Kdo je to?
Kdo je Barack Obama? Životopis Barack Obama, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Barack Obama

Kdo je Barack Obama? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Barack Obama (celým jménem Barack Hussein Obama) byl 44. prezident Spojených států amerických. Jeho rodiče se seznámili na univerzitě v Honolulu, kde otec původem z Keni studoval díky stipendiu. Brzy po jeho narození se rodiče rozvedli a matka si vzala muže z Indonésie, takže Obama strávil první roky života v Indonésii. Chodil do školy v Jakartě, kde se naučil mluvit indonésky, ale díky domácí výuce od americké matky ovládal také angličtinu. Po vystudování základní školy se vrátil na Havaj a připravoval se na vysokoškolské studium. V roce 1979 se přestěhoval do Los Angeles a začal navštěvovat prestižní soukromou univerzitu Occidental College. Už jako student se zajímal o společenské a politické problémy a vedl univerzitní kampaň proti politice apartheidu v Jihoafrické republice. Díky dobrému prospěchu přestoupil na Kolumbijskou univerzitu v New Yorku, na které vystudoval politologii a anglickou literaturu.
Po dokončení studia na Kolumbijské univerzitě se přestěhoval do ChicagaChicaga a působil v charitativních a církevních organizacích. Následně byl přijat na Harvard a roku 1991 úspěšně dokončil studium práv. Během studia se seznámil se svou budoucí manželkou Michelle, když pracoval jako koncipient na letní brigádě. Poté působil v několika právnických společnostech a právo rovněž vyučoval na univerzitě v Chicagu. V rámci práva se zaměřoval primárně na ochranu občanských práv.
Díky dlouhodobému zájmu o politické otázky se začal aktivně angažovat v politice a v roce 1996 byl zvolen do illinoiského Senátu. Ukázal se jako obratný diplomat a pro své návrhy často získal i republikánské politiky. Do Senátu v Illinois byl zvolen i v letech 1998 a 2002. Roku 2004 využil rostoucí popularity a byl zvolen do Senátu Spojených států, když se ziskem 70 % hlasů s přehledem porazil republikánského soupeře. V roli senátora pokračoval v dlouhodobé podpoře přístupnějšího zdravotního pojištění, rasové tolerance nebo rozvoje místních komunit.
Díky strmě rostoucí oblíbenosti se začalo spekulovat o Obamově prezidentské kandidatuře, která byla roku 2007 skutečně potvrzena. Mezi hlavní témata kampaně patřilo opět zdravotní pojištění, ale také ukončení války v Iráku nebo energetická nezávislost. V prezidentských volbách roku 2008 získal 52,9 % hlasů, porazil republikánského kandidáta McCaina a stal se prvním prezidentem s afroamerickým původem. Za viceprezidenta si vybral Joea Bidena, který byl v roce 2021 rovněž zvolen prezidentem. V prezidentských volbách roku 2012 se Obamovi podařilo se ziskem 51,1 % hlasů obhájit prezidentský mandát a stal se tak prvním demokratickým prezidentem od dob Roosevelta, kterému se podařilo vyhrát i podruhé. V tomto prezidentském období se Obama zaměřil na regulaci zbraní, ochranu žen před násilím, ekologii nebo na reformu zdravotního pojištění, díky které by pojištění získal každý Američan, reformu se však nakonec nepodařilo prosadit.
Roku 2017 Obama opustil prezidentský úřad a byl nahrazen republikánským prezidentem Donaldem Trumpem. Od té doby se věnuje přednáškové činnosti a přesvědčování mladých lidí, aby se zajímali o politiku. Kritizoval také politiku Donalda Trumpa za chaotičnost a za rušení reforem, které Obama prosadil. Napsal rovněž tři velmi populární knihy, které v českém jazyce vyšly pod názvy Cesta za sny mého otce, Odvaha doufat a Země zaslíbená.Kdo je Barack Obama? Životopis Barack Obama, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Barack Obama

Národnost: americká
Datum narození: 4. srpna 1961
Místo narození: Honolulu, Havaj, USA

Tento text (Barack Obama) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Outlet? Vzpomněli byste si na význam slova Svidřík? Víte, co je to Glukóza? Znáte definici termínu Interakce?

Klíčová slova: kdo je Barack Obama?, lexikon, životopis, politici, narození, zajímavosti, datum narození, vysvětlení, kdy se narodil Barack Obama?, osobnosti, život, osobnost, biografie, Barack Obama, politici, wikipedie

Pojem Barack Obama je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Barack Obama

Najít pojem Barack Obama na Google obrázcích

Hledat pojem Barack Obama ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Barack Obama ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Barack Obama v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Barack Obama na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Barack Obama například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Barack Obama

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Barack Obama? Kdy se narodil Barack Obama? Kde se narodil Barack Obama? Barack Obama je v kategorii Politici

Text napsán pro Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Barack Obama dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Barack Obama i v jiné kategorii než je politici.

Víte, že rychlost vašeho hardware můžete změnit pomocí benchmarku?