Kdo je to?
Kdo byl Francesco Petrarca? Životopis Francesco Petrarca, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Francesco Petrarca

Kdo byl Francesco Petrarca? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Francesco Petrarca byl italský básník a prozaik, píšící v italštině a latině. Spolu s Dantem Alighierim a Giovannim Boccacciem je pokládán za jednoho z největších italských renesančních a humanistických spisovatelů.
Petrarcovo dětství bylo poznamenáno exilem a častým stěhováním, protože jeho otec právník Ser Pietro di Parenzo se postavil také na špatnou politickou stranu, která ve Florencii prohrála (stejně jako Dante Alighieri). Na rozdíl od Danteho však byla Petrarcova rodina dobře zajištěna. Rodina žila postupně ve městech Pisa, Avignon, poté v Montpellieru (zde Petrarca studoval práva), a v Bologni. Po otcově smrti se Petrarca vrátil do Avignonu, zanechal studií a věnoval se psaní. K tomu jej vedly i osobní události, a to když se zamiloval do dívky Laury, kterou si velmi idealizoval. Tomu přispělo i to, že Laura poměrně mladá zemřela. Nejslavnější Petrarcovo dílo je tak věnováno z velké části této dívce - jmenuje se Zpěvník, obsahuje zejména sonety, do češtiny bývá také výběr z básní často překládán jako Sto sonetů Lauře.
Ke konci života se Petrarca usadil v Miláně. Odtud podnikal i diplomatické cesty, kromě jiného do Paříže nebo do Prahy, kde se setkal i s Karlem IV. Úplně na konci své životní pouti ještě pobýval v Benátkách, kde se přátelil s Boccacciem. Zemřel a je pochován v Arquá Petrarca - městečku v oblasti Benátska v provincii Padova.
Již zmíněný Zpěvník je dílo, na kterém Petrarca pracoval po celý život, bez nadsázky až do své smrti. Obsahuje 366 básní, z nichž 317 je sonetů, dále zde najdeme balady, madrigaly (básně věnované církvi), sestiny (lyrické básně z 6 slok) a další. Kromě vývoje citů k Lauře zde čtenář nalezne politické básně a básně týkající se křížových výprav, které byly v té době v plném proudu. Poprvé tato sbírka vyšla knižně až roku 1470.
Druhá básnická sbírka - Triumfy - byla také poznamenána láskou k Lauře. Zatímco básník promlouvá s osobami, které potkává, celým dílem se vine motiv čisté lásky, kterou Laura představuje. Ony Triumfy pak jsou Láska, Cudnost, Smrt, Sláva, Čas a Věčnost.
Petrarca díky svému vzdělání ovládal výborně latinu a čerpal náměty ke svým dílům i z latinské literatury. Latinsky psaná jsou například díla O slavných mužích (De viris illustribus), kde přináší životopisy slavných antických osobnosti (Livius, Cicero), dílo je však nedokončeno.
Latinsky psaná je také Africa - dílo o Scripiovi Africanovi, rovněž vycházející z antických reálií.
Dalšími významnými díly jsou filozofické a polemické texty (Mé tajemství, O zbožném klidu), ale velmi zajímavá je i Petrarcova korespondence. Například Listy přátelům představuje soubor 24 knih, které obsahují 150 dopisů nejen živým přátelům, ale i osobnostem z minulosti. Na těchto dopisech je vidět postupné zrání autora nejen osobnostní, ale i literární.
Petrarca je dodnes uznávaným světovým renesančním autorem, který ovlivnil mnoho dalších nejen renesančních, ale i barokních spisovatelů - jmenujme namátkou alespoň William Shakespeare, John Milton, Geoffrey Chauser aj.Kdo byl Francesco Petrarca? Životopis Francesco Petrarca, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Francesco Petrarca

Národnost: italská
Datum narození: 20. 7. 1304
Místo narození: Arezzo
Datum úmrtí: 19. 7. 1374

Popis osobnosti Francesco Petrarca můžete sdílet s dalšími osobami na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Čamara? Víte co je Australská hypotéka? Víte co je Předhypoteční úvěr? Vzpomněli byste si co označuje výraz Spádová škola?

Klíčová slova: literatura, narození, popis, informace, vysvětlení, biografie, wikipedie, Francesco Petrarca, zajímavosti, kdo to je, národnost, život, lexikon, datum úmrtí, osobnost, osobnosti

Pojem Francesco Petrarca je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat termín Francesco Petrarca ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Francesco Petrarca ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Francesco Petrarca ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Francesco Petrarca ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Francesco Petrarca na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Francesco Petrarca například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Francesco Petrarca

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Francesco Petrarca? Kdy se narodil Francesco Petrarca? Kde se narodil Francesco Petrarca? Kdy zemřel Francesco Petrarca? Francesco Petrarca patří do sekce Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Francesco Petrarca řekněme například ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Francesco Petrarca i v jiné kategorii než je literatura.