Kdo je to?
Kdo byl Jan Neruda? Životopis Jan Neruda, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Jan Neruda?

Kdo byl Jan Neruda? Životopis, informace, biografie, literatura

Jan Neruda byl český básník, prozaik, novinář a literární a divadelní kritik, přední představitel generace májovců.
Jan se narodil 9. července 1834 v Praze na Malé Straně. Otec Antonín Neruda byl vysloužilý dělostřelec, který zastával mnoho povolání (domovník, trafikant). Matka Božena Nerudová byla druhou ženou Antonína Nerudy a významným počinem jejího života bylo zejména to, že rok po narození malého Jana koupila dům v Zásmukách, kde chlapec prožil část dětství. Po návratu do Prahy studoval metropolitní školu na Hradčanech, německou hlavní školu na Malé Straně a nakonec malostranské, později Akademické gymnázium. Ačkoliv matka chtěla, aby šel studovat na kněze, zapsal se raději na právnickou fakultu. Tam vydržel 3 semestry a přešel na filozofickou fakultu, kde pobyl stejně dlouho. Studií zanechal a věnoval se různým profesím - byl účetním v armádě, učil češtinu a němčinu, byl suplentem češtiny na německé reálce, nakonec vstoupil do redakce německého deníku Tagesbote aus Böhmen. Potom přestoupil do českých novin - nejprve to byl Čas, potom Hlas, který se sloučil s Národními listy. Zde se Neruda našel a stal se fejetonistou a literárním a divadelním kritikem a v těchto novinách zůstal až do své smrti.
O něco méně šťastný byl jeho osobní život. Ačkoliv měl několik známostí, žádná neskončila sňatkem. Desetiletá známost s A. Holinovou ztroskotala na jeho nedostatečném zajištění. Souznění se spisovatelkou Karolinou Světlou zase zničily intriky a dobová konvence. Dcera továrníka Macháčka ze Dvora Králové zemřela dříve, než ji stačil požádat o ruku. Citové vzplanutí k A. Tiché, dceři správce statku ve Vlachově Březí, odmítl sám básník jako neetické, protože mezi nimi byl věkový rozdíl 22 let. Po matčině smrti se básník odstěhoval z Malé Strany a bydlel po podnájmech, a svůj nenaplněný citový život se snažil přebít častým cestováním. Procestoval Francii, Německo, Itálii, Uhry, Balkán i Turecko. V roce 1880 těžce onemocněl zánětem žil a do té doby až do své smrti neustále trpěl různými chorobami (vředy, záněty spojivek, ischias). Zemřel však na zánět pobřišnice, kterou vyvolala rakovina střev. Pohřben je na Vyšehradském hřbitově.
Jako představitel májovců Neruda samozřejmě směřoval ke kosmopolitismu, k tomu, aby se česká literatura inspirovala v zahraničí a opustila úzký pohled jen na české zájmy. Prvotina Hřbitovní kvítí přímo odkazuje na Máchův Máj svou rozervaností. Písně kosmické zase mají dát národu naději v moderním světě. Balady a romance mají za cíl spojit staré ideály s novodobými a moderními představami a najít mezi nimi spojitost. Najít prostý význam češství se snaží ve Zpěvech pátečních. Prosté motivy jsou zase zosobněním jeho vlastních postojů, motivů a citů. Arabesky jsou dílem prozaickým, které nachází nové možnosti v popisech a vyprávěních obyčejných postav - díky tomuto dílu Neruda ustavil nový literární druh - "arabesku", tedy drobnou ironizující povídku s výraznou pointou. Trhani je dílo ne tolik známé, ale nerudovsky vtipné a zaměřené na lidi pohybující se na stavbě železnice. Zato Povídky malostranské patří k vrcholům Nerudovy tvorby, v němž se vrací do rodné Prahy, na Malou Stranu, a vypráví příběhy obyčejných lidí, kteří prožívají své vlastní radosti a starosti, přičemž jsou uvězněni v konvencích a předsudcích své doby. Velmi vtipné a dodnes čtivé jsou také Nerudovy fejetony, které vycházely zejména v Národních listech.Kdo byl Jan Neruda? Životopis Jan Neruda, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jan Neruda

Národnost: česká
Datum narození: 9. 7. 1834
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 22. 8. 1891

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jan Neruda sdílet s kolegy na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Salko? Rozumíte pojmu Plastron? Vzpomněli byste si co znamená slovo Goretex? Znáte pojem Dislokace?

Klíčová slova: narození, Kdy zemřel Jan Neruda, národnost, národnost, vysvětlení, literatura, kdo to je, popis, kdo je Jan Neruda?, Jan Neruda, životopis, datum úmrtí, datum narození, biografie, život, místo narození

Pojem Jan Neruda je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Jan Neruda hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat frázi Jan Neruda ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Jan Neruda ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Jan Neruda ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Jan Neruda ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Jan Neruda na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Neruda například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Jan Neruda? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jan Neruda? Kdy se narodil Jan Neruda? Kde se narodil Jan Neruda? Kdy zemřel Jan Neruda? Jan Neruda je v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Neruda kupříkladu v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Neruda i v jiné kategorii než je literatura.

Dejte si při práci pozor na různé hrozby jako viry a malware, které mohou poškodit váš operační systém.