Kdo je to?
Kdo je Eddie Murphy? Životopis Eddie Murphy, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Eddie Murphy

Kdo je Eddie Murphy? Životopis, informace, biografie, herectví

Eddie Murphy je jedním z nejúspěšnějších a nejuznávanějších komiků, herců a režisérů své generace. Narodil se 3. dubna 1961 v New Yorku v USA. Jeho matka Lillian byla telefonní operátorkou a jeho otec Charles byl policistou. Eddie měl staršího bratra Charlieho, se kterým vyrostl v newyorské čtvrti Brooklyn.
Rodiče se v jeho třech letech rozvedli a otec mu následně o pět let později zemřel.
Eddie začal projevovat svůj talent k herectví již v mladém věku. V patnácti letech byl objeven v newyorském komediálním klubu The Comic Strip Live, kde vystupoval s dalšími komiky jako například s Chrisem Rockem nebo Jerrym Seinfeldem. Brzy poté byl pozván, aby se připojil k obsazení populárního televizního pořadu Saturday Night Live, který se stal v 80. letech kultovním. Eddie se díky svému charismatu stal jedním z nejoblíbenějších herců pořadu a získal si velkou popularitu díky svým skečům, jako jsou Buckwheat, Mr. Robinson a Gumby.
Odmala udivoval své okolí skvělými imitátorskými schopnostmi. Studium nebylo jeho šálkem kávy, raději bavil své spolužáky. Během studia na střední škole si přivydělával v barech, klubech a nočních podnicích, kde předváděl svá komediální vystoupení. Kvůli těmto aktivitám šlo jeho učení bokem, a nakonec musel opakovat desátý ročník.
V 80. letech Eddie zahájil svou filmovou kariéru. V roce 1982 si zahrál hlavní roli v komediálním filmu 48 hodin, který se stal velkým hitem. Následovaly další úspěšné filmy jako Beverly Hills Cop (1984), The Golden Child (1986) nebo Coming to America (1988), ve kterých Eddie exceloval v roli charismatických a vtipných postav.
Ve filmu Beverly Hills Cop utrpěl vážné zranění při nehodě na motocyklu. Toto zranění způsobilo, že se přestal účastnit závodů na motocyklech.
Eddie byl také průkopníkem v oblasti stand-up komedie. V roce 1983 natočil svůj první stand-up speciál Delirious, který se stal kultovním a stále patří mezi nejlepší stand-up show v historii. V roce 1987 natočil další speciál Raw, který měl obrovský úspěch a stal se nejúspěšnějším stand-up speciálem všech dob. Eddieho humor byl často drsný, ale zároveň velmi vtipný a inteligentní.
Na žebříčku Comedy Central se umístil mezi 100 nejlepšími komiky všech dob na 10. místě.
Eddieho filmová kariéra pokračovala i v 90. letech, ačkoli z této dekády pocházejí i méně zdařilé snímky. Mezi jeho úspěšné filmy patří například The Nutty Professor (1996) a Záměna (1983). V roce 2000 si zahrál hlavní roli v komedii The Adventures of Pluto Nash, která se stala jedním z největších komerčních propadáků v historii Hollywoodu.
Roku 1988 vytvořil hlas Mulan, jedné z postav Disneyova animovanému filmu a zahrál si v komedii o zvěrolékaři Dr. Dolittle. Oba filmy získaly velmi kladné zpětné vazby od kritiků.
Do češtiny je nejčastěji dabován Tomášem Juřičkou, Zdeňkem Mahdalem a Oldřichem Kaiserem.
V roce 2006 se Eddie objevil ve filmu Dreamgirls, za který získal nominaci na Oscara. Eddieho výkon byl velmi uznáván a ukázal jeho dramatické herecké schopnosti. V posledních letech se Eddie objevil v několika úspěšných projektech včetně filmů Dolemite Is My Name (2019) a Coming 2 America (2021).
Eddie Murphy má také hudební kariéru. V roce 1985 vydal hudební album How Could It Be a v roce 1993 hitovou píseň Party All the Time. Eddie Murphy také napsal a zpíval několik písní pro své filmy, včetně I’m a Believer pro Shrek.
V průběhu kariéry se objevoval v řadě kontroverzí. V roce 1997 byl zatčen za nevhodné chování v autě s transsexuální prostitutkou, nijak ho to však neomezilo v herecké činnosti. V roce 2011 se stala kontroverzní jeho výhra Zlaté maliny za nejhorší herecký výkon za film Norbit.
Eddie je také velmi aktivní v charitativních a dobročinných projektech. Podporuje řadu organizací, jako je například AIDS Foundation nebo Children’s Hospital Los Angeles. V roce 2015 obdržel cenu Mark Twain Prize for American Humor, kterou uděluje Kennedyho centrum za umění.
Eddie má deset dětí s pěti různými ženami. V roce 1993 se oženil s Nicole Mitchell, se kterou má 5 dětí. Se svou současnou přítelkyní Paige Butcherovou má dvě ratolesti a nejmladší potomek přišel na svět v prosinci minulého roku. Během vztahu s Nicole měl však jiné milenky, se kterými má další tři potomky. S režisérkou Tamarou Hoodovou má syna Christiana, s Paulette McNeelyovu má Enrika (30), se zpěvačkou Mel B., která se proslavila v dívčí kapele Spice Girls, má dceru Angel Iris (12). U té jediné Eddie Murphy zpochybnil otcovství a hnal Angel až k soudu, který podle DNA potvrdil, že je jeho dcerou. Teď platí Murphy alimenty i na ni.
Eddie Murphy je úžasný herec a výborný komik, který je za své scénky a ztvárněné postavy velmi vážený.Kdo je Eddie Murphy? Životopis Eddie Murphy, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní informace o osobě Eddie Murphy

Národnost: americká
Datum narození: 3. dubna 1961
Místo narození: Brooklyn USA

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Eddie Murphy? s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Deflektor? Vzpomenete si na definici slova Aqua? Vzpomněli byste si co znamená slovo Oxymoron? Vzpomněli byste si na význam slova Číslovka?

Klíčová slova: popis, Eddie Murphy, Eddie Murphy, wiki, osobnost, život, datum narození, narození, místo narození, biografie, herectví, kdo je Eddie Murphy?, zajímavosti, wikipedie, osobnosti, národnost

Pojem Eddie Murphy je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Eddie Murphy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Eddie Murphy ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Eddie Murphy na Google.cz

Zkusit najít slovo Eddie Murphy ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Eddie Murphy ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Eddie Murphy ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Eddie Murphy například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Eddie Murphy?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Eddie Murphy? Kdy se narodil Eddie Murphy? Kde se narodil Eddie Murphy? Eddie Murphy se nachází v sekci Herectví

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Eddie Murphy kupř. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eddie Murphy i v jiné kategorii než je herectví.