o politiku. Kritizoval také politiku Donalda Trumpa za chaotičnost a za rušení reforem, které Obama prosadil. Napsal rovněž tři velmi populární knihy, které v českém jazyce vyšly pod názvy Cesta za sny mého otce, Odvaha doufat a Země zaslíbená.Kdo je Barack Obama? Životopis Barack Obama, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Barack Obama

Národnost: americká
Datum narození: 4. srpna 1961
Místo narození: Honolulu, Havaj, USA

Tento text (Barack Obama) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo PF? Vzpomenete si na definici slova Sezam? Víte, co je to Rychlosůl? Vzpomněli byste si na význam slova Chemtrails?

Klíčová slova: kdy se narodil Barack Obama?, politici, zajímavosti, politici, životopis, informace, popis, wiki, osobnost, osobnosti, národnost, život, wikipedie, biografie, Barack Obama, vysvětlení

Pojem Barack Obama je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo Barack Obama ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Barack Obama ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Barack Obama v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Barack Obama ve Wikipedii

Vyhledat slovo Barack Obama ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Barack Obama například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Barack Obama?

Nyní již víte Kdo je to Barack Obama? Kdy se narodil Barack Obama? Kde se narodil Barack Obama? Barack Obama se nachází v kategorii Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Barack Obama řekněme třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Barack Obama i v jiné kategorii než je politici.

Víte, že rychlost vašeho hardware můžete změnit pomocí benchmarku?