Kdo je to?
Kdo byl Julius Caesar? Životopis Julius Caesar, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Julius Caesar

Kdo byl Julius Caesar? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Julius Caesar byl antický politik a vojevůdce. Pocházel z aristokratické rodiny a dospíval v neklidné době, kdy Řím bojoval s vlastními provinciemi a v samotném Římu probíhala válka mezi politickými frakcemi. Zvítězil diktátor Sulla a Caesarův život byl v ohrožení, protože část jeho rodiny patřila k nepřátelské politické frakci, ale díky rodinným známostem ze strany matky získal milost. V té době preventivně utekl do Asie, kde se připojil k římské armádě a osvědčil se ve vojenských i diplomatických soubojích.
Sulla se po několika letech vzdal diktátorství, obnovila se republika a Caesar se mohl vrátit zpět do Říma. Zpočátku se nevěnoval politice, ale působil jako právník a obhájce. Studoval rétoriku u slavných filosofů a díky řečnickým schopnostem jeho sláva rostla. Během plavby byl přepaden a uvězněn piráty, kteří za něj požadovali výkupné. Po propuštění shromáždil loďstvo, dopadl piráty a nechal je ukřižovat. V Římě jej zvolili vojenským tribunem a quaestorem, čímž Caesar zahájil politickou dráhu. Politickou moc využil k tomu, aby ostře vystupoval proti politickým oponentům, ale zároveň jednal chytře a získal na svou stranu lid i řadu bohatých rodin.
Vedl nákladný život, kvůli kterému se silně zadlužil. Díky politickému vlivu část dluhů odstranil, přesto nakonec musel odejít do Hispánie. Tato římská provincie se nacházela na území dnešního Španělska a Portugalska a Caesar v ní prokázal vojenské a strategické schopnosti. Díky válečným úspěchům získal popularitu mezi vojáky, ale rovněž kořist, díky které mohl částečně zaplatit dluhy. Po tomto triumfu byl Caesar zvolen konzulem, nejvyšším římským úředníkem. Dokázal vyjednat spojenectví s Pompeiem a Crassem, takže vyšachoval druhého konzula Bibula a založil tzv. první triumvirát. Caesar se stal správcem několika provincií a zaměřil se primárně na Galii, která dávala možnost dobývat území na sever od provincie. Caesar v dobývání postupoval systematicky a kousek po kousku dobýval území dnešního Německa a Francie. V Římě jeho popularita raketově rostla, neboť tato území byla dosud neprobádané a divoké oblasti pod nadvládou barbarů. Došel až k Rýnu a k Temži v Británii. Následně čelil několika vzpourám, ale pokaždé je úspěšně potlačil, získal na svou stranu většinu kmenů a uloupil ohromnou kořist, díky které se stal jedním z nejbohatších Římanů. Z tohoto období pochází slavné dílo Zápisky o válce galské.
Caesar byl zaměstnán boji v Galii. Toho využili jeho odpůrci a sjednotili se, navíc přišel o spojenectví s Pompeiem, který se stal konzulem. Senát nařídil rozpuštění jeho armády a zakázal mu ucházet se znovu o funkci konzula. Caesar se vojska odmítl vzdát, protože to byla jeho jediná obrana před žalobou a ztrátou postavení. Místo toho shromáždil legii, vytáhl na Řím a zahájil občanskou válku. Při překročení hraniční řeky Rubikon pronesl slavný výrok „kostky jsou vrženy“. Postupoval říší a postupně se na jeho stranu přidávalo stále více vojáků a politiků. Pompeius uprchl a Caesar zlikvidoval jeho spojence. Několikrát byl zvolen konzulem, až byl nakonec jmenován doživotním diktátorem. Caesar byl na vrcholu moci a upevňoval kult osobnosti, díky kterému byl vyobrazován jako neporazitelný a polobožský vládce. Prováděl rozsáhlé reformy, zakládal nové kolonie a uděloval občanství lidem v provinciích, aby měli k Římu silnější pouto. Jeho rostoucí moc vzbuzovala obavy, které vedly k rozsáhlému spiknutí vlivných politiků, zejména senátorů. Ti začali plánovat diktátorovo odstranění. Vše vyvrcholilo, když byl Caesar vylákán do senátu a ubodán skupinou domluvených senátorů.Kdo byl Julius Caesar? Životopis Julius Caesar, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Julius Caesar

Národnost: římská
Datum narození: 12. nebo 13. července 100 př. n. l.
Místo narození: Řím
Datum úmrtí: 15. března 44 př. n. l.

Líbí se stručný životopis s osobou Julius Caesar? Pak se podělte s vašimi známými a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Langoš? Pamatujete si definici pojmu Erdomed? Pamatujete si definici pojmu Snář? Vzpomněli byste si co znamená slovo Fotosyntéza?

Klíčová slova: místo narození, životopis, národnost, popis, osobnost, zajímavosti, panovníci, život, národnost, panovníci, wikipedie, biografie, vysvětlení, osobnosti, datum úmrtí, narození

Pojem Julius Caesar je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Najít pojem Julius Caesar ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Julius Caesar na Youtube

Vyhledat výraz Julius Caesar na Google obrázcích

Hledat heslo Julius Caesar ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Julius Caesar v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Julius Caesar například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, v metavyhledávači Info.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Julius Caesar

Nyní již víte Kdo byl Julius Caesar? Kdy se narodil Julius Caesar? Kde se narodil Julius Caesar? Kdy zemřel Julius Caesar? Julius Caesar se nachází v sekci Panovníci

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Julius Caesar např. v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Julius Caesar i v jiné kategorii než je panovníci.