Kdo je to?
Kdo byl Arthur Charles Clarke? Životopis Arthur Charles Clarke, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Arthur Charles Clarke

Kdo byl Arthur Charles Clarke? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Arthur Charles Clarke byl britský spisovatel, autor zejména science fiction, a zároveň i vynálezce.
Narodil se do farmářské rodiny v jihozápadní Anglii. Od dětství se zajímal o různé obory, nejprve to byly zkameněliny, poté hvězdy. Kvůli pozorování hvězd si postavil vlastní teleskop (optický dalekohled), zanedlouho sestavil i fonofon (přístroj na přenášení zvuku). Ještě při studiu gymnázia se seznámil s časopisy publikujícími fantastické povídky. Na jejich základě začal také tvořit. Mimoto se stal členem Meziplanetární společnosti.
Protože si po maturitě nemohl dovolit studovat vysokou školu, odešel do Londýna, kde pracoval jako účetní na ministerstvu školství a zároveň se rozhodl pro dráhu profesionálního spisovatele. Záhy vypukla druhá světová válka a on narukoval do armády. Sloužil v britském královském letectvu jako instruktor radarové komunikace. Ani po válce nepřestal vynalézat nové věci - je například označován za vynálezce telekomunikační družice a také se mu podařilo propojit raketu a jadernou hlavici. Bohužel na žádný vynález nezískal patent, avšak díky některým vynálezům dostal stipendium pro dalšímu studiu a vystudoval na bakaláře (v oborech fyzika a aplikovaná matematika).
V roce 1956 se přestěhoval na Srí Lanku, kde žil až do své smrti. Načerpal zde mnoho námětů na další tvorbu, například zde vznikl jeho román Rajské fontány. V roce 1988 byl bohužel upoután na vozík a jeho zdravotní stav se nadále zhoršoval. Během zralého věku obdržel mnoho ocenění za své dílo, např. byl navržen na Kalingovu cenu za popularizaci vědy, kterou uděluje organizace UNESCO, získal titul velmistra sci-fi. Jednu cenu i sám založil, a to cenu A. C. Clarka, která je udělována každý rok nejlepšímu sci-fi románu publikovanému ve Velké Británii.
Zemřel v 90 letech v Colombu na Srí Lance, když kromě předchozích zdravotních problémů trpěl i respiračními potížemi.
Dílo Arthura Clarka je opravdu rozsáhlé. Kromě sci-fi a fantastických románů psal i povídky, nefantastické romány, povídky a novely. Nejznámější je asi soubor sci-fi románů Vesmírná odyssea, která se skládá ze čtyř románů. Vesmírná odyssea začíná před pěti miliony let a pokračuje přes nám známou historii až po raketoplány a skafandry a další objevy. Je třeba podotknout, že filmové zpracování knihy se v některých detailech liší a že sám autor v dalších dílech navazoval spíše na filmové zpracování, což může být pro čtenáře poněkud matoucí.
Další sérií sci-fi románů je Ráma (sestávající z dílu Setkání s Rámou, Návrat Rámy, Záhada Rámova...), která se naopak odehrává v budoucnosti - začíná v roce 2077 dopadem meteoritu na Itálii a zničením její severní části.
Poslední sérií románů je Oko času, někdy překládáno i jako Odyssea času, která se skládá ze tří románů. Další romány jsou pak samostatné, nejčastěji vydávané jsou asi Proti pádu noci, Konec dětství, Světlo Země, Rajské fontány a další.
Svým dílem se Clarke zapsal mezi významné tvůrce sci-fi literatury a spolu s Isaacem Asimovem a Robertem Heinleinem patří do tzv. Velké trojky science fiction.Kdo byl Arthur Charles Clarke? Životopis Arthur Charles Clarke, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Arthur Charles Clarke

Národnost: britská
Datum narození: 16. 12. 1917
Místo narození: Minehead (Spojené království)
Datum úmrtí: 19. 3. 2008

Zaujala vás biografie osobnosti Arthur Charles Clarke? Potom se podělte s kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte termín ROM? Víte, co je to Intervence? Vzpomenete si na definici slova Záhlubník? Rozumíte pojmu Apriori?

Klíčová slova: národnost, lexikon, kdo to je, zajímavosti, wikipedie, informace, nežijící, literatura, místo narození, datum úmrtí, Arthur Charles Clarke, národnost, popis, kde se narodil Arthur Charles Clarke?, život, osobnosti

Pojem Arthur Charles Clarke je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat frázi Arthur Charles Clarke v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít termín Arthur Charles Clarke ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Arthur Charles Clarke na Google.cz

Hledat videa s názvem Arthur Charles Clarke na Youtube

Hledat termín Arthur Charles Clarke ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Arthur Charles Clarke například v metavyhledávači Info.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Arthur Charles Clarke?

Právě jste zjistili Kdo byl Arthur Charles Clarke? Kdy se narodil Arthur Charles Clarke? Kde se narodil Arthur Charles Clarke? Kdy zemřel Arthur Charles Clarke? Arthur Charles Clarke se nachází v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Arthur Charles Clarke třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Arthur Charles Clarke i v jiné kategorii než je literatura.