Kdo je to?
Kdo byl Jevgenij Prigožin? Životopis Jevgenij Prigožin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Jevgenij Prigožin

Kdo byl Jevgenij Prigožin? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Jevgenij Viktorovič Prigožin byl ruský podnikatel vlastnící síť luxusních restaurací, ale také vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Narodil se 1. června 1961 v Leningradě, nynějším Petrohradě. Otec zemřel, když byl ještě dítě. Matka pracovala v nemocnici. Jevgenij Prigožin vystudoval sportovní internátní učiliště, zaměřil se převážně na běh na lyžích. Sportu se však profesionálně nikdy nevěnoval.
Již v mládí se dostal do střetu se zákonem. Už ve svých osmnácti letech byl podmíněně odsouzen za krádež. V roce 1981 k němu již soud tak shovívavý nebyl a Prigožin byl odsouzen na 12 let nepodmíněně. Měl na svědomí několik deliktů včetně loupeží v organizované skupině. Ve vězení strávil nakonec devět let. Na svobodu byl propuštěn v roce 1990, což byla doba, kdy se nejen ve střední Evropě, ale také v samotném Sovětském svazu odehrávaly velké změny.
Jeho cesta k moci a finanční nezávislosti začala vcelku nenápadně. Nejdříve se živil prodejem hot dogů a provozoval stánky s rychlým občerstvením. Takto vydělané peníze později investoval do podílu v síti maloobchodních řetězců. V roce 1995 se rozhodl přesunout své podnikatelské aktivity a otevřel luxusní restauraci. Ta se krátce poté stala vyhlášenou po celém Petrohradě a mezi její klientelu patřila skutečná honorace. Snad ještě luxusnější restauraci otevřel po koupi a rekonstrukci starší lodi. Tu pojmenoval Nový ostrov. V té době jej již pojil jistý druh přátelství s Vladimírem Putinem, který si tato místa oblíbil. Ten zde také následně coby ruský prezident zavítal i s tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem nebo americkým prezidentem Georgem W. Bushem. Následně Prigožin založil holding Concord a díky úzkým vazbám na Kreml získával nejrůznější státní zakázky. Postupně zásoboval potravinami a také hotovými jídly většinu škol v Petrohradě a později i v Moskvě. Zásoboval jídlem armádu a provozoval restauraci v budově Dumy.
Prigožin je rovněž znám tím, že založil firmu Internet Research Agency, která se snažila na internetu hájit ruské zájmy, a to i prostřednictvím nejrůznějších polopravd a šířením kremelské propagandy. V roce 2014 založil takzvanou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu. Jedná se o soukromou polovojenskou armádu, která byla nasazena například na Krymu a Donbasu na východě Ukrajiny, ale také v Sýrii nebo Libyi. Účelem založení této soukromé vojenské skupiny bylo prosazování ruských zájmů, aniž by tyto vojenské akce byly spojovány s oficiální politikou Kremlu. Během ruské invaze na Ukrajinu se Prigožin stále více dostával do osobních střetů s vedením ruské armády. Opakovaně kritizoval způsob vedení války a podrobil ostré kritice ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Následně se postavil i proti prezidentovi Putinovi, kdy jej obvinil z manipulace s fakty, aby obhájil vojenskou operaci na Ukrajině. Vše vyvrcholilo v červnu 2023, kdy Wagnerova skupina pod vedením Prigožina obsadila několik velitelských stanovišť ruské armády a dostala se zcela mimo kontrolu Kremlu a nejvyššího velení armády. Toto jednání označil prezident Putin jako pokus o převrat a vzpouru. Po zásahu běloruského prezidenta Lukašenka však nakonec došlo k dohodě a zklidnění situace.
Dne 23. srpna 2023 obletěla svět zpráva, že v Tverské oblasti došlo k havárii letadla a všech deset lidí na palubě je po smrti. Ještě téhož dne se objevila informace, že mezi oběťmi je také Jevgenij Prigožin. V následujících hodinách se tato informace potvrdila. Nehoda je doposud obestřena tajemstvím a řadou spekulací. Zemřel ve věku 62 let.Kdo byl Jevgenij Prigožin? Životopis Jevgenij Prigožin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Jevgenij Prigožin

Národnost: ruská
Datum narození: 1. června 1961
Místo narození: Leningrad
Datum úmrtí: 23. srpna 2023

Tento text (Jevgenij Prigožin) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Pinterest? Víte co je Bipolární porucha? Pamatujete si definici pojmu Friendzone? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ajvar?

Klíčová slova: kdo to je, lexikon, informace, nežijící, wiki, popis, politici, datum narození, narození, vysvětlení, Jevgenij Prigožin, biografie, život, politici, národnost, kdo je Jevgenij Prigožin?

Pojem Jevgenij Prigožin je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat slovo Jevgenij Prigožin ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Jevgenij Prigožin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Jevgenij Prigožin ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Jevgenij Prigožin na Youtube

Zkusit najít výraz Jevgenij Prigožin na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jevgenij Prigožin například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Jevgenij Prigožin?

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jevgenij Prigožin? Kdy se narodil Jevgenij Prigožin? Kde se narodil Jevgenij Prigožin? Kdy zemřel Jevgenij Prigožin? Jevgenij Prigožin patří do kategorie Politici

Kategorie politici, sekretář politiky , jevgenij Prigožin, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jevgenij Prigožin dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jevgenij Prigožin i v jiné kategorii než je politici.