Kdo je to?
Kdo byla Dana Němcová? Životopis Dana Němcová, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Dana Němcová

Kdo byla Dana Němcová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Dana Němcová byla česká psycholožka, jedna z prvních signatářů Charty 77 a bojovnice za lidská práva. Narodila se 14. ledna 1934 v severočeském Mostě jako Danuška Valtrová. Její rodiče František a Růžena Valtrovi byli učitelé. Po obsazení Sudet fašistickým Německem se rozhodla rodina přestěhovat do přece jen klidnějšího vnitrozemí. Nejdříve to bylo k příbuzným do Kladna, později získal její otec místo v Náchodě i s bytem v Novém Městě nad Metují. Zde také prožila Dana Němcová většinu svého dětství a, jak sama později přiznala, spoustu hezkých chvil.
Po konci druhé světové války se rodina vrátila zpět. Otec byl pověřen obnovou českého školství v Sudetech. Zde vystudovala gymnázium a poté se hlásila filozofickou fakultu do Prahy, kde ji však nepřijali pro přísně dané kvóty ohledně počtu studentů z jednotlivých krajů. Po vzoru svých rodičů se tak dala na dráhu učitelky a vyučovala žáky druhé třídy na základní škole v Jirkově. Po roce byla přijata ke studiu psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Během studií se sblížila s Jiřím Němcem a za něj se také provdala. Její manžel, psycholog a katolický aktivista, pocházel z významné intelektuální rodiny. Oba manžele pojilo mnoho společných zájmů i životních ideálů. Narodilo se jim celkem sedm dětí, z nichž první dvě již v období studentských let paní Dany. Ona přesto svou úlohu matky a studentky zvládla.
V první polovině šedesátých let panovalo v tehdejším Československu přece jen uvolněnější období komunistického režimu. Také rodina Němcových zažívala plodnější období svého života. Dařilo se jí profesně i osobním životě. To se však změnilo po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Rodina se rozhodla opustit Československo a odcestovala do Vídně, avšak v listopadu téhož roku se vrátili zpět. Důvodem bylo vnitřní přesvědčení dokončit zde započatou práci. Nastalo tvrdé období normalizace. Byt Němcových se v tomto období stal jedním z center českého disentu, intelektuálního života a undergroundu. To samozřejmě neuniklo pozornosti Státní bezpečnosti. Vše vyvrcholilo podpisem Charty 77. Dana Němcová i její manžel byli opakovaně zatčeni a podrobeni výslechům. Bylo jí také znemožněno vykonávat povolání psycholožky. Stála též u zrodu Výboru na ochranu nespravedlivě stíhaných, to ještě více podnítilo nenávist zainteresovaných pohlavárů tehdejšího režimu. V roce 1983 byl její muž nucen v rámci Akce Asanace opustit republiku a odešel do Vídně. Dana Němcová zůstala a pokračovala v započaté práci a boji proti režimu také tím, že se stala mluvčí Charty. Její další zatčení proběhlo v roce 1989 při takzvaném Palachově týdnu. Tehdy však nikdo netušil, jak brzy se vše změní a po desetiletích dojde konečně k pádu komunistického režimu.
Po roce 1989 se stala spoluzakladatelkou Občanského fóra. Působila jako poslankyně Federálního shromáždění a značnou část svého času věnovala výboru pro uprchlíky a migranty. Společně s Annou Grušovou založila v roce 1993 poradnu spojenou s touto problematikou. Působila také ve Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Dana Němcová zemřela 11. dubna 2023 ve věku 89 let v Praze.Kdo byla Dana Němcová? Životopis Dana Němcová, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Základní informace o osobě Dana Němcová

Národnost: česká
Datum narození: 14. ledna 1934
Místo narození: Most
Datum úmrtí: 11. dubna 2023

Líbí se stručný životopis s osobou Dana Němcová? Pak se podělte s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu PSČ? Rozumíte pojmu Zkracovačka? Znáte definici termínu Mainstream? Znáte pojem Rehabilitace?

Klíčová slova: národnost, osobnosti, narození, život, datum úmrtí, Kdy zemřela Dana Němcová, politici, wikipedie, životopis, nežijící, osobnost, národnost, informace, datum narození, vysvětlení, kdy se narodila Dana Němcová?

Pojem Dana Němcová je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo Dana Němcová ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Dana Němcová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít výraz Dana Němcová ve vyhledávači Yahoo

Hledat heslo Dana Němcová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Dana Němcová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Dana Němcová například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Dana Němcová?

Nyní již víte Kdo byla Dana Němcová? Kdy se narodila Dana Němcová? Kde se narodila Dana Němcová? Kdy zemřela Dana Němcová? Dana Němcová patří do sekce Politici

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Dana Němcová řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Dana Němcová i v jiné kategorii než je politici.