Kdo je to?
Kdo byla Judy Garlandová? Životopis Judy Garlandová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Judy Garlandová

Kdo byla Judy Garlandová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Judy Garlandová je jednou z nejznámějších amerických zpěvaček a hereček, která se se narodila 10. června 1922 v Grand Rapids v Minnesotě jako Frances Ethel Gumm. Už v dětství milovala zpěv, a proto začala v sedmi letech vystupovat v hudební skupině po boku svých starších sester.
Pocházela z umělecké rodiny. Oba její rodiče byli vaudevillanti a ve městě Grand Rapids provozovali divadlo, v němž sestry začaly vystupovat. Judy se k nim přidala už v době, kdy oslavila své druhé narozeniny. Gumm Sisters vystupovaly na tamním pódiu až do roku 1926.
V tom roce se totiž celá rodina přestěhovala do Lancastru v Kalifornii. I v novém domově otec rodiny provozoval divadlo, matka se však snažila protlačit dcery k filmu. Ke konci roku 1934 si sesterské trio změnilo jméno na Garland Sisters, skupina se však po roce definitivně rozpadla, protože se jedna ze sester, Jane Mary Suzanne, provdala do Nevady za hudebníka Leea Kahna.
První úspěchy Judy u filmu na sebe nenechaly příliš dlouho čekat a mladé talentované děvčátku brzy poznalo svět slavného Hollywoodu. První filmová role přišla již v roce 1963, kdy bylo Judy pouhých čtrnáct let. Jednalo se o muzikál s názvem Pigskin Parade. Tento snímek je však minimálně českým divákům neznámý.
Jen o rok později pro Judy přišla role v romantickém muzikálu Broadway Melody od 1938, v němž hlavní role ztvárnili Robert Taylor a Eleanor Powell. V roce 1939 ztvárnila Judy Garlandová hlavní roli Dorotky v pohádkovém muzikálu Čaroděj ze země OZ a stala se miláčkem celé Ameriky. Navíc tento snímek sklidil obrovský úspěch též u kritiků a vynesl Judy sošku Oskara pro dětské herce.
Judy Garlandová se v roce 1941 provdala za Davida Rose, který se dokonce kvůli jí rozvedl se svou dosavadní manželkou herečkou Marthou Raye. Bezprostředně po svatbě Judy otěhotněla, studio však její těhotenství neschválilo a donutilo jí podstoupit interrupci. O dva roky později Judy potratila znovu. Toto početí měl na svědomí románek s Tyronem Powerem.
Náročný i profesní život dovedl Judy v roce 1948 až k nervovému zhroucení, které utrpěla při natáčení dobrodružné komedie Pirát. Musela být umístěna do sanatoria. Důvodem byl především pokus o sebevraždu. Po dvou týdnech bylo z léčení propuštěna a v průběhu čtyřicátých let dvacátého století stihla natočit téměř dvě desítky snímků.
V roce 1945 se Judy provdala a o brzy poté porodila dceru. Jejím otcem byl americký filmový a divadelní režisér Lester Anthony Minnelli, který je znám jako Vincente Minnelli Holčička dostala jméno Liza May a je držitelkou Oscara za nejlepší ženský herecký výkon i ceny Tony.
Judy Garlandová v roce 1950 znovu otěhotněla, v důsledku čehož s ní studio rozvázalo smlouvu a Judy se opět pokusila o sebevraždu. O rok později navíc došlo k rozvodu mezi ní a Vincentem. Později se však herečka znovu provdala a se svým manželem měla dvě děti. Dcera dostala jméno Lorna a syn Joey.
V padesátých letech zvládla turné po Velké Británii, získala Zlatý glóbus a byla několikrát nominována na Oskara. V roce 1959 musela být hospitalizována s hepatitidou a lékaři jí sdělili, že již nikdy nebude moct zpívat. Navzdory prognózám se však poměrně brzy vrátila na jeviště a v roce 1964 dokonce odjela na turné po Austrálii. Byla krátce vdaná. Její čtvrté manželství s Markem Herronem však příliš dlouho nevydrželo.
Svého pátého manžela, Mickeyho Deanse, manažera nočního klubu, v němž vystupovala, následovala do Londýna. Její poslední koncert se uskutečnil v Kodani. Během posledních let života trpěla závislostí na alkoholu a mentální bulimií. Kvůli špatnému životnímu stylu byla velmi oslabená, a proto u ní předávkování barbituráty způsobilo smrt.
Judy Garlandová zemřela 22. června 1969. I po více než půl století, které od jejího skonu uplynulo, se můžeme dodnes těšit z mnoha krásných filmových rolí Judy Garlandové. Patří k nim například snímky Zrodila se hvězda, Velikonoční přehlídka, Hodiny, Setkáme se v St. Louis nebo Vítězný běh.
Jméno Judy Garlandové může být zejména mladším divákům známo díky novému oblíbenému seriálu z dílny Netflixu Wednesday. Hlavní hrdinka, Wednesday Addamsová, v jedné epizodě zjistila, že v mládí na sebe ředitelka školy pro vyvrhele Larissa Weemsová vzala podobu právě Judy Garlandové. Tím slečně Addamsové došlo, že ředitelka dokáže měnit svou podobu, což bylo velmi důležité pro další vývoj událostí.
V roce 2019 byl o životě Judy Garlandové natočen životopisný snímek Judy, kde hlavní roli ztvárnila herečka „Bridget Jonesová“ Renné Zellweger.Kdo byla Judy Garlandová? Životopis Judy Garlandová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Judy Garlandová

Národnost: americká
Datum narození: 10. června 1922
Místo narození: Grand Rapids v Minnesotě
Datum úmrtí: 22. června 1969

Tento text (Judy Garlandová) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Creme fraiche? Víte co je Kuplířství? Pamatujete si definici pojmu Kapitula? Vzpomněli byste si co označuje výraz Cloudové úložiště?

Klíčová slova: nežijící, osobnosti, Judy Garlandová, informace, místo narození, popis, osobnost, kdy se narodila Judy Garlandová?, wiki, biografie, wikipedie, narození, lexikon, herectví, kdo to je, kde se narodila Judy Garlandová?

Pojem Judy Garlandová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Judy Garlandová v dalších zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Judy Garlandová ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Judy Garlandová ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Judy Garlandová na Youtube

Zkusit najít termín Judy Garlandová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Judy Garlandová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Judy Garlandová například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Judy Garlandová

Nyní již víte Kdo byla Judy Garlandová? Kdy se narodila Judy Garlandová? Kde se narodila Judy Garlandová? Kdy zemřela Judy Garlandová? Judy Garlandová patří do kategorie Herectví

Kategorie herectví, herečka zrzka, judy Garlandová, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Judy Garlandová dejme tomu např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Judy Garlandová i v jiné kategorii než je herectví.